Saturday, 18 July 2015
19 June 2021

«خبرهای یکم ژوئیه ۲۰۱۱»

2011 July 01
به دلیل اعمال تحریم‌ از سوی آمریکا،

«توقف هم‌کاری یک شرکت کشتی‌رانی با ایران»

خبر / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های حمل و نقل و کشتی‌رانی جهان اعلام کرده است که در پی وضع تحریم‌های اخیر آمریکا علیه یک شرکت مدیریت بنادر در ایران، از حمل و نقل محموله‌های بار به برخی از بنادر این کشور صرف‌نظر خواهد کرد.

به گزارش بی‌بی‌سی، ایویند کولدینگ، مدیر عامل شرکت بین‌المللی «مرسک» روز چهارشنبه، 29 ژوئن در یک کنفرانس خبری هشدار داد که احتمال دارد تحریم اخیر آمریکا علیه شرکت «تاید واتر» که مدیریت بنادر ایران را برعهده دارد، بر فعالیت‌های این شرکت کشتی‌رانی به ویژه در زمینه ارسال محموله‌های غذایی به ایران اختلال ایجاد کند.

بر اساس گزارش ارایه شده توسط مرسک آن شرکت از این پس از ارایه خدمات در بنادر امام خمینی، بندر عباس و عسلویه خودداری خواهد کرد.

در بخشی از این بیانیه آمده است: «شرکت مرسک خود را متعهد به پیروی از قوانین بین‌المللی تجاری و تحریم‌های بین‌المللی از جمله تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران می‌داند.»

مدیر عامل شرکت مرسک ضمن هشدار در مورد تبعات مختل شدن ارسال محموله‌های مواد غذایی به ایران گفته است که حتا اگر این شرکت مجبور شود از ارایه خدمات به ایران چشم‌پوشی کند، این کشور راهی را برای وارد کردن مواد غذایی مورد نیاز خود پیدا خواهد کرد.

احتمالن اشاره مدیر عامل شرکت مرسک به دور زدن تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران از طریق ارسال محموله‌ها به کشوری ثالث برای انتقال از طریق کشتی‌های ایرانی است.

هفته گذشته هم شرکت حمل و نقل هنگ‌کنگی اورینت اورسیز اعلام کرده بود که به انتقال بار و محموله به بندر عباس پایان خواهد داد.

البته سخن‌گوی این شرکت علت این تصمیم را تجاری و نه بر اساس تحریم‌های آمریکا اعلام کرده بود.

……………………………………………………………

بزرگ‌ترین اعتصاب‌های سراسری تاریخ بریتانیا،

«اعتصاب کارمندان دولت و کارکنان مدارس در بریتانیا»

خبر / رادیو کوچه

در جریان یکی از بزرگ‌ترین اعتصاب‌های سراسری تاریخ بریتانیا بسیاری از کارمندان دولت و کارکنان مدارس که به برنامه دولت برای بازنگری در ساختار حقوق بازنشستگی کارکنان بخش عمومی معترضند، روز پنج‌شنبه، 30 ژوئن در مرکز شهر لندن به راه‌پیمایی پرداختند.

به گزارش بی‌بی‌سی، با اعتصاب ۲۴ ساعته کارمندان دولت در بریتانیا، بسیاری از مدارس تعطیل شده و ارایه خدمات توسط سازمان‌هایی مانند مراکز کاریابی و دادگاه‌ها با اختلال مواجه شده است.

اتحادیه‌ها می‌گویند ۷۵۰ هزار کارمند بخش خدمات عمومی (‌یک پنجم کل کارکنان بخش خدمات عمومی) دست از کار کشیده‌اند.

حدود ۱۲ هزار مدرسه دولتی در انگلستان و ویلز در نتیجه اعتصاب سراسری به حال تعطیل یا نیمه‌تعطیل در آمده‌اند.

این اعتصاب بیست و چهار ساعته از بامداد روز پنج‌شنبه،آغاز شده و «اتحادیه خدمات عمومی و تجاری»، از بزرگ‌ترین تشکل‌های صنفی کارکنان بخش دولتی و عمومی، و سه اتحادیه آموزگاران و مدرسان دانش‌گاه‌ها این اعتصاب را در اعتراض به برنامه دولت برای بازنگری در ساختار حقوق بازنشستگی کارکنان بخش عمومی سازماندهی کرده‌اند.

