Saturday, 18 July 2015
21 June 2021
پس‌کوچه تماشا- عزت‌اله انتظامی،

«باورم نمی‌شد، بغض گلویم را گرفت و اشک شوق ریختم»

2011 July 04

مجید بهشتی/ رادیو کوچه

majid.b@koochehmail.com

«سیامک صفری» به گروه اجرایی نمایش «آقای اشمیت کیه؟» به کارگردانی «داوود رشیدی» پیوست

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

به گزارش بخش تاتر خبرگزاری دانش‌جویان ایران‌، سیامک صفری پس از کناره‌گیری «رضا بابک» به دلیل عارضه قلبی از تمرین‌های جدیدترین اجرای داوود رشیدی که قرار است در هفته پایانی تیرماه در تماشاخانه «ایرانشهر» روی صحنه برود، از چند روز گذشته به تمرین‌های فشرده‌ی این اجرا پیوست. سابقه‌ی هم‌کاری پیشین صفری با داوود رشیدی به اجرای «منهای دو» در سال 1389 بازمی‌گردد.

از سوی دیگر، رضا بابک با توجه به دستورات اکید پزشکی برای دوری از هیجان و حفظ سلامتی، برخلاف میل خود و گروه اجرایی، از ادامه تمرین‌های جدیدترین اجرای داوود رشیدی بازماند. رضا بابک سال 88 نمایش «هملت؛ شازده کوچولوی دانمارکی» را در مقام کارگردان در سالن شماره یک تماشاخانه ایرانشهر به صحنه برد و در سال 89 در نمایش «رویای هالیوود» به کارگردانی «نادر برهانی مرند» به ایفای نقش پرداخت.

—————————————————

دو نمایش‌نامه از خروجی‌های پروژه چهار فصل تاتر ایران منتشر می‌شوند.

«ایوب آقاخانی»گفت: «دو نمایش‌نامه از خروجی‌های نمایش‌نامه‌های تذکره‌ای‌- زندگی‌نامه‌ای در پروژه چهار فصل تاتر ایران، مورد تایید شورای پژوهشی انتشارات نمایش قرار گرفت و به زودی چاپ خواهد شد.»

مدیر پروژه چهار فصل تاتر ایران در گفت‌وگو با سایت ایران تاتر افزود: «مجلس قتل او که نام پدر نمی‌دانست» نوشته «امیرحسین طاهری» از استان گیلان و «نغمه‌های یک فسونگر چالاک» نوشته «فریدون ولایی» از استان آذربایجان شرقی از جمله خروجی‌های نمایش‌نامه‌های تذکره‌ای-زندگی‌نامه‌ای در پروژه چهار فصل تاتر ایران هستند که مورد تایید شورای پژوهشی انتشارات نمایش قرار گرفتند و به زودی منتشر می‌شوند.»

—————————————————

11 گروه نمایشی به منظور تمرین و اجرا در پانزدهمین جشن‌واره بین‌المللی نمایش‌های آیینی سنتی و اجرای عمومی، آغاز به کار کرد.

خانه نمایش، پس از وقفه چند ماهه در فعالیت اداره برنامه‌های تاتر، 11 گروه نمایشی برای تمرین آثارشان در پلاتوهای این اداره حضور پیدا کردند.

بر پایه این گزارش، آثار نمایشی که برای شرکت در پانزدهمین جشن‌واره تاتر آیینی سنتی در این اداره مشغول تمرین‌اند عبارتند از نمایش‌های: «شاه‌زاده و ملکه» نوشته «مریم نعمت طاووسی» و «کار مجید علم‌بیگی»، «بوی خون معطر» نوشته «محمد چرم‌شیر» و کار «حسن رونده»، «پری» نوشته «خیراله تقیانی‌پور» و کار مشترک این نویسنده و «جواد نوری»، «افسون پریزاد» نوشته و کار «سیدجلال‌الدین دری»، «دیوان تاترال» نوشته «محمود استادمحمد» و کار «احسان حاجی‌پور»، «ترنج» نوشته «عباس عبداله‌زاده» و کار «تینو صالحی»، «تربت» نوشته و کار «زهره غلامی»، «مرد اجاره‌ای» نوشته و کار «پرویز سنگ‌سهیل»، «مرغ دریایی دایی وانیا» نوشته «آرمان طیران» و کار «برکه فروتن».

هم‌چنین نمایش «آی کچلا» نوشته و کار «صادق عاشورپور» و «حکم» نوشته «نیکلای اردهانی» با کارگردانی «مصطفی عبدالهی» برای اجرای عمومی در پلاتوهای اداره برنامه‌های تاتر و خانه نمایش در حال تمرین‌اند.

—————————————————

نمایش «سیزویه بانسی مرده است» از یک زاویه تصویری است هول‌ناک و خشم‌انگیز و در عین حال طنز‌آمیز از زندگی انسان سیاه‌پوست در نظام دد‌منشانه‌ی آپارتاید یا جدایی‌نژادی در آفریقای جنوبی پیش از «نلسون ماندلا» و از زاویه دیگر تراژدی انسان در میدان ستمگری و ستم‌کشی است .

این نمایش‌نامه در مرکز فرهنگی «امید» در 24/25/26  ژوئیه 2011 ساعت 7 بعد‌از‌ظهر اجرا می‌شود.

نوشته‌: آثول فوگارد

مترجم‌: محمود کیانوش

بازی‌گران :سامان خلاوه، جواد شمس، ناهید

—————————————————

«سعدی افشار» با نمایش «نامادری» در پانزدهمین جشن‌واره بین‌المللی نمایش‌های آیینی سنتی به صحنه باز می‌گردد.

