Saturday, 18 July 2015
24 June 2021

«خبرهای دوم ژوئیه ۲۰۱۱»

2011 July 02

به اتهام انتشار کذبیات،

«شکایت معاون اجرایی احمدی‌نژاد از نماینده مجلس»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


خبر / رادیو کوچه

روز شنبه، 2 ژوئیه، دولت جمهوری اسلامی اعلام کرده است که حمید بقایی، معاون اجرایی محمود احمدی‌نژاد، از یک نماینده مجلس شورای اسلامی به اتهام انتشار «شایعات و کذبیات» شکایت کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، آقای بقایی که منتقدان اصول‌گرا او را یکی از اعضای آن‌چه آن‌ها «جریان انحرافی» می‌خوانند، لقب داده، از حسن نوروزی، نماینده رباط کریم در مجلس، به کمیسیون اصل ۹۰ این نهاد و مراجع قضایی شکایت کرده است.

این در حالی است که شمار زیادی از اصول‌گرایان طی ماه‌های گذشته، حمید بقایی، اسفندیار رحیم مشایی، رییس دفتر محمود احمدی‌نژاد و محمدرضا رحیمی، معاون اول رییس جمهوری اسلامی، را اعضای «جریان انحرافی» می‌دانند و خواهان محاکمه آنان شده‌اند.

گزارش‌ها هم‌چنین حاکی است که حسن نوروزی در اواسط اردی‌بهشت امسال از اسفندیار رحیم‌مشایی و حمید بقایی به اتهام فساد مالی به کمیسیون اصل ۹۰ شکایت کرده بود.

به گزارش سایت خبرآنلاین حسن نوروزی در زمان ارایه شکایت خود در مجلس گفته بود: «ما در حال حاضر در حال خدمت به نظام هستیم اما جمعی در ریاست جمهوری خزیده‌اند و مملکت را به تعطیلی کشانده‌اند بنابر‌این از همه نمایندگان درخواست می‌کنم که به درخواست بنده توجه کنند.»

بر اساس این بیانیه، اتهامات مطرح شده عبارتند از: «ارتباط آقایان مشایی و بقایی با شرکت سمگا، پروژه هتل‌سازی در بلاروس، ساخت مجتمع تالارهای کیش و غریب‌تر از همه ارتباط با واردات قاچاق سیگار مارلبورو به ایران.»

این بیانیه می افزاید: «نظر به انتشار و انعکاس اکاذیب متعدد از طرف آقای نوروزی، آقای بقایی رسمن از ایشان بابت انتشار این شایعات و کذبیات، به کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی و مراجع قضایی شکایت نموده است.»

از سویی دیگر فاضل موسوی، نماینده مجلس شورای اسلامی از «تشکیل کمیته تحقیق و تفحص در خصوص پرونده مشایی و بقایی» خبر داده است.

محمود احمدی‌نژاد در واکنش به برخوردهای اخیر با هم‌کاران دولت دهم گفت: «کابینه خط قرمزی است که اگر بخواهند به آن دست‌اندازی کنند، دیگر من باید وظیفه‌ قانونی خود را انجام دهم و این حتمن به کشور آسیب می‌زند.»

…………………………………………………..

فعالان حقوق بشر و وکلای دادگستری

«تحقیق درباره مرگ سحابی و صابر وظیفه دادستان است»

خبر / رادیو کوچه

گروهی از فعالان حقوق بشر و وکلای دادگستری در ایران با ارسال نامه‌ای به عباس جعفری‌دولت‌آبادی، دادستان تهران، جان‌باختن هاله سحابی و درگذشت هدی صابر، دو تن از فعالان سیاسی را جرم مشهود توصیف کرده و خواهان رسیدگی به آن شده‌اند.

