Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
در سخنرانی روز عید قربان

«کرزای طالبان و حزب اسلامی را به صلح دعوت کرد»

2009 November 27

رئیس‌جمهوری افغانستان در روز عید قربان طالبان و حزب اسلامی را به مصالحه و سه رقیب انتخاباتی خود را به همکاری دعوت کرده است.

این نخستین درخواست مصالحه آقای کرزی از گروه‌های عمده مخالف دولت پس از آغاز در دومین دوره ریاست جمهوری است که در پی وعده‌های انتخاباتی و سخنرانی در مراسم تحلیف در مورد مصالحه با مخالفان مسلح ایراد می‌شود.

به گزارش بی‌بی‌سی، کرزی که به مناسبت روز عید قربان در کاخ ریاست‌جمهوری سخن می‌گفت تاکید کرد که مخالفان مسلح دولت باید از جنگ دست بکشند و به روند آشتی بپیوندند.

اگر چه پیش از این طالبان و حزب اسلامی درخواست‌های کرزی برای گفت‌و گو را رد کرده‌اند، اما این بار کرزی تاکید ورزید که این دعوت را تا تحققن صلح در کشور تکرار خواهدکرد.

حامد کرزی گفت: «از طالبان، از حزب اسلامی و از هر کس دیگری که از خاک خود دور هستند و علیه خاک خود تفنگ برداشته‌اند، آرزو می‌کنم که برای صلح، امن، خوشحالی و ترقی ملت عزیزشان برگردند.»

او افزود: «از برادران ما- طالبان- همیشه، تا روزی که صلح در افغانستان بیاید، دعوت به صلح می‌کنم. من امیدوارم که ملا محمد عمر آخند و دیگر طالبان ما برای صلح و امن در افغانستان با ما یک جا اقدام کنند.»

ملا عمر، رهبر طالبان و گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی در تازه ترین واکنش های خود گفت و گو با دولت افغانستان را مشروط به خروج نیروهای خارجی از این کشور کرده‌اند.

حامد کرزی هم‌چنین در بخشی از سخنان روز عید قربان از رقیبان عمده انتخاباتی خود دعوت به هم‌کاری کرد و گفت که آن‌ها باید در ساختن افغانستان سهیم باشند.

رئیس‌جمهوری افغانستان گفت: «از کاندیداهایی که آرای خوبی به دست آوردند، از دکتر عبدالله، دکتر بشردوست و دکتر اشرف غنی (دعوت می‌کنم) که بیایند و برای آبادی خاک خود با برادران و خواهران خود، با ما، شرکت کنند و کشور خود را به آرامش و بالاخره به جایی برسانیم که افغانستان به پای خود ایستاد شود.»

کرزی درحالی از رقیبان انتخاباتی خود دعوت به هم‌کاری کرده‌است که در این روزها به شدت سرگرم رایزنی برای تشکیل کابینه آینده خود است.

قرار است آقای کرزی تا کمتر از دو هفته دیگر اعضای کابینه جدید خود را به مجلس نمایندگان معرفی کند.

پیش از این اشرف غنی احمدزی آمادگی مشروط خود را برای شرکت در حکومت آینده آقای کرزی اعلام کرده بود، اما عبدالله عبدالله و رمضان بشردوست این دعوت آقای کرزی را رد کرده اند.

این سه رقیب انتخاباتی آقای کرزی در گذشته عضو کابینه او بودند، اما به دلایلی هم‌کاری آنان با آقای کرزی دوام نیافت و در انتخابات بیستم آگوست به عنوان رقیبان رئیس جمهوری، به مبارزه با رئیس سابق خود پرداختند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: