Saturday, 18 July 2015
24 June 2021
پرسه

«سبزی ایران را دوست دارم»

2011 July 04

سیمین/ رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

گروهی از دانشجویان معماری دانشگاه بین‌المللی اسلامی مالزی (IIUM)در ادامه انجام یک پروژه تحقیقاتی سفری به ایران داشتند و در بازگشت نمایشگاهی از آثار هنری خود از این سفر را به معرض نمایش گذاشته‌اند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در این نمایشگاه که با عنوان «مطالعات میراث فرهنگی» در دانشگاه بین المللی اسلامی مالزی برگزار شد، 130 تن از دانشجویان این دانشگاه که در قالب چهار تیم به مطالعه آثار معماری اسلامی درشهرهای اصفهان (ایران)، سورابایا (اندونزی)، داکا (بنگلادش) وپهنگ (مالزی) پرداخته‌اند، نتیجه تحقیقات خود را درقالب عکس، پوستر، پلان‌های طراحی شده، ماکت، فیلم، محصولات چند رسانه‌ای و کاتالوگ در معرض دید علاقمندان قرار دادند.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=q687SfB3cDM[/youtube]

دکتر ماندانا برکشلی، استاد ایرانی و رییس دپارتمان هنر دانشکده معماری این دانشگاه که از اساتید همراه این گروه چهل نفری از دانشجویان بوده است پیرامون این سفر می‌گوید:«

این نمایشگاه بخشیی از کاردانشجویی و یکی از واحدهای سال سوم دانشجویان معماری دانشگاه هنر بین الملی مالزی است. در سال سوم دانشجویان برای رفتن به مدت 2 هفته به کشورهای مختلف اسلامی تقسیم بندی می‌شوند به 4گروه که امسال برای اولین بار یک گروه به ایران امدند با هم‌کاری دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه هنر اصفهان و این  دانشجویان 3 هفته در ایران بودند. خانه‌ای که انتخاب شد برای کار تحقیقی خانه‌ی «حقیقی» است که متعلق به اواخر دوره‌ی صفوی و اوایل دوره‌ی قاجار است که در حال حاضر یکی از ساختمان‌های دانشگاه هنر اصفهان است.

این دانشجویان دوره‌ی 10 روز در اصفهان بودند و 3 روز اول در دانشگاه شهید بهشتی نگاهی به تمام رشته و واحدهای که دانشکده معماری این دانشگاه دارد، انداختند. یک شب در کاشان بودند و روی خانه‌های تاریخی کاشان کار تحقیقی انجام دادند اما کار اصلی‌شان در اصفهان بود که 10 روز به طول انجامید.»

دکتر برکشلی با اشاره به این که کارهای انجام شده بر روی خانه حقیقی اصفهان توسط 4 گروه مولتی مدیا، آرشیو، گزارش و فنی انجام شده می افزاید: تمام نقشه‌های این خانه  به طور کامل برای اولین بارترسیم شده توسط گروه آرشیو که قرار است یک کپی از آن نیز در اختیار دانشگاه اصفهان قرار گیرد هم چنین گروه گزارش مصاحبه هایی با متخصصین امر مرمت و متخصین و اساتیدی هم چون آقای مهندس منتظر، آقای دکتر تهرانی انجام دادند و یک گروه دیگر فنی بودند که تمام کارهای طراحی این خونه را انجام دادند و موقع برگشت ماکتی را تهیه  کردند که این ماکت در نهایت در گالری میراث خود دانشکده‌ی معماری قرار خواهد گرفت و تمام اسناد و آرشیوهایی که از این نقشه‌ها تولید شده در دانشگاه حفظ خواهد شد.»

