Saturday, 18 July 2015
21 June 2021
مهارت‌های زندگی

«راز داشتن دوستی هم‌راه»

2011 July 02

سیمین/ رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

حضور یک دوست برای تمامی افراد آرام‌بخش و ضروری به‌نظر می‌رسد. همه‌ی انسان‌ها به‌دنبال این هستند که در زندگی‌شان از داشتن دوست و هم‌دم بهره‌مند باشند و گاهی اوقات این دوستان حتا از اعضای خانواده هم نزدیک‌تر هستند و با جزیی‌ترین اجزای زندگی شخص عجین.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خوبی ارتباط با دوست این هست که در آن از قواعد و مقررات روابط خانوادگی خبری نیست و می‌توان در آن از کسی انتظار نداشت، سراغ کسی رو نگرفت، بده بستان نداشت و خلاصه رها بود از هرچه وظیفه‌ی تعیین شده است اما هم‌چنان دوست باقی ماند. هر‌چند که البته این دوستی هم قوانین خاص خودش را دارد، قوانینی که بندهای آن را با مهر و وفاداری و مسوولیت نوشته‌اند.

ارزش دوستی شاید بیش‌تر به آن مهری است که به هم انتقال داده می‌شود و آن حضور پررنگ حمایت‌گری که حتا با فرسنگ‌ها فاصله به‌شدت حس می‌شود. هیچ نیازی نیست که یک دوست به‌صورت فیزیکی در کنار آدم باشد، گاهی عطر یاد او آن‌قدر انسان را سرشار از مهر و انرژی می‌کند که می‌تواند اندیشه‌اش را تا عرش پرواز بدهد.

گاهی زمانی که فکر می‌کنی به‌شدت تنهایی و هیچ‌کس درکت نمی‌کنه و هیچ یاوری نمی‌بینی این دوست هست که ناگهان یادی ازت می‌کنه و با این حس تو انگار که دنیارو بهت دادند و خودت را قدرت‌مند‌ترین و پریاورترین انسان روی زمین حس می‌کنی.

 

به راستی درسته که گفتند: «‌زندگی مثل جاده است و دوست مثل کفش و زندگی زمانی سخت می‌شود که وسط جاده بفهمی پا برهنه‌ای…»

اما این دوست چگونه می‌تواند در این جای‌گاه قرار بگیرد و این چنین یاوری باشد برای جاده‌ی زندگی. آیا به تمامی دوستانی که در طول زندگی با آن‌ها آشنا شده‌ایم و ارتباطی داریم می‌توان نام دوست واقعی نهاد؟

گاهی اوقات نگاه می‌کنی می‌بینی از توی این همه فهرست‌های متعدد دوستان دور و برت با ارقام و اعداد نجومی اگر بخواهی واقعن حساب کنی یکی دو تا دوست بیش‌تر یافت نمی‌کنی که بتوانند آن آرامشی را که نیاز داری بهت بدن و خیلی جاها تو با داشتن آن‌ها فکر کنی که خوش‌بخت‌ترین و توان‌مندترین انسان روی زمین هستی. خیلی زمان‌ها نیازمند حمایت یک دوستیم حتا اگر این حمایت به حد شنیدن صدای آرامش بخش او باشد.

در این برنامه از مهارت‌های زندگی قصد دارم به نکته‌هایی اشاره کنم که سبب می‌شوند  یک دوستی حمایت‌گر و واقعی ایجاد کرد.

اختصاص دادن زمانی برای دوستان

برای گسترش و عمیق ساختن ارتباط با دوستان باید زمانی را به دوستان اختصاص داد. اگر  از آن دسته مردمی باشید که معتقدید برای این نوع کارها وقت ندارید، مدیریت زمان و تکنیک‌های سازمان‌دهی می‌تواند به شما کمک کند تا زمان بیش‌تری پیدا کرده و آن را صرف دوستی‌های خود کنید.

این تکنیک‌ها کمک می‌کند که انسان وقت‌شناسی باشید و به موقع به کارها و ملاقات‌های خود برسید هم‌چنین می‌تواند شما را در به‌خاطر داشتن مناسبت‌های مرتبط با دوستان‌تان مانند تاریخ تولد آن‌ها یا دیگر مناسبت‌های مهم یاری دهد. یا مهم‌تر این که زمانی که دوستان شما نیاز به کمک دارند آن‌ها را یاری کنید و مجال انجام کارهایی را فراهم کند که باعث می‌شود دوستی‌های شما مستحکم شده و به دوستی‌های حمایت‌کننده تبدیل شوند.

جرات داشته باشید

اگر می‌خواهید که دوستانی حمایت گر و واقعی داشته باشید باید در یک ارتباط، شجاعانه و با جرات وارد شوید.

پروراندن و توسعه مهارت «جرات» و «شجاعت» به‌واقع می‌تواند در توسعه و گسترش ارتباطات و ایجاد روابط حمایت‌گر دو طرفه و دوام بخشیدن به دوستی‌ها و گشایش باب ارتباطات تازه کمک کند.

