Saturday, 18 July 2015
16 June 2021
تماشاخانه‌ی کوچه

«جنایت هنری»

2011 July 01

پویا / رادیو کوچه

برنامه­ی این هفته به معرفی فیلم «جنایت هنری» (Henry’s Crime) می­پردازد.  فیلمی به کارگردانی مالکوم ونویل (Malcom Venville) و با بازی کیانو ریوز.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

هنری ( با بازی کیانو ریوز) فردی بی دس و پاست. او در باجه­ی عوارض جاده­ای کار می­کند و در زندگی­اش هیچ رویای بزرگی ندارد. پس از اینکه توسط دوستانش فریب می­خورد و آنها را در سرقت ندانسته­ای همراهی می­کند، دستگیر شده و به سه سال زندان محکوم می­شود. او حالا بی­گناه در زندان است و همسرش نیز رهایش کرده است. در زندان با ماکس (James Caan) آَشنا می­شود. ماکس فردی کاریزماتیک است و همواره سعی دارد ایده­ی داشتن رویایی بزرگ را به هنری القا کند. هنری پس از آزادی ­بی­هدف به خیابان­ها بازگشته است. او همه چیز خود را باخته است و امیدی به ادامه­ی زندگی ندارد تا اینکه یک تصادف زندگی او را متحول می­کند. او با ماشین یک بازیگر تئاتر تصادف می­کند، درست در مقابل بانکی که به اتهام سرقت از آن دستگیر شد. بازیگر تئاتر (Vera Farmiga) زنی زیباست که در تماشاخانه­ای که دقیقن مقابل بانک مذکور قرار دارد شاغل است. هنری پس از ورود به تماشاخانه متوجه وجود تونلی قدیمی بین آنجا و بانک می­شود. او تصمیم می­گیرد که از بانک سرقت کند. حالا سرقت از بانک هدف اصلی زندگی هنری شده است.

 

در جنایت هنری بر خلاف فیلم­های پیشین، کیانو ریوز نقش آفرینی متفاوتی را از خود به نمایش گذاشته است. او مردی شکست خورده و بد لباس است؛ درست خلاف آنچه که قبلن از او سراغ داشته­ایم. اما او به خوبی از ایفای نقش خود برآمده و شخصیتی باور پذیر را ارایه کرده است. بازیگران نقش مکمل ( ماکس کان و ورا فارمیگا) نیز بازی­های بسیار خوبی را به نمایش ­گذاشته­اند و حتی بعضی جاها از بازیگر اصلی نیز پیشی گرفته­اند. شخصیت جالب و کاریزماتیک ماکس بی شک جذاب ترین شخصیت فیلم است.

علیرغم بازی خوب بازیگران، فیلم­نامه دارای ایرادهای فراوانی است. وقتی هنری پس از فریب خوردن از دوستانش در جریان سرقت اولیه، بی­گناه دستگیر می­شود، مشخص نیست که او چرا آنها را لو نمی­دهد و خود راهی زندان می­شود. همچنین حفر تونل و استفاده از مواد منفجره در زمان تمرین و اجرای نمایش چندان باورپذیر نیست. شکل­گیری رابطه عاشقانه بین یک سابقه­دار (هنری) و بازیگر معروف تئاتر، همکاری ناگهانی نگهبان بانک در سرقت و گرفتن انتقام از دوست بد ذات در پایان نیز بی شباهت به فیلم­های هندی نیست.

جنایت هنری فیلمی است سطحی و متوسط در ژانر کمدی. اگرچه وجه طنز آن چندان قوی نیست ولی برای لحظاتی لبخند را بر لبان شما می­نشاند.

در تارنمای IMDB این فیلم امتیاز 6.3 از 10 را کسب نموده است.

منابع

http://www.imdb.com/title/tt1220888/

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,