به گفته این ا‌تحادیه‌ها، اجرای این برنامه به معنای اجبار کارکنان دولت به کار برای سنوات بیش‌تر و در مقابل، برخورداری از حقوق بازنشستگی کم‌تر است.

در مقابل، دولت بریتانیا می‌گوید اجرای این برنامه برای کارمندان دولت و «مالیات‌دهندگان عادلانه» است.

نخست وزیر بریتانیا، دیوید کامرون در واکنش به این اعتصاب، آن را «غیر‌مسوولانه» خوانده و تاکید کرده است که اعمال اصلاحات در ساختار بازنشستگی با توجه به کاهش ۱۰ درصدی بودجه و کهنسال شدن ساختار جمعیتی بر اثر افزایش نرخ امید به زندگی اجتناب‌ناپذیر است.

در جریان اعتصاب عمومی روز پنج‌شنبه، مطابق معمول شماری از اعضای اتحادیه‌ها با حضور در برابر ساختمان‌های دولتی و بخش عمومی، می‌کوشند تمامی کارمندان عضو یا غیرعضو اتحادیه را نیز تشویق کنند از حضور در محل کار خودداری ورزند.

هم‌چنین قرار است رهبران و فعالان اتحادیه‌های صنفی نیز در یک راه‌پیمایی گسترده در مرکز لندن شرکت کنند و پلیس لندن مرخصی ماموران خود در این منطقه را به منظور حفظ نظم لغو کرده است.

اولین تاثیر این اعتصاب با خروج اعتراض آمیز ماموران اداره مهاجرت از محل کار خود در ساعت شش بعدازظهر چهارشنبه، در بنادر و فرودگاه‌های بریتانیا احساس شد.

به مسافران نیز هشدار داده شده است که به دلیل این اعتصاب، باید انتظار تاخیر در انجام امور مهاجرتی و گمرکی در فرودگاه‌ها و بنادر را داشته باشند.

البته این اعتصاب بر مسافران خروجی از فرودگاه‌ها و بنادر تاثیر چندانی ندارد، زیرا آنان عمدتن با ماموران رسیدگی به مسایل امنیتی سروکار دارند که در استخدام خطوط هواپیمایی بریتانیا هستند و در این اعتصاب شرکت نمی‌کنند.

اتحادیه ملی آموزگاران انجمن آموزگاران و مدرسین دانش‌گاه‌ها و اتحادیه دانش‌گاه‌ها و کالج‌ها در انگلستان و ویلز هم از این اعتصاب حمایت کرده و در آن شرکت دارند در حالی‌که ۲۵۰ هزار نفر از اعضای اتحادیه عمومی خدمات تجاری در سراسر بریتانیا، از جمله در منطقه اسکاتلند، از حضور در محل کار خود امتناع کرده‌اند.

دولت بریتانیا معتقد است که در نتیجه این اعتصاب، از هر پنج کارمند دولت، یک نفر در سر کار خود حاضر نخواهد شد اما افزوده است که «اکثریت قابل توجه» محاکم قضایی، مراکز کاریابی، دفاتر مالیاتی و گمرکی مطابق معمول به ارایه خدمات ادامه می‌دهند.

اعتصاب آموزگاران در روز پنج‌شنبه یک سوم از مدارس را به تعطیل کشانده و یک سوم دیگر نیز به حالت نیمه تعطیل درآمده است و در کل ۱۴ هزار مدرسه تحت تاثیر این اعتصاب قرار گرفته است.

دفتر نخست وزیری اعلام کرد که مدرسه فرزندان دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا امروز باز است اما کارکنان مدرسه فرزندان نیک کلگ، معاون نخست وزیر، در اعتصاب به سر می‌برند.

به مناسبت اعتصاب روز پنج‌شنبه، برندن باربر، دبیر کل «کنگره اتحادیه‌های صنفی» متشکل از تمامی سندیکاهای کارگری و صنفی بریتانیا، در یک گردهمایی در شهر اکستر، در جنوب غرب بریتانیا سخن‌رانی خواهد کرد.

براساس بخشی از متن این سخن‌رانی که در دست‌رس رسانه‌ها قرار گرفته، وی اعلام خواهد کرد که «حقیقت عریان این است که فشار ناشی از تلاش دولت برای کاهش کسری بودجه عمدتن و به گونه‌ای غیر‌منصفانه بر میلیون‌ها نفر از کارکنان درآمد پایین و متوسط دولت تحمیل می‌شود، در حالی‌که آنان هیچ تقصیری در بروز بحران اقتصادی نداشته‌اند.»