به دوست خود گوش فرا دهید

گاهی زمان‌ها، وقتی که روز بدی را پشت‌سر گذاشته‌ایم، اگر بتوانیم با یک دوست راجع به احساسات خود صحبت کنیم، احساس استرس ما می‌تواند  تبدیل به یک حس خوب همه جانبه شود. کسی که به خوبی به حرف‌های ما گوش کند و ما را درک کند می‌تواند تاثیری عمیق روی ما داشته باشد. در ارتباط با دوستان، بسیار مهم است که در گفتن و شنیدن خود این حس حمایت را منتقل کنیم. اما این گوش دادن هم قاعده خاص خودش را داد:

–  از دوست خود راجع به احساس‌اش بپرسید و خوب گوش فرا دهید.

– در مورد آن‌چه می‌شنوید واکنش نشان دهید،‌ تا دوست شما متوجه شود که شما به خوبی حرف او را فهمیده‌اید.

–  به جای این‌که بخواهید بحث را ببندید و از تجربیات خود صحبت کنید، بیش‌تر از دوست خود سوال کنید و روی احساسات او متمرکز شوید.

–  وقتی که دوست شما در حال صحبت‌کردن است اگر دایم شما منتظرید که او حرف‌اش تمام شود تا شما صحبت کنید، بخش‌هایی از حرف‌های او را از دست می‌دهید. از این حالت دست بردارید و با تمام وجود به حرف‌های او گوش فرا دهید.

به درک و دریافت‌های خود توجه کنید

برخی مردم انرژی مثبت انتقال می‌دهند که باعث می‌شود ما احساس خوبی داشته باشیم و برخی دیگر انرژی‌های منفی دارند که باعث می‌شوند انرژی ما تخلیه شود. اگر شما به سیگنال‌هایی که دریافت می‌کنید توجه داشته باشید و بر اساس آن عمل کنید، می‌توانید دایره اجتماعی سالم‌تری داشته باشید. سوالاتی که در این ارتباط می‌توانید از خود بپرسید عبارت‌اند از:

– آیا گفت‌و‌گوی ما به راحتی پیش می‌رود یا به زور و سختی؟

– آیا احساس می‌کنید که دوستان شما به‌واقع منظورتان را می‌فهمند، آن‌را می‌پذیرند و از شما حمایت می‌کنند؟

–  وقتی که با دوستان خود هستید احساس بهتری دارید یا برعکس احساس بدتری پیدا می‌کنید؟

–  آیا وقتی از دوستان خود جدا می‌شوید، آن‌ها پر‌انرژی هستند یا افسرده و بی‌انرژی؟

– آیا شما دوستان خود را به‌خاطر ویژگی‌های مثبتی که دارند در زندگی خود دارید یا فقط به این دلیل که می‌خواهید افراد بیش‌تری را در اطراف خود داشته باشید؟

پاسخ این پرسش‌ها می‌تواند به شما در بسط و گسترش دریافت‌های‌تان کمک کند که خود این ویژگی در گسترش شبکه ارتباط شما می‌تواند مفید باشد.

رها کنید

یک نکته بسیار مهم در ارتباط این است که هر کسی دوست مناسبی نیست. اگر کسی در زندگی شما است که باعث می‌شود شما احساس بدی در مورد خود داشته باشید، هرگز با او طرح دوستی نریزید یا اگر کسی است که به هیچ‌عنوان نمی‌توانید با او جور شوید، باید قید ارتباط با او را بزنید و به کلی آن را فراموش کنید یا از همان گام اول اجازه شکل‌گیری ارتباط را ندهید.

حتا اگر با کسی که ارتباط خیلی نزدیکی دارید، اگر دیدید که تغییر مسیر داد. این بدان معنی نیست که این مشکل به هر دوی شما تعلق دارد بلکه اگر دیگر در زندگی شما مفید نیست، رهایش کنید تا برود.

فقط خود شما هستید که می‌دانید رابطه‌ای ارزش حفظ کردن دارد یا نه. اما سعی کنید همیشه کسانی را داشته باشید که بتوانید روی پشتیبانی آن‌ها در زندگی حساب کنید.

دیدار با افراد جدید

و آخرین نکته این که اگر بخواهید بر تعداد دوستانی که ارتباط محکمی با آن‌ها دارید بیافزایید باید به خود فرصت آشنایی با افراد جدید را بدهید.

حضور در فضاهایی جمعی که با ذایقه و سلیقه شما هم‌سانی دارد به شما در آشنایی با افرادی با افکار و اندیشه‌های نزدیک به شما یاری می‌رساند که این آشنایی می‌تواند زمینه‌ساز یافتن دوستانی واقعی با نقشی حمایت‌گر باشد و البته در این جمع‌ها کم‌هزینه‌ترین راه برای برقراری ارتباط این است که با مردم با مهربانی رفتار کنید و به آن‌ها لبخند بزنید تا این لبخند آغازی باشد برای یک گفت‌و‌گو و ارتباط .

و البته پس از تمامی این نکات باید به یاد داشت که حفظ یک رابطه و دوستی و ارزش قایل‌شدن برای آن از همه این نکات با اهمیت‌تر است.

باامید دوستی‌هایی به رنگ آفتاب با مهری فزون‌تر

به یاد داشته باشیم که یک دوست واقعی هم چون گنجی است که پایانی ندارد …

منبع

برداشتی از همشهری آنلاین

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,