Saturday, 18 July 2015
25 June 2021
پس از دو سال و نیم،

«طالبان گروگان‌های فرانسوی را مبادله کردند»

2011 July 01

خبر/ رادیو کوچه

یکی از گروگان‌های فرانسوی که روز چهارشنبه توسط طالبان در افغانستان آزاد شده می‌گوید باور دارد که رهایی او در مقابل پول و مبادله اسرا بوده است اما متذکر شده هیچ مدرکی برای اثبات این ادعای خود ندارد. دولت فرانسه هم پرداخت رشوه در ازای آزادی شهروندان خود را رد کرده است.

گروه طالبان نیز گفته اند چند نفر از اعضایشان از زندان آزاد شده اند. اما درهمین حال دولت افغانستان هر نوع مبادله زندانیان با این گروه را رد کرده است.

آقای گسکویر و فیلمبردار او، استفان تاپونیه، همراه با مترجمشان، رضا دین، در دسامبر ۲۰۰۹ در مناطق کوهستانی شمال شرق افغانستان ربوده شدند.

مقام‌های فرانسوی تاکنون درباره علت آزادی این گروگانها پس از ۱۸ ماه سکوت کرده اند، اما آقای گسکویر می‌گوید که به طالبان قول پول و آزادی حداقل دو زندانی داده شده بود.

به گزارش بی‌بی‌سی وی اظهار داشته: «من هیچ مدرکی برای اثبات ندارم. به طور رسمی هیچ باجی در کار نبوده است. اما البته در مقابل شکلات هم که نبوده است.»

او افزود گروگان‌گیر‌ها هرگز دلیل ربودن آن‌ها را نگفتند، اما از ابتدا روشن بود که بدنبال مبادله بودند.

در همین رابطه ایمیلی از ذبیح اله مجاهد، از سخن‌گویان طالبان، به رسانه‌ها ارسال شده که در آن طالبان می‌گوید که در قبال آزادی این دو روزنامه نگار فرانسوی، اسرای طالبان آزاد شده اند …. و به خواست خدا مجاهدین در بند به خانه باز می‌گردند.

در آوریل ۲۰۱۰ میلادی، طالبان با نشر یک کلیپ ویدیویی از این دو روزنامه نگار فرانسوی، اعلام کرد که آنها فهرستی از زندانیان طالبان را به مقامات فرانسوی داده و می‌خواهند که آن‌ها در قبال این دو روزنامه نگار آزاد شوند.

 

بیشتر بخوانید:

«آزادی دو خبرنگار فرانسوی از افغانستان پس از یک‌و‌نیم سال»

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,