Saturday, 18 July 2015
21 June 2021

«پس‌کوچه تماشا»

2011 July 01

مجید بهشتی/ رادیو کوچه

majid.b@koochehmail.com

………………………………………….

آلبوم موسیقی «شوق نامه» با صدای همایون شجریان و همراهی گروه «عبدالقادر مراغی» و «محمدرضا درویشی » در (27 شهریور) در تالار «شهناز» خانه‌ی هنرمندان ایران رونمایی شد.

………………………………………….

«رشد و بالندگی در سینمای ایران انجام نشده» «نمایش‌های خیابانی در خانه هنرمندان»

به مناسبت هفته هنر کرمانشاه، نمایش‌های خیابانی در خانه هنرمندان ایران، پارک و تالار نیاوران و میدان آزادی اجرا شد. طی هفته هنر استان کرمانشاه 4 اثر نمایش خیابانی با هدف معرفی هنر نمایش کرمانشاه به عموم مردم، به اجرا درآمد.

………………………………………….

«رشد و بالندگی در سینمای ایران انجام نشده» «رشد و بالندگی در سینمای ایران انجام نشده»

حضور در جشن‌واره‌های جهانی و اکران فیلم‌ها در تعدادی از سالن‌ سینماهای خارج از کشور موقعیت مناسبی است اما با یک یا دو گل بهار نمی‌شود تلاش و همت فیلمسازان باعث می‌شود تا آثاری در خور توجه و موثر در این فضا ساخته شود.

………………………………………….

«اجرای آثاری از موسیقی زیبای کردی و لری» «اولین آلبوم موسیقی «دیوید لینچ» کارگردان جهان»

«روزگار دلقک دیوانه» اولین آلبوم موسیقی «دیوید لینچ» هشتم نوامبر وارد بازار موسیقی می‌شود. موسیقی همیشه نقشی مهم در پروژه‌های سینمای و تلویزیونی دیوید لینچ بازی کرده است و به همین دلیل خبر انتشار اولین آلبوم موسیقی او به‌طور تک‌نفره که شامل ۱۴ آهنگ جدید است چندان غافل‌گیرکننده نیست.

………………………………………….

«اجرای آثاری از موسیقی زیبای کردی و لری» «اجرای آثاری از موسیقی زیبای کردی و لری»

غروب دوازدهم شهریور، آن‌هایی که به شهرکتاب مرکزی آمده بودند انتظار یک نشست نقد و بررسی خشک و بی‌روح را داشتند، اما حسین علیزاده با سه‌تارنوازی استادانه خود، شور و حالی به سالن کوچک طبقه زیرین شهرکتاب داد.

………………………………………….

«اجرای «باغ آلبالو» در پکن»«مرگ زود هنگام «حسین پناهی» در ابهام»

این روزها انتشار متن «یغما گلرویی» درباره آخرین روزهای زندگی «حسین پناهی» هنرمند محبوب و فقید، و پاسخ خانواده این هنرمند در فضای مجازی، باعث بروز بحث‌هایی شده است. این متن یادداشت اخیر توسط «گلرویی» خطاب به خانواده پناهی منتشر شده است .

………………………………………….

«اجرای «باغ آلبالو» در پکن»«اجرای «باغ آلبالو» در پکن»

باغ آلبالو اثر چخوف، گارد سفید اثر میخاییل بولگاکف و زندگی کن و به یاد آور اثر والنتین راسپوتین سه نمایش محصول هنر تاتر مسکو هستند که برای نخستین بار تا روز 30 مردادماه در پکن اجرا شدند.

………………………………………….

 «آل پاچینو» در نقش شاه لیر«ویلیام شکسپیر»

شاه‌لیر جدید سینما در فصل بهار سال 2012 جلوی دوربین می‌رود تا برای نمایش عمومی در اوایل سال 2013 آماده شود و آل‌پاچینو با بازی در نقش شاه‌لیر در نسخه سینمایی تازه‌ای از درام پرتنش ویلیام شکسپیر به همین نام، به آرزوی قدیمی خود جامه عمل می‌پوشاند.