به گزارش رسانه‌‌های منسوب به اصلاح‌طلبان، محمدعلی دادخواه، هادی اسماعیل‌زاده، مینا جعفری، آرش کیخسروی، شیما قوشه، عبدالرضا تاجیک، عبدالفتاح سلطانی و نرگس محمدی در این نامه اعلام کردند به موجب قوانین ایران، رسیدگی به علت مرگ این دو نفر وظیفه دادستان است و این امر نیازی به شاکی خصوصی ندارد.

هاله سحابی، از فعالان سیاسی و اجتماعی، که برای شرکت در مراسم تشییع پدرش، عزت‌اله سحابی، در مرخصی از زندان به سر می‌برد، در ماه خرداد و پس از درگیری با ماموران امنیتی در این تشییع جنازه، جان‌باخت.

هدی صابر، روزنامه‌نگار و از فعالان ملی مذهبی نیز که در زندان اوین بود، در اعتراض به مرگ هاله سحابی دست به اعتصاب غذا زد و در بیمارستان درگذشت.

وکلا و فعالان یادشده به عباس جعفری دولت آبادی گفته‌اند: «وقایع دردناک و تکان‌دهنده مرگ هاله سحابی و هدی صابر مصداق بارز جرم مشهود است که بر اساس بند ۱ ماده ۲۱ و بند ۱ ماده ۴ آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور کیفری، رسیدگی به آن نیازی به شاکی خصوصی ندارد و از جمله وظایف بدیهی مقام دادستان است.»

آن‌ها از دادستان تهران خواسته‌اند «پای پیش بگذارید و به وظیفه قانونی و شرعی» خود عمل کند.

این فعالان و وکلا نوشته اند: «از آن جایی که واقعه دردناک مرگ بانو هاله سحابی در ملا‌عام و هدی صابر در زندان، در اثر برخورد و یا حداقل قصور ماموران امنیتی و یا ماموران زندان صورت گرفته و شهودی حاضر در صحنه وجود دارند که آمادگی خود را جهت ادای شهادت در رسانه‌های عمومی اعلام نموده‌اند، لذا بدیهی است انتظار عموم جامعه ایران و خانواده‌های داغ‌دار این است که مقام دادستان با ورود سریع و بدون فوت وقت، چگونگی مرگ این افراد را مورد بررسی قضایی قرار دهد.»

لازم به اشاره است شماری از زندانیان سیاسی در زندان اوین و رجایی شهر کرج در اعتراض به مرگ این دو فعال، دست به اعتصاب غذا زدند و روز دوشنبه 27 ژوئن، به آن خاتمه دادند.

…………………………………………………..

حزب شیعی الوفاق در مذاکرات حضور دارد،

«آغاز مذاکره دولت بحرین با مخالفان این کشور»

خبر / رادیو کوچه

شیخ حمد بن‌عیسی آل‌خلیفه، پادشاه سنی مذهب بحرین اعلام کرد گفت‌و‌گوهای دولت این کشور و مخالفان از روز شنبه، دوم ژوئیه آغاز می‌شود. وی هم‌چنین تاکید کرد برای گفت‌و‌گو با مخالفان، تمام گزینه‌ها مد نظر قرار خواهند گرفت.

به گزارش آسوشیتدپرس، شیخ‌علی سلمان، رهبر الوفاق که مهم‌ترین حزب شیعه به شمار می‌رود، گفته است که در مذاکرات شرکت می‌کند و خواسته‌های اصلی خود را مطرح خواهد کرد.

آقای سلمان گفته است دولت باید نمایان‌گر خواست مردم باشد.

شیعیان بحرین خواهان مشارکت در قدرت هستند اما برای مدتی است که از تبعیض توسط خاندان اقلیت سنی شکایت می‌کنند.

گفت و گوی دولت با مخالفان به دنبال ماه‌ها ناآرامی در این کشور صورت می‌گیرد که بیش از سی تن در آن کشته شدند.

صدها نفر از هواداران مخالفان کماکان در زندان به‌سر می‌برند.

این در حالی است که بسیاری از افراد بازداشت‌شده، از شیعیان این کشور هستند.

