Saturday, 18 July 2015
18 June 2021
پس‌نشینی تند

«محمود» پاشنه‌طلا»

2011 July 04

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

وقتی می‌گویم «مردم‌ ما» منظورم همان عوام و توده‌ها هستند. مردم‌ ما عاشق «تیپ» قهرمان هستند. ریشه‌ی استقبال از فیلم‌فارسی نیز همین روحیه‌ی مردم ما بوده است. همین حالا هم اگر کارگردانی مولفه‌های عامه‌پسند تیپ قهرمان را خوب بشناسد، می‌تواند فیلم‌های بسازد که میلیون‌ها نفر از مردم را به سینماها بکشاند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در این فیلم‌ها تیپ‌های شناخته شده‌ای وجود دارند که به‌طور دایم و با تغییری جزیی تکرار می‌شوند، مثل تیپ «بدکاره» که به‌وسیله‌ی مرد با‌مرام اصلاح شده و آب توبه بر سرش ریخته می‌شود، «لات‌ جوان‌مرد» که همه‌گونه خلافی می‌کند اما به کسی خیانت نمی‌کند، «آدم ‌بده» ‌یا «بدمن» ماجرا که در فیلم رفیق «آدم‌ خوبه» را می‌کشد و «آدم‌ خوبه» از او انتقام می‌گیرد و بسیاری از نمونه‌های دیگر. اما یک تیپ شناخته‌شده‌ی دیگر در فیلم‌ها هست که خیلی طرف‌دار دارد و آن آدم به ظاهر خلاف‌کار و بدی است که با هم‌کاری رییس خود دست به کارهای ناشایستی می‌زند اما در انتهای داستان متنبه شده و با شوریدن بر علیه رییس خود و یک تنه و با گذشتن از آبرو و جانش رییس خلاف‌کاران و باندش را به سزای اعمال کثیف‌شان می‌رساند. «محمود احمدی‌نژاد» علی‌رغم ظاهر و رفتارش که خنگ و ابله می‌نمایاند، به گمانم انسان بسیار زرنگی است که این عشق و علاقه‌ی مردم به قهرمانان فیلم‌فارسی را خوب می‌شناسد و در پی تبدیل خود به همان «خلاف‌کار‌ متنبه» است.

«احمدی‌نژاد» به خوبی و به‌تر از هرکس دیگری نقش خودش را در فیلمی که در دوسال گذشته روی پرده سینمای سیاست امروز ایران است می‌داند، «معاون‌ رییس خلاف‌کارها». او اکنون آگاه است که با وجود بلندپروازی‌هایش رییس مافیایی فیلم یعنی «علی‌ خامنه‌ای» دستور حذف او را داده است پس باید با تغییر نقش خود به «خلاف‌کار متنبه» ضمن عوض کردن پایان سناریو از خود یک قهرمان‌ملی ساخته و تماشاگران خاموش را به هیجان آورده و با خود هم‌راه کند.

«احمدی‌نژاد» رگ خواب این بیننده‌ها را خوب بلد است. همان‌طور که در فیلم‌های ‌فارسی‌ دست‌یار متنبه، خلاف‌کاری‌های رییس سابقش را برای پلیس رو می‌کرد، او نیز با حمله به شرکای سابق و دشمنان امروزش هم‌چون «فرماندهان ‌سپاه»، دست آن‌ها را در روابط کثیف اقتصادی برای مردم رو می‌کند تا بلکه بتواند این تماشاگران خاموش یعنی توده‌ها را از روی صندلی‌های‌شان بلند کرده و به کف‌زدن وادار کند. هرچه دامنه‌ی حملات «احمدی‌نژاد» گسترده‌تر شود محبوبیت ویترینی‌اش افزایش یافته و از آن سو دشمنانش را هم جری‌تر خواهد کرد. باید دید که کارگردان برای آخر بازی چه سرنوشتی را رقم زده است. آیا «محمود پاشنه‌ طلا» به‌وسیله‌ی یاران «رییس‌ مافیا» کشته خواهد شد و از فیلم‌نامه به بیرون پرتاب می‌شود و یا با گسترش دامنه‌ی افشاگری‌هایش، دست «رییس ‌مافیا» رو شده و درگیری‌ توده‌ها که یاران جدید اویند با نوچه‌های رییس شدت می‌یابد و خون و خون‌ریزی به راه می‌افتد. تماشاگران فهیم هم که یا به دیدن این فیلم نرفته‌اند و یا اگر به نظاره نشسته‌اند می‌دانند که این یک فیلم است و در پایان با بسته‌شدن پرده هیچ چیزی به آن‌ها نخواهد رسید، پس یا سکوت می‌کنند و یا به خنده‌ای اکتفا. فعلن که تا نیمه‌های فیلم بیش‌تر جلو نرفته‌ایم و «محمود» تازه پاشنه‌هایش را ورکشیده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,