Saturday, 18 July 2015
21 June 2021
مجله جاماندگان- سایه‌ای هراسان در شبستان عتیق- قسمت صد و چهل‌‌و‌یکم

«امتیاز جریان انحرافی»

2011 July 03

شراره سعیدی/ رادیو کوچه

رییس دولت پس از رسیدن به ریاست جمهوری مدعی شد که خود و وزرایش برگزیده امام زمان هستند و نام وزرای خود را در یک نامه نوشت و در چاه جمکران انداخت تا امام زمان آن را مستقیمن بخواند. البته از میان آن وزرای برگزیده امام زمان تعداد زیادی برکنار شده‌اند، تعدادی متهمین به انواع مفاسد اقتصادی و اخلاقی هستند و از میان این جمع خوش‌نام هم فتنه جدیدی به نام جریان انحرافی سربرآورده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

البته نکته این نوشته کابینه دولت و شخص آقای احمدی‌نژاد نیست بلکه ما به آن موضوعی خواهیم پرداخت که موجب گله و ابراز بهت مقاماتی‌ست که مجوز اظهارنظر دارند.

این اشخاص آن‌چه را جریان انحرافی می‌نامند که دقیقن در دین اسلام و مذهب تشیع به آن با کمال صراحت نه تنها پرداخته شده بلکه بهای بسیاری نیز داده می‌شود، خرافه و خرافات در میان شهروندان ایرانی دارای همان منزلتی شده که اکنون برتر از تمامی علوم قرار دارد.

خرافه، به معنی اعتقاد غیرمنطقی به تاثیر امور ماورای طبیعت و خلاف عقل، علم و تجارب شهودی در امور طبیعی است. خرافه، به عبارت دیگر، هر نوع اندیشه باطل و خلاف واقع است. معمولن در خرافه، روی‌دادها و حوادثی که با هم ارتباط منطقی ندارند، به یک‌دیگر ربط داده می‌شوند و یا علت و معلول یک‌دیگر دانسته می‌شوند. خرافات به خصوص در زمان انحطاط جامعه و حکومت رشد کرده و توسط رهبران بی‌کفایت ترویج می‌شود تا هم بار مشکلات به نیروهای ماورایی نسبت داده شود و هم این‌که مردم به جای تلاش، اتحاد و مبارزه برای حل مشکلات خود دست به دامان نیروهای ماورایی شوند.

در روایتی از محمد پیامبر اسلام، نقل شده است که خرافه مردی از قبایل یمن بود و مدتی توسط اجنه ربوده شد و پس از مدتی به قبیله‌اش بازگشت و هنگامی که روی‌دادهای عجیب از زندگی جنیان را بیان می‌کرد، در میان اعراب به شهرت رسید

در روایتی از محمد پیامبر اسلام، نقل شده است که خرافه مردی از قبایل یمن بود و مدتی توسط اجنه ربوده شد و پس از مدتی به قبیله‌اش بازگشت و هنگامی که روی‌دادهای عجیب از زندگی جنیان را بیان می‌کرد، در میان اعراب به شهرت رسید.

البته خرافات فراگیر کنونی، پس از جای‌گیری داده‌های عجیبی مانند نزول 124000 پیامبر در یک منطقه جغرافیایی «خاورمیانه» برای هدایت یک قوم خاص ساکن در آن‌جا از میان تمامی انسان‌هایی که در قاره‌ها و مناطق دیگر وجود داشتند و یا باور مومنانه به معجزاتی مانند عمر طولانی نوح نبی و عصای موسی و دم عیسی، چندان دور از منطق نباشد.