او با بیان این که دو استاد مالزیایی اورا در این سفر همراهی کرده‌اند، از حس‌ها و تجارب آنان از این سفر چنین می‌گوید: «خیلی جالب بود برای این‌که ما وقتی می‌خواستیم این پروژه را معرفی کنیم به دانشکده‌ی معماری، این‌ها ابتدا خیلی با نگرانی برخورد کردند به خاطر این‌که خوب تبلیغات خیلی زیادی بر علیه ایران است از جهت امنیت و پدر و مادرها خیلی نگران بودند از نظر امنیت ولی خوشبختانه بعد از این سفر که اساتید و دانشجویان نظرشان مخصوصن در مورد مردم ایران عوض شده از مهمان نوازی ایرانیان به خصوص اصفهانی‌ها و همین‌طور تهران و کاشان خیلی تعجب کردند. و این دانشجوها به قدری به مرم ایران علاقه پیدا کردند که موقع برگشتن تقریبن اغلب آن‌ها با بغض و اشک از ایران خارج شدند.»

وی با تاکید بر هم‌کاری خوب دانشگاه اصفهان و دانشگاه شهید بهشتی که تاثیر خیلی مثبتی داشت می‌افزاید که این سفر بر روی برخورد دانشجوها و اساتید نسبت به ایران و کلن هنر معماری ایران تاثیر فراوانی داشته و اکنون آن‌ها با نگاهی متفاوت به ایران و معماری آن نگاه می‌کنند. نگاهی بسیار تخصصی و حاوی ارزش‌های فرهنگی. »

برای ما ایرانی‌ها اغلب لحظه‌هایی که یک خارجی از کشورمان تعریف می‌‌کند بسیار شنیدنی و هیجان انگیز است. زمانی که از مهمان دوستی ایرانیان می‌گویند یا از طبیعت و چهار فصلی آن. از قدمت و ارزش معماری و میراث فرهنگی و حتا از طعم دل پذیر غذاهای ایرانی و این که غذاهایی هستند که برای سلامت مفیدند حتا اگر خودمان تا به حال فکر نکرده باشیم که این غذاهای چرب و پرنمک ما می‌توانند در گروه خوراکی‌های سالم قرار بگیرند.

شاید وقتی می‌شنویم که یک جوان مالزیایی شهر کاشان را برای ماه عسل انتخاب کرده یا جوان دیگر علاقه‌مند است که بارها و بارها به ایران سفر کند اشکی از شوق بریزیم و افسوس بخوریم که چرا اغلب مردم جهان تصور کشوری نا امن و نا آرام از کشورمان دارند.

یکی از دانشجویان این تیم از سفرش به ایران چنین می‌گوید: «…تجربه‌ی خیلی خوبی بود . بهترین چیز در ایران مردمش بودند .مردم ایران خیلی مهربان و مهمان نواز هستند و نکته بعدی که مرا تحت تاثیر قرار داد، ساختمان‌های ایران است و سومین نکته  غذاهای ایران است که نه خیلی شیرین هست و نه خیلی ترش و این‌ها برای سلامت خیلی خوب است و چهارمین نکته نیز 4 فصله بودن ایران است.»

این دانشجوی مالزیایی در ادامه می افزاید: «من قبل از رفتنم به ایران فکر می‌کردم در ایران همیشه جنگ است اما وقتی رفتم دیدم که جنگی در کار نیست. مردم ایران خیلی خوب هستند.آن‌ها می‌توانند با هم پیک نیک بروند و خیلی خانواده‌های شادی هستند.»

او درباره ی سفر دوباره اش به ایران می گوید که شاید برای ماه عسل به ایران به ویژه کاشان برود.

دانشجوی دیگری می گوید: «ایران در حقیقت آن چیزی نبود که ما قبلن شنیده بودیم و بعد از  رفتن به ایران چشمانمان باز شد. ایران خیلی زیباست به ویژه مردمش و من دوست دارم باز به ایران و اصفهان سفر کنم.»

ساکا دانشجوی 22ساله نیز از تجربه نخستین سفر خود به خارج از کشورش چنین می‌گوید: «سفر من به ایران خیلی خوب بود چون ایران کشور زیبایی است. مردم ایران خیلی مهمان‌نواز هستند. من قبلن می‌ترسیدم که مردم ایران مهمان نواز نباشند ولی دیدم نه خیلی مهربان و مهمان نواز هستند و دیدم که اینجوری نیست که در خبرها گفته می شود.  امیدوارم ایرانی‌های بیشتری به مالزی بیایند و مالزی‌های بیشتری به ایران بروند.»