او اضافه کرده است که در طول دو سال گذشته، حقوق این دسته از کارمندان افزایشی نیافته در حالی که نرخ تورم در این مدت در یک دهه بی‌سابقه بوده است.

دولت و حزب کارگر، حزب اصلی مخالف دولت در پارلمان، این اعتصاب را محکوم کرده‌اند هر چند «اد میلیبند»، رهبر حزب مخالف دولت را هم متهم کرده است که در مذاکره با اتحادیه‌های صنفی، از خود بی‌کفایتی نشان داده است.

آقای کامرون روز گذشته در مجلس گفت: ” من فکر نمی‌کنم اعتصابی فردا شکل بگیرد، چرا که مذاکرات هنوز ادامه دارد» و افزود که تنها معدودی از اتحادیه‌های صنفی تصمیم به اعتصاب گرفته‌اند.

……………………………………………………………

هیت اعزامی دادگاه ویژه سازمان ملل انجام داد،

«ارایه حکم جلب متهمان ترور حریری به دادستان لبنان»

خبر / رادیو کوچه

هیت اعزامی دادگاه ویژه سازمان ملل برای رسیدگی به ترور رفیق حریری، نخست وزیر پیشین لبنان، روز پنج‌شنبه، 30 ژوئن، در ملاقات با دادستان کل این کشور، ادعانامه و احکام بازداشت چهار فرد متهم به دست داشتن در این ترور را به او تسلیم کرده است.

به گزارش الجزیره، ترور رفیق حریری در فوریه سال ۲۰۰۵ به بروز یک رشته تحولات گسترده سیاسی در لبنان، از جمله خروج نیروهای نظامی و امنیتی حکومت سوریه از این کشور منجر شد و شورای امنیت سازمان ملل متحد با صدور قطع‌نامه‌ای در ماه مه سال ۲۰۰۷، تشکیل دادگاه ویژه براساس توافق قبلی بین این سازمان و دولت لبنان را تصویب کرد.

اسامی متهمان و محتوای ادعانامه دادگاه ویژه سازمان ملل تاکنون اعلام نشده اما پیش از این، طرف‌داران آقای حریری و برخی از منابع خبری لبنان، مقاماتی در دولت سوریه و جنبش حزب‌اله لبنان را به دست داشتن در این ترور متهم کرده بودند.

بر اساس گزارش رسانه‌ها و محافل لبنانی، نام تعدادی از اعضای گروه حزب‌اله لبنان در بین اسامی موجود در ادعانامه و احکام بازداشت متهمان، دیده می‌شود.

این گروه که هرگونه دخالتی در قتل آقای حریری را رد می‌کند، تهدید کرده است که در صورت کشاندن پای اعضای آن به این پرونده دست به اقدامات تلافی‌جویانه خواهد زد.

در اوایل ماه مه سال جاری میلادی، دادستان دادگاه سازمان ملل متحد برای رسیدگی به پرونده قتل آقای حریری، ادعانامه جدیدی منتشر کرد و اعلام کرد که این ادعانامه براساس شواهد و مدارک تازه، تنظیم شده است.

دانیل بلمار، دادستان دادگاه سازمان ملل متحد برای رسیدگی به پرونده قتل رفیق حریری، ادعانامه اصلاح شده را جای‌گزین ادعانامه قبلی که در یازدهم ماه مارس صادر شده بود، کرد.

این دادگاه که مقر آن در شهر لاهه هلند قرار دارد، هم‌چنین خبر از شواهد و مدارک مهمی داد که در آن زمان به دست آورده اما جزییات بیش‌تری را در این مورد افشا نکرد.

دادگاه رفیق حریری که در سال ۲۰۰۷ براساس مصوبه شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بررسی ترور او تشکیل شد، به تنش در لبنان و سقوط دولت وحدت ملی این کشور منجر شد.

……………………………………………………………

دادگاه دیوان عالی جمهوری اسلامی اعلام کرد،

«تایید حکم اعدام ندرخانی به اتهام ارتداد»

خبر / رادیو کوچه

دادگاه دیوان عالی جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه ۷ تیر ماه ۱۳۹۰، با رد اعتراض یوسف ندرخانی بر حکم اعدامش، آن‌را تایید کرده است.