پیش از آغاز مذاکرات، دولت بحرین دستور تحقیق در‌باره نحوه مقابله ارتش و نیروهای امنیتی با ناآرامی‌ها را داد.

نیروهای عربستان سعودی که برای کمک به دولت بحرین برای آرام کردن اوضاع به این کشور رفته بودند، از روز دوشنبه از بحرین خارج می‌شوند.

پادشاه بحرین چند روز پیش دستور تشکیل کمیسیون مستقلی را داد که در مورد ناآرامی‌های اخیر این کشور تحقیق خواهد کرد.

پادشاه بحرین گفت که این کشور به اجرای اصلاحات متعهد است و به حقوق بشر نیز احترام می‌گذارد اما معترضان را متهم کرد که کشور را به سوی «هرج و مرج» کشاندند.

اعتراضات سیاسی در بحرین از اواسط ماه فوریه و با تجمع معترضان در یکی از میدان‌های شهر منامه، پایتخت، و درخواست از خاندان حکومتی آل‌خلیفه برای اصلاحات سیاسی، پیش‌برد نظام مشروطه سلطنتی و مبارزه با فساد آغاز شد.

…………………………………………………..

با رای دادگاه آمریکا،

«خروج از حبس خانگی رییس سابق صندوق جهانی پول»

خبر / رادیو کوچه

دومینیک استراوس‌کان، رییس سابق صندوق جهانی پول روز شنبه، 2 ژوئیه، با حکم دادگاه از حبس خانگی خارج شده است.

به گزارش الجزیره، وکیل او به خبرنگاران گفت: «حالا آقای استراوس کان می‌تواند نیویورک را ترک کند اما باید تا ختم رسیدگی به این پرونده در آمریکا بماند.»

وی به اتهام آزار جنسی مستخدم زن یکی از هتل‌های این شهر بعد از سپردن وثیقه نقدی شش میلیون دلاری در نیویورک در حبس خانگی بود.

قاضی رسیدگی‌کننده اظهار داشت که پرونده علیه آقای استراوس کان هنوز مختومه نشده، اما او با موافقت دادستان و بدون اخذ وثیقه آزاد است.

پرونده‌ای که بر اساس آن رییس سابق صندوق جهانی پول، به تجاوز و آزار جنسی متهم شده بود، با ابراز نگرانی در مورد اعتبار اظهارات شاکی با اشکال روبه‌رو شده است.

…………………………………………………..

یازده کشته در تظاهرات روز جمعه،

«برگزاری تظاهرات صدها هزار نفری در سوریه»

خبر / رادیو کوچه

بشار اسد، رییس جمهوری سوریه روز شنبه، 2 ژوئیه طی فرمانی، فرمان‌دار شهر حما را از سمت خود برکنار کرد. این حکم در حالی صادر شده است که نزدیک به چهارصد هزار سوری در این شهر روز جمعه دست به تظاهرات زده بودند.

بشار اسد علت این امر را بی‌کفایتی احمد خالد عبدل‌عزیز، فرمان‌دار شهر حما عنوان کرد و گفت اگر تظاهرات در شهرهای دیگر ادامه پیدا کند این حکم برای مسوولان دیگر هم رخ صادر خواهد شد.

از سویی دیگر فعالان حقوق بشری در سوریه اعلام کردند صدها هزار نفر از مردم سوریه در یکی از بزرگ‌ترین تظاهرات علیه بشار اسد، رییس جمهوری این کشور به خیابان‌ها آمده‌ و بر اثر درگیری با نیروهای امنیتی دست‌کم 28 تن کشته‌ شده‌اند.

این فعالان هم‌چنین اظهار داشتند 12 تن در حما، 10 نفر از معترضان در مرکز شهر حمص، سه تن در ادلیب، دو تن از حاشیه شهر دمشق و یک نفر هم در لتاکیا کشته شدند.