………………………………………….

 «تابلوی «قضاوت» اثر «رامبراند» در کلیسا پیدا شد»

تابلوی «قضاوت» اثر «رامبراند» که چند روز پیش از هتلی در کالیفرنیا سرقت شده بود، روز گذشته در یکی از کلیساهای این ایالت پیدا شد. تابلوی «قضاوت» رامبراند به ارزش 153 هزار پوند چند روز پیش از نمایش‌گاهی که در یکی از هتل‌های کالیفرنیا برگزار شده بود، سرقت شد.

………………………………………….

 «موسیقی این روزها تجاری شده»

هنگامه اخوان با اشاره به این‌که چند سالی است که موسیقی و آواز ایرانی کم‌رنگ شده است، ابراز کرد: «موسیقی این روزها تجاری شده و هیچ‌کس آواز ایرانی نمی‌خواند و آن‌هایی هم که فعال هستند، همه شبیه به هم می‌خوانند…»

………………………………………….

 «پوراحمد: جز آثار «بیضایی» خیلی نمایش‌نامه نخوانده‌ام»

«علیرضا نراقی» از ایران تاتر در گفت‌وگویی با «کیومرث پوراحمد» دید‌گاه وی را درباره تفاوت‌های کار در سینما و تاتر جویا شده است. که ما بخشی از این نظرات را در این برنامه عنوان می‌نمایم.

………………………………………….

 «رسوایی» ده‌نمکی»

مسعود ده‌نمکی کارگردان سینما، در گفت و‌گو‌یی اظهار داشت: «فیلم‌نامه فیلم جدیدم را برای دریافت پروانه ساخت به اداره کل نظارت و ارزش‌یابی معاونت سینمایی ارایه کرده‌ام که در صورت صدور، بعد از پایان ماه رمضان پیش‌تولید آن را آغاز خواهم کرد.»

………………………………………….

 «نقاشی امضا‌شده هیتلر حراج می‌شود»

یک تابلوی نقاشی که سال 1939 هم‌زمان با آغاز جنگ جهانی دوم توسط «آدولف هیتلر» کشیده شده است، در آلمان به حراج می‌رسد. این تابلوی نقاشی توسط یک کلکسیونر که نامش فاش نشده است، در آلمان به حراج گذاشته خواهد شد.

………………………………………….

 «کار کردن طولانی با یک «رهبر» خسته‌کننده است»

«ارسلان کامکار در تحلیل رهبران ارکستر سمفونیک تهران گفت: «زمانی که من کارم را با ارکستر سمفونیک تهران آغاز کردم آقای «بی‍ژن قادری» با انتخاب اعضای ارکستر به‌عنوان رهبر انتخاب شده بود که بعد از آن «حشمت سنجری» به‌عنوان رهبر به ارکستر آمد.

………………………………………….

 «زندانیان و محکومان بر صحنه تاتر»

گروهی از زندانیان برلین که نام «آف براک» (AufBruch) را بر خود نهاده، به تازگی اجرایی میدانی از «‌دن کیشوت» را به کارگردانی «‌پیتر آتاناسو» در زندان‌های آلمان، شیلی و روسیه عرضه کرده‌اند. آف براک 13 سال است در آلمان به اجرای نمایش می‌پردازد.

………………………………………….

 «استانلی کوبریک» نابغه قرن بیستم»

نمایش‌گاهی شامل عکس‌ها، پوسترها، بخش‌هایی از دکور صحنه، مجسمه‌ها و لباس‌های فیلم‌های کوبریک به هم‌راه نمایش بخش‌هایی از آن‌ها و البته برخی از نامه‌ها و دست نوشته‌های این فیلم‌ساز در سینماتک پاریس برگزار شده است.

………………………………………….

 «تندیسی برای یک عمر فعالیت هنری سعید‌راد»

تندیس حافظ جایزه یک عمر فعالیت هنری به پاس فعالیت‌های سینمایی سعید راد در دوازدهمین جشن دنیای تصویر (تندیس حافظ) به این بازیگر پیش‌کسوت اهدا خواهد شد. «سعید راد» متولد 1325 تهران، پس از پایان تحصیلات متوسطه از سال 1350 با فیلم «خداحافظ رفیق» فعالیت سینمایی خود را آغاز کرد.