به گزارش هرانا، یوسف ندرخانی متهم است که در سن ۱۹ سالگی از دین اسلام خارج شده و به مسیحیت روی آورده و به گفته مقامات قضایی جمهوری اسلامی در این سال‌ها برای مسیحیت تبلیغ کرده است.

بر همین اساس وی از سوی شعبه ۱۱ دادگستری استان گیلان به اتهام «ارتداد و تبلیغ مسیحیت» به مسلمانان به اعدام محکوم شده است.

یوسف ندرخانی از۲۰ مهرماه ۱۳۸۸ تاکنون در زندان رشت به‌سر می‌برد.

بر اساس گزارش‌ها، در صورت اجرای حکم اعدام وی، این اولین حکم رسمی اعدام به اتهام مسیحیت در ۲۰ سال اخیر خواهد بود.

پیش از این در روز سوم دسامبر سال ۱۹۹۰ کشیش حسین سودمند به‌دلیل پافشاری در آیین مسیحیت‌ در محوطه زندان مشهد به‌دار آویخته شد.

……………………………………………………………

رهبر جمهوری اسلامی:

«اعتراض‌ها در سوریه انحرافی اما در بحرین واقعی است»

خبر/ رادیو کوچه

روز پنج‌شنبه، 30 ژوئن، آیت‌اله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، اعتراض‌های مردم سوریه علیه نظام حاکم بر این کشور را حرکتی انحرافی توصیف کرد و تاکید کرد که ایران از آن حمایت نمی‌کند اما وی اعتراض‌ها در بحرین را واقعی دانست.

به گزارش رسانه‌های داخلی، آیت اله خامنه ای که در روز پنج‌شنبه به مناسبت روز مبعث پیامبر مسلمانان سخنرانی می‌کرد، گفت: «بیداری اسلامی‌ ملت‌های منطقه، حرکتی در مسیر نبوی است و ملت‌های مسلمان و ملت بزرگ ایران، با هوشیاری اجازه نخواهند داد امریکایی‌ها و صهیونیست‌ها، با ایجاد اختلاف و حیله‌های دیگر، این حرکت عظیم را منحرف و یا بر آن موج سواری کنند.»

او تاکید کرد: «هرجا حرکتی علیه امریکا و اسراییل روی دهد و هر ملتی که بر ضد دیکتاتوری بین‌المللی امریکا و دیکتاتورهای داخلی قیام کند با حمایت ملت فهیم ایران روبرو خواهد شد.»

رهبر جمهوری اسلامی‌ مدعی شبیه سازی برای حرکت مردمی‌سوریه شد و افزود: «آمریکایی‌ها با تلاش برای شبیه سازی حوادث مصر، تونس، یمن و لیبی، در سوریه، سعی می‌کنند این کشور را که در خط مقاومت قرار دارد دچار مشکل کنند اما ماهیت حوادث سوریه با ماهیت حوادث دیگر کشورهای منطقه متفاوت است.»

وی ادامه داد: «جوهره بیداری اسلامی ‌در کشورهای منطقه، حرکت ضدصهیونیستی و ضد امریکایی است اما در حوادث سوریه، دست امریکا و اسراییل آشکار است و منطق و معیار ما ملت ایران این است که هرجا به نفع امریکا و صهیونیسم شعار داده شود حرکت، انحرافی است.»

وی هم‌زمان مبارزات مردم بحرین را واقعی دانست و اظهار داشته که حرکت مردم بحرین، شبیه حرکت ملت مصر و تونس و یمن است و تفکیک میان این تحرکات مشابه، معنا ندارد.

……………………………………………………………

پس از 17 سال،

«شروع روابط آمریکا با اخوان ‌المسلمین در مصر»

خبر/ رادیو کوچه

آمریکا در نظر دارد با گروه اسلام‌گرای اخوان المسلمین در مصر روابط خود را آغاز کند. یکی از مقامات عالی‌رتبه دولتی در آمریکا اعلام کرد که این اقدام به خاطر تغییراتی است که در ساختار سیاسی مصر بوجود آمده است.

آمریکا از سال ۱۹۹۴ رابطه‌ای رسمی با گروه اسلام‌گرای اخوان المسلمین نداشت. به گزارش دویچه‌وله یکی از سخن‌گویان اخوان المسلمین رضایت خود را از این اقدام آمریکا اعلام کرد و گفت که اخوان المسلمین به این ترتیب می‌تواند اهداف خود را روشن و دقیق بیان کند.