به گزارش الجزیره، فعالان مخالف دولت می‌گویند که دست‌کم سه میلیون نفر در این تظاهرات سراسری شرکت کرده‌اند.

…………………………………………………..

پس از رد جرم علیه نخست وزیر اردن،

«تظاهرکنندگان اردن خواهان انحلال پارلمان شدند»

خبر / رادیو کوچه

روز شنبه، 2 ژوئیه، بیش از هزار نفر از مردم اردن با برگزاری تظاهراتی خواهان انحلال پارلمان این کشور شده‌اند. این تظاهرات در حالی برگزار شد که در همین هفته نمایندگان پارلمان با اختلاف کمی پیشنهاد اعلام جرم علیه معروف بخیت، نخست وزیر اردن را رد کردند.

به گزارش رویترز، پیش‌تر یکی از کمیته‌های پارلمان آقای بخیت را به ظن دست داشتن در یک پرونده فساد مالی و سو‌استفاده چند میلیون دلاری، متهم کرده بود.

اردن در سال جاری میلادی هفته‌ها شاهد بروز تظاهراتی بود که طی آن معترضان خواهان پایان یافتن فساد مالی و آزادی‌های گسترده سیاسی در این کشور شده‌اند.

…………………………………………………..

انتقاد رییس مجلس شورای اسلامی از حکم دادگاه،

«حزب‌اله لبنان متهمان اصلی پرونده ترور حریری»

خبر / رادیو کوچه

مروان شربل، وزیر کشور لبنان، روز  جمعه، یکم ژوئیه در کنفرانسی خبری تایید کرد چهار متهم در پرونده ترور رفیق حریری نخست وزیر اسبق لبنان همان‌ چهار عضو حزب‌اله هستند که نام‌هایشان طی روز‌های اخیر در رسانه‌ها اعلام شده است.

او هم‌چنین گفت که دست‌گاه‌های امنیتی لبنان در حال جمع‌آوری اطلاعات برای دستگیری متهمان و تحویل دادن آن‌ها به دادگاه بین‌المللی هستند.

وزیر کشور  لبنان همچنین از درز کردن نام متهمان به رسانه‌ها انتقاد کرد. به گفته او این اقدام دستگیری متهمان را دشوار می‌کند. او گفت که ۱۵ تا ۲۰ هزار حکم بازداشت در لبنان وجود دارد که نیروهای امنیتی تا کنون نتوانستند متهمان در آن‌ها را به دلیل متواری بودنشان دستگیر کنند.

پنج‌شنبه ۳0 ژوئن هیتی از دادگاه بین‌المللی ویژه ترور رفیق حریری، دادخواست و چهار حکم بازداشت را، تسلیم دادستان لبنان کرد.

این چهار متهم عبارتند از: «مصطفی بدر الدین»، برادر همسر عماد مغنیه مسوول نظامی سابق حزب‌اله لبنان. به گفته تلویزیون «المستقبل» لبنان در دادخواست دادگاه بین‌المللی نام او به عنوان برنامه‌ریز و ناظر عملیات ترور رفیق حریری درج شده است.

پیتشر سایت لبنانی «شفاف الشرق الاوسط» نوشته بود که بدر‌الدین یکی از سه نفری است که احتمال دارد جانشین مغنیه در فرماندهی نیروهای نظامی حزب‌اله شده باشند.

«موسسه اطلاع رسانی لبنان» نیز گزارش داده که بدر‌الدین در انفجارهای زنجیره‌ای کویت در دسامبر ۱۹۸۳ دست داشت.

متهم دوم مصطفی عیاش است. در متن کیفرخواست عیاش به عنوان کادر حزب‌اله معرفی شده است. او داوطلب در مرکز اورژانس لبنان است و تابعیت آمریکایی دارد.

برپایه این گزارش او مسئول تیمی است که ترور حریری را اجرا کرد و در اجرای آن نیز شرکت داشت.