قرآن کلامی که معجزه محمد پیامبر است در سوره نمل آیات «18 تا 23» می‌گوید:

سپاهیان سلیمان از جن و آدمی و پرنده گرد آمدند و آن‌ها به صف می‌رفتند، تا به وادی مورچگان رسیدند مورچه‌ای گفت‌: «ای مورچگان، به لانه‌های خود بروید تا سلیمان و لشکریانش شما را بی‌خبر در هم نکوبند»، سلیمان از سخن او لب‌خند زد و گفت‌: «ای پروردگار من، مرا وادار تا سپاس، نعمت تو را که بر من و پدر و مادر من ارزانی داشته‌ای به جای آورم و کارهای شایسته‌ای کنم که تو خشنود شوی و مرا به رحمت خود در شمار بندگان شایسته‌ات درآور»، در میان مرغان جست‌وجو کرد و گفت‌: «چرا هدهد را نمی‌بینم‌، آیا از غایب شدگان است؟ به سخت‌ترین وجهی عذاب‌اش می‌کنم یا سرش را می‌برم‌، مگر آن‌که برای من دلیلی روشن بیاورد»، درنگ‌اش به درازا نکشید بیامد و گفت‌: «به چیزی دست یافته‌ام که تو دست نیافته بودی و از سبا برایت خبری درست آورده‌ام،  زنی را یافته‌ام که بر آن‌ها پادشاهی می‌کند از هر نعمتی برخوردار است و تختی بزرگ دارد.»

دکتر شجا‌‌الدین شفا، در مورد جن در کتاب تولدی دیگر می‌نویسند:

در قرآن این عقیده بابلی و عربی دوران جاهلیت، که مشابه آن‌ را به اشکال مختلف در افسانه‌های اساطیری یونانی، ژرمنیو اسلاو و فینیقی و آشوری نیز می‌توان یافت، به صورت یک واقعیت آسمانی ارایه شده است: اجنه را پیش از آدمیان آفریدیم تا ما را پرستش کنند «ذاریات، 56»، و آن‌ها را از آتش سوزان خلق کردیم «الرحمن 15- حجر 27»، کسانی بین اجنه و خداوند نسبت خویشاوندی قائل شدند «ذاریات 57» و کسانی نیز اجنه را شرکای خدا دانستند «انعام 100»، و البته این هردو دسته دروغ می‌گویند «صافات 158»، چون محمد برای دعوت به خدا قیام کرد طایفه جنیان بر او ازدحام آوردند «جن 19» گروهی از اجنه آیات قرآن را شنیدند و با تعجب گفتند که این کتاب ما را به راه هدایت می‌برد و لاجرم دیگر به خدای واجد شرک نخواهیم ورزید «جن 1 و 2»، این‌ها اسلام آوردند و البته اگر در راه راست پایدار بمانند خداوند به آن‌ها آب گوارا نصیب خواهد کرد «جن 16»، اما بعضی دیگر از آن‌ها کافر ماندند و هیزم‌کش جهنم شدند «جن 14 و 15» و ما آن‌ها را به عذابی بسیار الیم معذب می‌سازیم «جن 17»  و به آنان می‌گوییم شما نیز جزو آن گروهی از اجنه و آدمیان شوید که پیش از شما به آتش دوزخ داخل شدند «اعراف 38»، در روز محشر به اجنه خطاب شود که ای گروه جنیان، شما از حیث تعداد بر آدم‌یان فزونی گرفتید، ولی آیا ما برای شما رسولانی از جنس خودتان نفرستادیم که آیات ما را بر شما بخوانند و شما را از چنین روزی بترسانند؟ «انعام 130»

به روایت قرآن، در دوران پیش از نزول این کتاب گروهی از اجنه کوشیده بودند خود را به آسمان برسانند تا در آن‌جا استراق‌سمع کنند و از اسرار عالم بالا آگاه شوند ولی این جنیان پس از نزول قرآن دریافتند که آسمان شدیدن تحت مراقبت است و اجنه‌ای که قصد رخنه بدان را داشته باشند هدف تیر شهاب ملائک پاس‌دار قرار می‌گیرند «جن 8 و 99»

آیا در یک جامعه مذهبی به ذاته، که به صورت برنامه‌ریزی شده نیز این جملات قرآنی در آن تبلیغ می‌شود سخن از جن و ارتباط با آن سختی انحرافی‌ست؟ آیا این مفهوم انحرافی تلقی می‌شود یا انکار این گروه از موجودات ناشناخته؟

علاوه بر تمامی آیات در قرآن باید به روایات شیعیان نیز اشاره داشت، بسط عقاید خرافی در تمامی ارکان نظام اجتماعی ایران ریشه دوانیده و آن‌چه در صدسال اخیر به فراموشی سپرده و مورد مضحکه قرار گرفته بود، در شرایط فعلی مانند تابویی مقدس مورد عنایت ایرانیان است.

