Saturday, 18 July 2015
17 June 2021
یازدهم تیر- دوم ژوئیه

«تقویم تاریخ یازدهم تیر»

2011 July 02

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


1976 میلادی- کارهای مربوط به تامین عملی وحدت ویتنام که از یک سال پیش از آن و پس از سقوط سایگون آغاز شده بود، رسمن به پایان رسید و دو بخش شمال و جنوب ویتنام که طبق قرارداد 1954 ژنو موقتن از هم جدا شده بودند به صورت یکپارچه درآمدند و جمهوری سوسیالیستی ویتنام را ساختند.

ویتنامی‌ها برای تامین وحدت و استقلال خود مجبور به جنگ و درآویختن یکی پس از دیگری با سه قدرت وقت جهان ژاپن، فرانسه و آمریکا شده بودند. این پیروزی ویتنام را در سطح جهان به صورت قهرمان و ملتی شاخص درآورده است.

پس از خروج نیروهای استعمارگر فرانسوی از ویتنام و تقسیم ویتنام به دو قسمت شمالی و جنوبی، طی سلسله حوادثی جنگ بین ویتنام جنوبی با ویتنام شمالی تحت حمایت کمونیست‏ها درگرفت که بیش از یک دهه کشتار صدها هزار نفر از مردم غیرنظامی ویتنام را به دنبال آورد.

1906 میلادی- «هانس آلبرخت بته» (Hans Bethe) دانش‌مند و فیزیک‌دان سرشناس آمریکایی، آلمانی زاده شد. وی توانست جواب قطعی مسئله تولید انرژی در ستارگان را پیدا کند و جایزه نوبل 1967را از آن خود سازد.

1925 میلادی- «پاتریس لومومبا» (Patrice Lumumba) سیاست‌مدار و اولین نخست‌وزیر کشور جمهوری دموکراتیک «کنگو» (زئیر) متولد شد.

وی رهبر استقلال کنگو از استعمار بلژیک است. لومومبا با مبارزاتی که از جوانی آغاز کرد، راه را برای استقلال کنگو از بلژیک فراهم کرد ولی پس از مدتی(ده هفته حکومت به عنوان نخست وزیر) در اثر توطئه‌ای توسط رییس جمهوری وقت کنگو عزل و پس از آن متواری شد، اما سرانجام به دست سرهنگ «موبوتو سه‌سه‌سه‌کو» به قتل رسید و جسدش در اسید سوزانده شد.

هم‌چنین بسیاری از شاعران ایرانی مانند «هوشنگ ابتهاج» و «عبداله بهزادی» از او در اشعارشان نام برده‌اند.

1934 میلادی- «شب دشنه‌های بلند» یا «شب قداره‌های بلند» (Night of the Long Knives) با مرگ «ارنست جولیوس روهم» (Ernst Julius Röhm)، پایان یافت. به حوادث مرگ‌بار قتل ارنست روهم رییس «اس آ» (حزب ملی کارگران سوسیالیست آلمان) و برخی دیگر از فعالان حزب نازی در روزهای پایانی ماه ژوئن و اوایل ماه ژوئیه سال ۱۹۳۴ گفته می‌شود، که دست‌گاه تبلیغاتی حزب ناسیونال سوسیالیست آلمان آن را «کودتای روهم» نامید.

در بین کشته شدگان این حادثه، نام‌های افرادی وجود دارد که دشمنان شخصی «آدولف هیتلر» شمرده می‌شدند، مانند «کورت فن شلایشر» که زمانی صدر‌اعظم آلمان بود و در کنار آن اشخاصی نیز به اشتباه و تصادفی کشته شدند که به آدولف هیتلر و حکومت او ارتباط خاصی نداشتند. جریان پاک ‌سازی‌ای که از سوی آدولف هیتلر و «هرمان گورینگ» (Hermann Wilhelm Goring) از مدت‌ها پیش برنامه‌ریزی شده بود، توسط کوماندوهای اس اس و با هم‌کاری گشتاپو و ارتش آلمان نازی به اجرا درآمد. زمینه این خون‌ریزی، اختلاف‌های داخلی ایدئولوژیک و جنگ قدرت بین نیروهای «اس آ» و «اس اس» بود.

1319 خورشیدی- «کیخسرو شاهرخ» ملقب به «ارباب کیخسرو» کشته شد. وی از سال ۱۲۸۸ تا ۱۳۱۹ نماینده مجلس و رییس انجمن زرتشتیان تهران بود.

ارباب کیخسرو قبل از احراز نمایندگی مجلس شورای ملی، رییس اداره تلفن و سپس مدتی مدیر بنگاه راه آهن دولتی ایران بود. در طول دوره‌های مختلف نمایندگی مجلس، همواره در شغل ریاست اداره مباشرت و ملزومات مجلس بود.

در جریان جنگ جهانی دوم، «بهرام شاهرخ»، پسر کیخسرو در اداره تبلیغات آلمان در برلن فعالیت می‌کرد. رضاشاه که دسترسی به بهرام شاهرخ نداشت، متوجه کیخسرو، پدر بهرام شد و علی‌رغم توصیه محتشم‌السلطنه اسفندیاری (رییس مجلس شورای ملی) در یکی از شب‌های تیرماه ۱۳۱۹ او را در یک مجلس عروسی دستگیر کردند و سپس او کشته شد.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1937 میلادی- سال‌روز در گذشت، «امیلیا ارهارت»  (Amelia Mary Earhart) هوانورد آمریکایی است، که در جریان پرواز دور دنیا بر فراز خط استوا، بر فراز اقیانوس آرام ناپدید شد. وی نخستین خلبان زن بود که عرض اقیانوس اطلس را با هواپیما پیموده بود و موفق به دریافت صلیب متمایز پرواز شد.

1961 میلادی- «ارنست همینگوی» داستان‌نگار بلند‌آوازه آمریکایی با گلوله تفنگ شکاری در سن 62 سالگی خودکشی کرد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

Iranian history

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,