حسن صبرا و حسین عنیزی دیگر متهمان پرونده هستند و  به جز این‌که آن‌ها در بخش‌های امنیتی حزب‌اله فعالیت می‌کنند، اطلاعات دیگری از آن‌ها منتشر نشده است.

در همین راستا دانیل بلمار، دادستان دادگاه بین‌المللی ویژه ترور رفیق حریری با صدور بیانیه‌ای بر ادامه تحقیقات تاکید کرد و گفت: «احتمال دارد افراد دیگری نیز در این پرونده متهم شوند.»

از سویی دیگر جلسات پارلمان لبنان برای بررسی صلاحیت دولت جدید لبنان به منظور دادن رای اعتماد به آن، سه‌شنبه پنجم ژوئیه آغاز می‌شود.

پنج ماه پیش وزرای هم‌پیمان حزب‌اله، با استعفای خود دولت سعد حریری را سرنگون کردند. دلیل این اقدام حمایت این دولت از دادگاه بین‌المللی بود.

از سویی دیگر بر اساس برخی گزارش‌های منتشر شده از هم‌کاری مقام‌های جمهوری اسلامی در سپاه قدس (نیروی برون مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی) جهت اجرای این ترور خبر داده است.

لازم به اشاره است رییس مجلس شورای اسلامی در واکنش به اعلام حکم دادگاه بین‌المللی در خصوص  نیروهای حزب‌اله لبنان اظهار داشت: «حکم یک «دادگاه سیاسی بی‌آبرو» که توسط آمریکایی‌ها هدایت می‌شود، اهمیتی ندارد.»

…………………………………………………..

آغاز طرح در کلاس‌های دروس عمومی،

«‌تفکیک جنسیتی در دانش‌گاه مازندران»

خبر / رادیو کوچه

پس از اعلام دانش‌گاه شریف مبنی بر تفکیک جنسیتی دانش‌جویان ورودی سال ۹۰، دانش‌گاه مازندران هم اقدام به این امر گرفته است.

به گزارش خبر‌آن‌لاین، رییس دانش‌گاه مازندران با اشاره به آغاز طرح تفکیک جنسیتی در کلاس‌های دروس عمومی این دانش‌گاه، اظهار داشت: «اگر تعداد دانش‌جویان دروس تخصصی به حد نصاب لازم برسد و امکانات وجود داشته باشد، کلاس‌های این دروس هم تفکیک می‌شود.»

احمد احمدپور با اشاره به اجرای صد‌در‌صدی طرح تفکیک جنسیتی در دروس عمومی این دانش‌گاه، به گفت: «سایر دروس و واحدها نیز در دستور کار اجرای این طرح قرار دارند. طرح تفکیک جنسیتی برای تمامی دانش‌جویان جدید‌الورود نیز اجرا می‌شود.»

او با اعلام این‌که از مهرماه اجرای طرح تفکیک جنسیتی در دانش‌گاه مازندران با جدیت بیش‌تری پی‌گیری می‌شود، عنوان کرد: «با توجه به برگزاری جلسات مشترک با روسای دانش‌کده‌ها و مدیران گروه‌ها، این طرح تا جایی که در حد امکانات دانش‌گاه باشد اجرا می‌شود.»

پیش از این دکتر رضا روستا آزاد، رییس دانش‌گاه صنعتی شریف درباره برنامه‌های این دانش‌گاه برای تفکیک جنسیتی گفته بود: «کلاس‌های جداگانه‌ای برای دانش‌جویان پسر و دختر سال اول دانش‌گاه برگزار می‌شود. در این راستا دانش‌گاه شریف برنامه‌هایی را برای تفکیک جنسیتی در نظر گرفته است.»