اصول کافى جلد یک صفحه 319: امام ده علامت دارد از جمله آن‌ها ختنه شده به دنیا می‌آید با پا و به راحتى متولد می‌شود جنب نمی‌شود، اگر بخوابد قلبش بیدار است .. چشمش می‌خوابد ولى قلب‌اش بیدار است، همان‌طور که از جلو می‌بیند از عقب هم می‌بیند.

اصول کافى جلد یک صفحه 184‌: روایت از علی امام اول شیعیان: اولین حیوانى که پس از رسول خدا از دنیا رفت «عفیر»، خر رسول خدا بود، این خر با رسول خدا صحبت کرده بود و گفته بود پدر و مادرم فداى تو پدرم از قول پدرش و از قول جدش و جد جدش و ..نقل کرد که او خرى بود که نوح در کشتى گذاشت و آن‌زمان نوح به جد من گفت اى مردم از نسل این خر خرى متولد می‌شود که رسول خدا بر او سوار می‌شود و من خوش‌حالم که آن خر هستم.

الکافى جلد 2 صفحه 265: خوردن خاک نفاق مى‌آورد .

اصول کافى جلد 3 صفحه 387‌: خوردن خاک حرام است مثل خون و مردار و گوشت خوک اما خوردن خاک قبر امام حسین باعث شفاء از بیماری‌ها می‌شود.

باقیات الصالحات ضمیمه مفاتیح الجنان -شیخ عباس قمى صفحه 745: توسل به امام موسى کاظم باعث جلاى چشم می‌شود.

اصول کافى کتاب الحجه باب مولد حسین ابن علی: امام حسین از سینه حضرت زهرا شیر نخورد بلکه پیامبر انگشت‌اش را در دهان او می‌گذاشت و او مى‌مکید و براى سه روزش کافى بود.

اصول کافى – کتاب الحجه – باب مولد الزهرا‌ – جلد یک صفحه 382 : فاطمه زهرا حیض نمی‌شده است.

اصول کافى – جلد یک صفحه 348‌: هنگامی‌ که امام حسین به شهادت رسید بین امام سجاد و محمد ابن‌حنفیه فرزند على بر سر امامت اختلاف افتاد …محمد ابن حنفیه به امام سجاد گفت تو خودت به‌تر می‌دانى که من از تو لایق‌تر هستم و امام سجاد در جواب گفت پاسخ تو را حجر‌الاسود می‌دهد و دعوت کرد که به آن‌جا بروند ..آن‌گاه محمد ابن حنفیه حجر‌الاسود را صدا زد و هیچ جوابى نشنید اما تا امام سجاد حجرالاسود را صدا زد حجر به صدا در آمد و گفت امامت مال على ابن الحسین است و نزدیک بود حجر‌الاسود از جا کنده شود.

اکنون چاه‌کن، خود در چاه‌اش افتاده، نظام جمهوری اسلامی در دام آن‌چه سال‌ها مبلغ‌اش بود گرفتار شده و راهی به جز حاشای کلیت شعارها‌ی‌اش را ندارد، بسط اندیشه نیروهای اهریمنی و الهی امدادرسان از غیب موجب شده که قبح سخن گفتن در مورد آن زایل گشته و ارتباط با این نیروها نه تنها تقبیح نشود بلکه از نظر عامه برترین ویژگی جریان انحرافی و امتیازشان به شمار آید.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,