خیلی جالب است که سبزی خیابان‌های شهرها در ایران برای مردمانی از کشوری همیشه سبز با جنگل‌های استوایی زیباترین تصویر از ایران است.

دو استاد مالزیایی همراه دانشجویان در این پروژه نیز بر روی مهمان نوازی مردم ایران تاکید داشتند. پروفسور دکتر عبدالرحیم معاون دیپارتمان این دانشگاه می‌گوید: « دیدار ما از ایران  خیلی جالب بود به خاطر فرهنگ و خیلی چیزهای دیگه. ایران مردم بسیار مهربان و مهمان نوازی داره از به ابران سفر کنم.»

او در مورد بهترین جایی که در اصفهان دیده، می‌گوید:« اصفهان. من عاشق سرسبزی اصفهان هستم.»

استاد دیگر نیز می‌گوید:«من فکر می‌کنم این سفر برای من یک تجربه خوب بود و یک تجربه شخصی برای دانشجویان.ما نمی‌دانستیم ایران چگونه است ومردمش چگونه هستند ولی وقتی ما رفتیم ودیدیم برایمان بسیار شگفت آور بود. مردم همیشه لبخند به لب داشتند و می‌خندیدند.

من عاشق کشور شما هستم و خیلی زیبا است من قبلن در کتاب دیده بودم و اصلن فکر نمی‌کردم این‌گونه باشد و متاسفم که رودخانه‌ی شما خشک شده و خیلی زیباتر بود اگر در آن آب داشت»

او در مورد بهترین خاطره‌اش از ایران می‌گوید:« بهترین خاطره‌ی من خیابان‌های سبز شما هست؛ خیابان‌های پر از درخت . این‌جا در کوالامپور نیز درختزیادی هست اما جالب است در ایران با وجود بارندگی نه چندان زیاد،همه‌ی خیابان پر از درخت است و آب و من بسیار به آن علاقه مند شدم.»

این استاد مالزیایی علاوه بر سنگ های تزئینی و زیورآلات به خوراکی های ایرانی نیز علاقه مند است و می‌گوید:«هر زمان که بتوانم باز به ایران سفر خواهم کرد. من عاشق غذاهای ایران هستم و چراکه چربی ندارند و برای سلامتی مفیدند.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=cTBsI4o5Rss[/youtube]

و اما در این میان به راستی بخش فرهنگی سفارت‌خانه های ایران در قبال تغییر دیدگاه مردم جهان نسبت به ایران چه نقشی را ایفا می‌کنند؟

دکتر علی اکبر ضیایی رایزن فرهنگی ایران در مالزی که از حاضرین در این نمایشگاه بود در پاسخ به این سوال که با وجود این‌که هر سال تعداد زیادی ایرانی به این کشور می‌آیند و تعداد کمتری مالزیایی به ایران می‌روند با وجود این‌که این دو کشور هردو یک کشور مسلمان هستند و جاذبه‌های زیادی برای هم دارند ، رایزنی فرهنگی واقعن چه برنامه دارد که بتوان ایران را به واقع معرفی کرد به مالزیای‌ها که این روند آمد و رفت گردش ر ایرانی به مالزی و مالزی به ایران، 2 طرفه بشود؟ با تاکید بر نقش مثبت این گونه نمایشگاه ها، می‌گوید: «…چیزی که من می‌تونم بگویم این است که ما حمایت می‌کنیم از فعالیت دانشجویان ایرانی در برگزاری نمایشگاه‌ها به ویژه این که بتوانند هدایت کنند گروه‌های موثر فرهنگی مالزی را که که این‌ها تورهای رو بتوانند داشته باشند به سمت ایران و محصولاتشان به صورت نمایشگاهی نمایش بدهند و ما هم حمایت کنیم از اینا چه در اعزامشون و چه در برگزاری مراسم و چه حمایت‌های مادی و معنوی.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , 

۳ Comments


 1. naghmeh
  1

  kheyli ziad jaleb bud makhsos nazareshon dar morde iran


 2. ardavan
  2

  گزارش تولیدی خوب ممنون


 3. laya