هم‌چنین جلیل دارا، مدیر کل اداره امور فرهنگی وزارت علوم درباره تفکیک جنسیتی در دانش‌گاه‌ها و اجرای آن از سال تحصیلی جدید گفته است: «مطابق قوانین موجود بایستی این تقاضاها و درخواست‌ها سال‌ها پیش اجرا می‌شد. مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی این بوده است که اگر دانش‌گاه‌ها امکان جداسازی کلاس‌ها را داشته باشند، باید کلاس‌ها و فضای دانش‌گاه را جدا کنند و سیاست وزارت علوم نیز این است که تا جای امکان، دانش‌جویان دختر و پسر از هم تفکیک شوند. دانش‌گاه‌هایی که این امکان را دارند به تاکید وزیرعلوم ملزم به اجرای این طرح هستند.»

…………………………………………………..

وزیر خارجه امریکا:

«نظام سوریه در حال از دست دادن فرصت تغییر است»

خبر/ رادیو کوچه

هیلاری کلینتون وزیر امورخارجه ایالات متحده آمریکا روز جمعه  ضمن محکوم کردن اعمال خشونت نیروهای امنیتی سوریه علیه معترضان در شهر حلب اعلام کرد نظام سوریه فرصت تغیر را از دست داده است.

به گزارش العربیه وزیر امور خارجه آمریکا با محکوم کردن حمله «چاقو کشان لباس شخصی» سوریه به معترضان از دوگانگی سیاسی در عمل‌کرد حکومت بشار اسد انتقاد کرد.

وی در این باره گفت: «حکومت بشار اسد درحالی که با مخالفان در دمشق نشستی داشته است به سرکوب تظاهرکنندگان ادامه می‌دهد.»

وزیر خارجه امریکا افزود: «از ادامه سرکوب عوامل امنیتی حکومت بشار اسد و حمله آن‌ها با اسلحه‌های سرد همچون چاقو به تظاهر کنندگان شگفت زده شدم .آن‌گونه که پیدا است حکومت سوریه فرصت را از دست داده و مایل نیست از راه سیاسی بحران کشورش را حل کند برای همین است که مقاومت مخالفان روز به روز بیش‌تر می شود.»

پیش‌تر ایالات متحده آمریکا از مذاکره میان برخی از مخالفان با دولت سوریه در دمشق استقبال کرده و آن را گامی به جلو برای برون رفت از بحران خوانده بود.

…………………………………………………..

70 درصد در رای‌گیری شرکت کردند،

«رای مثبت 98 درصد از مردم مراکش به قانون اساسی جدید»

خبر / رادیو کوچه

طیب الشرقاوی وزیر کشور مراکش روز شنبه، 2 ژوئیه، نتایج اولیه همه‌پرسی ‏قانون اساسی جدید را اعلام کرده است.‏

براساس شمارش اولیه آرا‌ بیش از 70 درصد کسانی که واجد شرایط شرکت در ‏انتخابات در مراکش هستند در این انتخابات شرکت کردند.

به گزارش العربیه، وزیر کشور مراکش با اعلام این مطلب اعلام کرد که حدود 98 درصد به ‏قانون اساسی جدید رای مثبت دادند.‏

‏الشرقاوی با اشاره به نتایج ‏اولیه انتخابات گفت: «نتایج نهایی این همه‌پرسی پس ازاتمام شمارش آرا‌ شرکت‌کنندگان ‏مراکشی خارج از کشور اعلام خواهد شد.»

در قانون اساسی جدید مراکش دولت صلاحیت‌های اجرایی بیش‌تری دارد اما پادشاه هم‌چنان ریاست هیت وزیران، ارتش، هیت‌های دینی، و دادگستری را بر عهده دارد.‏

‏کار شمارش آرا‌ شرکت‌کنندگان در همه‌پرسی قانون اساسی جدید روز جمعه پس از ‏پایان کار 40 مرکز رای‌گیری آغاز شد.‏

از سوی دیگر ایالات متحده آمریکا ضمن تبریک به ملت و دولت مراکش به‌مناسبت قانون ‏اساسی جدید اعلام کرد ما از هر اقدامی که مراکش را به‌سوی ‏دمکراسی پیش می‌برد حمایت می‌کنیم.‏

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,