………………………………………….

 «خوش‌نویسی، تعالی جسم و ذهن یک هنرمند است»

همایش خوش‌نویسان استان البرز به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز برگزار شد. رییس انجمن خوش‌نویسان کشور ایران گفت: «خوش‌نویسی به عنوان هنری خاموش روحی متعالی را در خود جای داده است که تعالی جسم و ذهن هنرمند را به دنبال دارد.»

………………………………………….

 «برای ساخت فیلم باید پوست کرگدن داشت»

دکتر« علی رفیعی» هم‌زمان با اکران جدیدترین ساخته‌ی سینمایی‌اش «آقایوسف» از شرایط ساخت و اکران این فیلم سخن گفت و نگرانی‌ها و دغدغه‌هایش را مطرح کرد‌ ساز‌کار در سینمای ایران یادآور شد این فیلم از آغاز با مشکل روبه‌رو بود.

………………………………………….

 «اثرجدید «میکل آنژ» شناسایی شد»

این جشن‌واره کودکان و نوجوانان در دو گروه سنی 6 تا 9 سال و 10 تا 14 سال در رشته‌های نقاشی، تصویر‌سازی، کاریکاتور، طراحی، کلاژ (وصله کاری) و خوش‌نویسی شرکت‌می‌کنند. کودکان و نوجوانان در .طول جشن‌واره در کارگاه‌های تخصصی هر یک از رشته‌ها با هم رقابت می‌کنند

………………………………………….

 «لقب «سر» برای «آلفرد هیچکاک» در سال ۱۹۸۰»

انجمن فیلم بریتانیا تصمیم دارد فیلم‌های صامت «آلفرد هیچکاک» ـ کارگردان بزرگ سینمای جهان را درحین برگزاری المپیک لندن در معرض تماشای مخاطبان قرار دهد. بر اساس اعلام انجمن فیلم بریتانیا، این فیلم‌ها در بخش ویژه‌ای با عنوان «المپیک فرهنگی» به نمایش گذاشته خواهند شد.

………………………………………….

«عدم انتشار دو کتاب از «مرتضا حنانه» بعد از ۲۰ سال»«عدم انتشار دو کتاب از «مرتضا حنانه» بعد از ۲۰ سال»

آلبوم شماره یک جاودانه‌ها شامل بداهه‌نوازی‌های ویلن همایون خرم آهنگ‌ساز و نوازنده پیش‌کسوت موسیقی ایران به تازگی وارد بازار موسیقی شده است. این آلبوم، دو قطعه 28 دقیقه‌ای دارد که در آواز اصفهان توسط همایون خرم بداهه‌نوازی ویلن شده است. حسن آزاده‌فر نیز با تمبک، وی را هم‌راهی کرده است.

………………………………………….

  «باورم نمی‌شد، بغض گلویم را گرفت و اشک شوق ریختم»

از تندیس استاد «محمود فرشچیان»، ‌هنرمند نگارگر، سه‌شنبه ‌8 تیر ماه ‌در مجموعه سعادت‌آباد با حضور جمعی از چهره‌های ماندگار رونمایی شد. عزت‌اله انتظامی نیز با بیان خاطره‌ای گفت: «در مقابل چنین استادی کوچکم و نمی‌توانم اظهار نظر کنم…»

………………………………………….

«حفظ عکس‌هایی با غبار فراموشی»

موزه عکس‌خانه شهر به مناسبت یک‌صد و پنجاهمین و پنجمین نمایش‌گاه عکس‌اش، نمایش‌گاهی را با عنوان «یادبود اهدا کنندگان عکس به موزه عکس‌خانه شهر» برگزار می‌کند. این نمایش‌گاه شامل 42 قطعه عکس قدیمی به هم‌راه دوربین‌ها و وسایل عکاسی است.

………………………………………….

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,