اخوان المسلمین اگرچه دولت اسراییل را به رسمیت نمی‌شناسد، اما برخلاف گروه حماس برخورد خشونت‌آمیز با آن کشور را رد می‌کند.

……………………………………………………………

پس از دو سال و نیم،

«طالبان گروگان‌های فرانسوی را مبادله کردند»

خبر/ رادیو کوچه

یکی از گروگان‌های فرانسوی که روز چهارشنبه توسط طالبان در افغانستان آزاد شده می‌گوید باور دارد که رهایی او در مقابل پول و مبادله اسرا بوده است اما متذکر شده هیچ مدرکی برای اثبات این ادعای خود ندارد. دولت فرانسه هم پرداخت رشوه در ازای آزادی شهروندان خود را رد کرده است.

گروه طالبان نیز گفته اند چند نفر از اعضایشان از زندان آزاد شده اند. اما درهمین حال دولت افغانستان هر نوع مبادله زندانیان با این گروه را رد کرده است.

آقای گسکویر و فیلمبردار او، استفان تاپونیه، همراه با مترجمشان، رضا دین، در دسامبر ۲۰۰۹ در مناطق کوهستانی شمال شرق افغانستان ربوده شدند.

مقام‌های فرانسوی تاکنون درباره علت آزادی این گروگانها پس از ۱۸ ماه سکوت کرده اند، اما آقای گسکویر می‌گوید که به طالبان قول پول و آزادی حداقل دو زندانی داده شده بود.

به گزارش بی‌بی‌سی وی اظهار داشته: «من هیچ مدرکی برای اثبات ندارم. به طور رسمی هیچ باجی در کار نبوده است. اما البته در مقابل شکلات هم که نبوده است.»

او افزود گروگان‌گیر‌ها هرگز دلیل ربودن آن‌ها را نگفتند، اما از ابتدا روشن بود که بدنبال مبادله بودند.

در همین رابطه ایمیلی از ذبیح اله مجاهد، از سخن‌گویان طالبان، به رسانه‌ها ارسال شده که در آن طالبان می‌گوید که در قبال آزادی این دو روزنامه نگار فرانسوی، اسرای طالبان آزاد شده اند …. و به خواست خدا مجاهدین در بند به خانه باز می‌گردند.

در آوریل ۲۰۱۰ میلادی، طالبان با نشر یک کلیپ ویدیویی از این دو روزنامه نگار فرانسوی، اعلام کرد که آنها فهرستی از زندانیان طالبان را به مقامات فرانسوی داده و می‌خواهند که آن‌ها در قبال این دو روزنامه نگار آزاد شوند.

……………………………………………………………

به اتهام تبلیغ آیین بهایی،

«محاکمه مجدد رزیتا واثقی‌، زندانی بهایی مشهد»

خبر / رادیو کوچه

روزیتا واثقی زندانی بهایی محبوس در زندان وکیل آباد مشهد مجدد به اتهام تبلیغ آیین بهایی مورد محاکمه قرار گرفته است.

به گزارش هرانا، رزیتا واثقی شهروند بهایی ساکن مشهد که در حال سپری کردن دوره محکومیت 5 ساله در زندان مشهد است، صبح روز چهارشنبه 8 تیر ماه 1390 از زندان وکیل آباد به دادگاه انقلاب مشهد منتقل شد و بنا به پرونده جدیدی به اتهام «تبلیغ آیین بهایی» محاکمه شد.

قابل ذکر است که هشت متهم بهایی دیگر این پرونده پیش از این در پاییز و زمستان سال گذشته محاکمه شده‌اند ولی به دلیل عدم پذیرش اتهام توسط رزیتا واثقی محاکمه نام‌برده طولانی شده است.

یادآوری می‌شود ناهید قدیری یکی دیگر از زندانیان بهایی مشهد است که طبق این پرونده محاکمه شده است‌. سونیا احمدی‌، نورا نبیل‌زاده‌، بهمن یزدانی‌، وصال محمدی‌، افشین نیک‌آیین‌، شهاب طائفی و امیر قنواتی اسامی سایر شهروندان بهایی است که مورد محاکمه قرار گرفتند.

 

 

 

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,