به گزارش دریافتی سایت ایران تاتر، «رضا هنرمندی» کارگردان نمایش «نامادری» با اعلام این مطلب افزود: «قصه این نمایش یک بار در دهه 40 توسط گروه افشار روی تخت حوض اجرا شده است. سعدی افشار بعد از دوران نقاهت و بیماری این پیشنهاد را به من داد که نمایش را دوباره روی صحنه ببریم.»

وی ادامه داد: «طرح و روایت این نمایش نوشته استاد افشار است که توسط من بازسازی شده و قرار است در بخش پیش‌کسوتان روی صحنه برود.»

هنرمندی در خصوص بازی‌گران نمایش گفت: «استاد افشار از بین هر یک از گروه‌هایی که پس از انقلاب فعال هستند یک بازیگر را برای حضور در این نمایش انتخاب کرده و با وجود ضعف و ناتوانی که در اثر بیماری دارند، گروه را برای اجرای این نمایش که جزیی از میراث هنر ایرانی  (تخت حوضی) است، یاری می‌دهند.»

گفتنی است، پانزدهمین جشن‌واره بین‌المللی نمایش‌های آیینی سنتی، در پنج بخش «صحنه‌ای»، «مجالس و شبیه‌خوانی»، «آیین‌ها و بازی‌های نمایشی»، «بین‌الملل» و «سیمنارها» با دبیری «محمود عزیزی» و از 23 تیر تا 1مردادماه در تهران برگزار خواهد شد.

—————————————————

گزارشی از وضعیت تولید سینمای ایران تا اول تیر ماه سال 90

روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، اعلام کرد تا اول تیر ماه جاری، 16 فیلم آماده نمایش (اکران نشده)، 8 فیلم در مرحله صداگذاری، 15 فیلم در مرحله تدوین، 7 فیلم در مرحله فیلم‌برداری و 53 فیلم در مرحله پیش تولید قرار دارند.

—————————————————

از تندیس استاد «محمود فرشچیان»، ‌هنرمند نگارگر، سه‌شنبه ‌8 تیر ماه ‌در مجموعه سعادت‌آباد با حضور جمعی از چهره‌های ماندگار رونمایی شد.

«عباس جمال‌پور»، هنرمند نقاش حاضر در این مراسم با بیان این‌که استاد فرشچیان با تمام خطوط، صحبتی و حرفی دارند و تمام حرکات قلم‌شان منتخب از عشق است، البته تعریف هنر هم همین است، مهم‌ترین ویژگی‌ نقاشی فرشچیان را خیال‌سازی دانست و توضیح داد: «خیال یک مسافرت است به دور یا آینده. استاد فرشچیان این مسافرت را کرده‌اند و سپس آثارش را روی کاغذ تصویر کشیدند.»

سپس «علی نصیریان»، هنرمند تاتر، سینما و تلویزیون  بیان کرد: «من در این رشته تخصصی ندارم، اما به عنوان علاقه به هنر ایرانی کارهای این استاد بزرگ ایرانی را دیده‌ام. ایشان به من می‌گفتند: کارهایم را نقد کن. اما من جسارت آن را ندارم، ولی آن‌چه در کارهای‌شان قابل تاکید است این است که ایشان سنت را به شیوه‌ای مبتکرانه با استفاده از اسطوره‌های ایرانی و مذهبی نقش می‌زنند. رنگ‌ها و فضاسازی کاملن مبتکرانه و ساده‌اند. وقتی بیننده به اثر استاد فرشچیان نگاه می‌کند دریچه‌ای به دنیای زیبایی‌ها مقابل دیدگانش باز می‌شود.»

عزت‌اله انتظامی نیز با بیان خاطره‌ای گفت: «در مقابل چنین استادی کوچکم و نمی‌توانم اظهار نظر کنم، اما به یاد می‌آورم زمانی برای یکی از همین جشن‌واره‌ها به نیویورک رفته آن‌جا به منزل استاد فرشچیان رفتیم و محو آثارشان شده بودم. یک‌دفعه ایشان با کتاب بزرگی پیش من آمدند و پشت کتاب را به نام من نوشتند. باورم نمی‌شد، بغض گلویم را گرفت و اشک شوق ریختم. اکنون کتاب آثار استاد فرشچیان به عنوان کتابی مقدس در منزل من جای گرفته و برایم بسیار ارزش مند است.»

در بخش دیگری از این مراسم «ژاله علو» پشت تریبون قرار گرفت و خطاب به فرشچیان گفت: «جناب استاد فرشچیان با افتخار تمام دو سه باری را در خدمت‌تان بودم و از مصاحبت با شما بهره بردم. امروز می‌خواهم بگویم هر قملی که می‌زنید نقش بهشت به جان می‌کشد.»

در بخش پایانی این مراسم فرشچیان لوح تقدیر خود را دریافت کرد و در سخنانی کوتاه بیان کرد: «سخن را با خاطره‌ای از چارلی چاپلین آغاز می‌کنم: «اگر 10 بهانه برای گریستن داشته باشی، صد بهانه برای خندیدن داری» از همه شما سپاس‌گزارم .»

سپس عزت‌اله انتظامی، علی نصیریان و محمود فرشچیان تندیس ساخته‌ی «حمید کنگرانی» را رونمایی کردند.

در این هنگام «جلیل رسولی»، هنرمند خوش‌نویس گفت: «استاد فرشچیان مرد عشق است، عشق است و عشق.»

 

 

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , 

۱ Comment


  1. Kourosh Afsharpanah
    1

    امروز این ،سایت ،فرایافتم علاقه مندم بیشتر در مورد آن بدانم