Saturday, 18 July 2015
24 June 2021
کافه قصه-امروز با داستان کوتاهی از «ریموند کارور»

«راه و رسم عام»

2011 July 01

مهرداد/ رادیو کوچه

«راه و رسم عام» عنوان داستان کوتاهی است که امروز و در هفتمین برنامه‌ی کافه قصه می‌شنوید. این داستان، نوشته‌ی داستان‌نویس معاصر آمریکایی، «ریموند کارور» (Raymond Carver‎) است که از نویسندگان مطرح قرن بیستم و هم‌چنین از کسانی شمرده می‌شود که موجب تجدید حیات داستان کوتاه در دهه‌ی ۱۹۸۰ شده‌ است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

ریموند کارور در ۲۵ می ۱۹۳۸ در شهر «کلاتسکانی» در ایالت «اورگان» که شهری صنعتی است به دنیا آمد. او در شهر «یاکیما» در ایالت واشنیگتن بزرگ شد. پدرش، الکلی  و کارگر کارخانه‌ی چوب‌بری بود. مادرش گاهی به‌عنوان پیش‌خدمت و فروشنده کار می‌کرد. در خانه او را جونیور، قورباغه و دکتر صدا می‌کردند.

در سال ۱۹۵۶وقتی که هجده سال داشت، با دوست دختر دوران مدرسه‌اش، «ماریان بورک» (Maryann Burk) ، که شانزده ساله بود ازدواج کرد. ماریان تازه از یک مدرسه‌ی اسقفی خصوصی فارغ‌التحصیل شده و باردار نیز بود. زمانی که فرزند دوم آن‌ها به‌دنیا آمد، کارور بیست ساله بود. پس از فارغ‌التحصیلی از دبیرستان برای تامین هزینه‌ی گذران زندگی به مشاغل متفاوتی چون سرایداری، چوب‌بری و فروشندگی روی آورد. در طی سال‌های زندگی مشترک‌شان، ماریان نیز شغل‌هایی چون پیش‌خدمتی، فروشندگی، منشی‌گری و معلمی داشت.

 

کارور به هم‌راه خانواده‌اش به «کالیفرنیا» رفت چرا که والدین همسرش در آن ایالت خانه‌ای داشتند. در آن‌جا بود که وی به نوشتن علاقه‌مند شد و در دوره‌های آموزشی نوشتن خلاقانه که توسط رمان‌نویسی به‌نام «جان گاردنر» John Gardner)) تدریس می‌شد، شرکت کرد. گاردنر بر زندگی و پیشه‌ی کارور به‌عنوان یک نویسنده تاثیر عمده‌ای برجای گذاشت. کارور در ابتدا تحصیلاتش را در «دانش‌گاه ایالتی چیکو» و سپس در «کالج ایالتی هامبولت» در کالیفرنیا ادامه داد و در سال ۱۹۶۳ مدرک کارشناسی خود را دریافت کرد.

پیشه‌ی کارور به‌عنوان نویسنده، به داستان‌های کوتاه و شعر اختصاص یافته بود. او خود را به‌عنوان کسی که تمایل به ایجاز و قوت دارد و به نوشتن داستان‌های کوتاه معتاد است معرفی کرده است. دلیل دیگری که برای ایجاز آثار او مطرح می‌شود این است که داستان کوتاه و شعر را می‌توان در یک نشست، نوشت و خواند. این مسئله برای وی یک انتخاب ساده نبود، بلکه ملاحظاتی عملی بود تا او با در نظر داشتن آن‌ها بتواند در کنار شغل‌های متفاوت و ناهم‌گون‌اش، به نوشتن نیز برسد. موضوعات و ایده‌های آثار او که عمومن بر تجربه‌های کارگری تمرکز دارند به وضوح انعکاسی از زندگی خودش هستند. همین مسئله را می‌توان در مورد بن‌مایه‌های مکرر اعتیاد به الکل و بازپروری پس از آن که در آثار وی موجود است مطرح کرد.

سبک نوشتار کارور و بن‌مایه‌های آثار او معمولن مانند عناصر سازنده‌ی آثار «ارنست همینگوی»  (Ernest Hemingway)، «آنتوان چخوف» (Anton Chekhov) و «فرانتس کافکا» (Franz Kafka) است. با وجود این به‌نظر می‌رسد بیش‌ترین تاثیرپذیری او از جانب چخوف باشد.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,