Saturday, 18 July 2015
23 June 2021
سیزدهم تیر- چهارم ژوئیه

«تقویم تاریخ سیزدهم تیر»

2011 July 04

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


1187 میلادی- لشکر صلیبی از «صلاح‌الدین ایوبی» در «جنگ حطین» شکست خورد. قصرها و پای‌گاه‌های صلیبی‌ها یکی پس از دیگری به دست صلاح‌الدین افتاد. او بیت‌المقدس را دوباره تسخیر کرد. سلطان صلاح‌الدین پس از پیروزی در این جنگ موفق شد شهر بیت‌المقدس که نزدیک به یک قرن قبل از این تاریخ توسط صلیبیون در جریان نخستین جنگ‌های صلیبی اشغال شده بود را آزاد کند.

درسال ۱۰۹۵ میلادی جنگ‌های صلیبی میان مسلمانان و مسیحیان آغاز شد. جنگ‌های صلیبی به جنگ‌هایی گفته می‌شود که در آن مسیحیان با مسلمانان طی چندین دوره برای به دست آوردن بیت‌المقدس مبارزه کردند.

در سال ۱۰۹۵ میلادی پاپ «اوربانوس دوم» همه مسیحیان اروپایی را مجبور کرد تا علیه ترکان مسلمان قیام کنند و شهر «اورشلیم» (بیت‌المقدس) واقع در فلسطین را اشغال کنند. در همان سال، سپاه بزرگی مهیا و رهسپار نخستین جنگ صلیبی شد. بین سال‌های ۱۰۹۹ میلادی تا ۱۲۵۰ میلادی شش جنگ صلیبی دیگر رخ داد ولی در هیچ یک از آن‌ها صلیبیون موفقیتی به دست نیاورند.

1776 میلادی- روز استقلال ایالات متحده آمریکا از بریتانیا است. اعلامیه‌ی استقلال ایالات متحده‌ی آمریکا در چنین روزی به تصویب کنگره‌ی قاره‌ای رسید. این اعلامیه استقلال سیزده مستمره‌نشین را که در حال جنگ با بریتانیای کبیر بودند بیان می‌دارد و به صراحت از تصمیم این مستعمره‌نشین‌ها به جدایی از امپراطوری بریتانیا سخن می‌گوید. روز استقلال، هر سال در ۴ ژوئیه، سال‌روز تایید متن و عبارت‌بندی اعلامیه توسط کنگره، جشن گرفته می‌شود.

1804 میلادی- در چنین روزی «ناتانیل هاثورن» (Nathaniel Hawthorne) نویسنده برجسته آمریکایی متولد شد. «نامه اسکارلت» عنوان مهم‌ترین اثر اوست‌. وی پس از طی تحصیلات مقدماتی وارد دانش‌گاه «بودین» شد اما تحصیل را در این دانش‌گاه رها کرد. هاثرون از این پس به مدت دوازده سال در انزوا به سر برد و همین مایه‌های خلاقیت را در او پراکند‌. وی در دوره‌ای کنسول آمریکا در انگلستان نیز شد. اولین داستان او به نام «دره‌ای میان سه تپه» منتشر شد. هاثورن در سال 1837‌، پس از انتشار «داستان‌های بازگفته» به شهرت دست یافت‌.

«اکسیر حیات»، «خانه هفت شیروانی»، از رمان‌های او و هم‌چنین «راه‌آهن آسمانی»، «صورت سنگی بزرگ» از داستان‌های کوتاه این نویسنده هستند.

1831 میلادی- «جیمز مونرو» (James Monroe) پنجمین رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا درگذشت. وی بین سال‌های ۱۸۱۷ تا ۱۸۲۵ رییس جمهوری آمریکا بود و چهارمین نفر از ویرجینیا است که به این سمت رسیده است.

مونرو از یاران نزدیک «توماس جفرسون» و از جمله دیپلمات‌هایی بود که از انقلاب فرانسه حمایت کرده بودند. او در جنگ ۱۸۱۲ تحت فرمان «جیمز مادیسون» سمت‌های دبیر جنگ و دبیر دولت (وزارت امور خارجه) را به عهده داشت. در طول دوران او در سال ۱۸۱۹ فلوریدا به خاک آمریکا اضافه شد، واقعه‌ی «سازش میسوری» در سال ۱۸۲۰ پیش آمد که در آن میسوری ایالتی برده‌دار و دکترین مونرو، یعنی اعلام مخالفت ایالات متحده با دخالت اروپا، نیز در سال ۱۸۲۳ اعلام شد‌. دوره‌ی او را «دوره‌ی احساسات نیک» می‌نامند. شهر «مونروویا» (Monrovia) پایتخت کشور آفریقایی «لیبریا» (Liberia) به نام جیمز مونرو نام‌گذاری شده ‌است.

1987 میلادی- «کلاوس باربی» (Klaus Barbie) رییس گشتاپو شهر لیون در زمان اشغال فرانسه توسط آلمان نازی، به اتهام جنایت علیه بشریت به حبس ابد محکوم شد.

او از اعضای گشتاپو در هلند، روسیه و سرانجام لیون در فرانسه بود که ریاست گشتاپو را در آن‌جا برعهده داشت. او را «قصاب لیون» نام نهادند زیرا عامل مرگ هزاران نفر از مردم آن منطقه شد.

با پایان یافتن جنگ، باربی به هم‌راه خانواده‌اش و با نامی جعلی به آمریکای جنوبی گریخت اما در ۱۹۸۳ در بولیوی شناسایی، دستگیر و به فرانسه بازگردانده شد. باربی در فرانسه به عنوان جنایت‌کار جنگی محاکمه و در ۱۷۷ مورد جنایت علیه بشریت متهم شناخته شد. او چهار سال بعد در ۱۹۹۱ و در سن ۷۷ سالگی در زندانی در لیون بر اثر ابتلا به سرطان خون درگذشت.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1350 خورشیدی- دکتر «محمد معین» استاد زبان و ادبیات فارسی پس از سال‌ها تلاش در امر فرهنگ و ادب پارسی درگذشت.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

ریسمون

راسخون

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,