Saturday, 18 July 2015
19 June 2021

«خبرهای چهارم ژوئیه ۲۰۱۱»

2011 July 04

پس از گذشت یک‌ماه،

«پایان اعتصاب غذای یکی از سه زندانی سیاسی کرد»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه، 4 ژوئیه، ابراهیم سیدی یکی از سه زندانی سیاسی کرد در زندان رجایی‌شهر کرج به اعتصاب غذای خود پایان داده است.

به گزارش بی‌بی‌سی، خسرو کردپور فعال حقوق بشر با تایید این خبر اظهار داشت: «بر اساس تماسی که امروز با من گرفته شد آقای انور خضری و کامران شیخه که دو تن از زندانیان اهل مهاباد هستند هم‌چنان در اعتصاب غذا به سر می‌برند. از اعتصاب آن‌ها حدود یک ماه است که می‌گذرد.»

انور خضری، کامران شیخه و سید‌ابراهیم سیدی، سه زندان سیاسی کرد هستند که در اعتراض «به شرایط زندان و نگه‌داری آنان میان مجرمان عادی و قاچاق‌چیان و قاتلان دست به اعتصاب غذا زده‌اند».

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های منسوب به اصلاح‌طلبان، این افراد ابتدا در زندان اوین نگه‌داری و سپس به زندان رجایی شهر منتقل شدند.

……………………………………………………..

رای‌دهندگان مخالف صریح دخالت نظامیان در امور کشور،

«پیروزی حزب مخالف تایلند در انتخابات پارلمانی»

خبر / رادیو کوچه

صبح روز دوشنبه، با اعلام نتایج مقدماتی انتخابات سراسری پارلمانی در تایلند، حزب تاکسین شیناوات، نخست وزیر سابق و تبعیدی این کشور، موفق به کسب پیروزی در این انتخابات شده است.

به گزارش خبرگزارش شینهوا، آپیسیت وایچاچیوا، نخست وزیر کنونی، شکست خود در برابر یینگلاک شیناوات، خواهر آقای تاکسین و رهبر مخالفان را پذیرفته است.

در این انتخابات بیش از ۴۰ حزب با حدود چهار هزار نامزد برای ۵۰۰ کرسی پارلمانی رقابت می‌کردند.

شمارش ۹۲ درصد آرا نشان می‌دهد که حزب خانم یینگلاک با کسب ۲۶۰ کرسی به اکثریت دست یافته است.

خانم یینگلاک که اولین نخست وزیر زن تایلند خواهد شد خواهر کوچک‌تر تاکسین شیناوات است که در سال ۲۰۰۶ طی یک کودتا از قدرت برکنار شد.

یینگلاک شیناوات به تازگی وارد عرصه سیاست شده و به گفته تحلیل‌گران محبوبیت او از ادامه سیاست‌های برادرش تاکسین است.

آپیسیت وایچاچیوا، نخست وزیر کنونی، پس از پذیرش شکست گفت که خواهان اتحاد و آشتی ملی در کشور است.

ناظران می گویند که این نتایج به معنی مخالفت صریح با دخالت نظامیان در امور سیاسی است.

……………………………………………………..

مخالف بشار اسد از جلسه اخراج شد،

«پایان بی‌نتیجه نشست دمشق برای حل بحران»

خبر / رادیو کوچه

نشست یک‌صد نفر از سیاست‌مداران، روشن‌فکران و برخی مخالفان که با حمایت حکومت سوریه برگزار شد، بدون نتیجه به پایان رسیده است.

این کنفرانس روز یک‌شنبه، 3 ژوئیه، تحت عنوان «ابتکار ملی برای سوریه» و به امید یافتن راه حلی برای خاتمه بحران خونین چند ماه گذشته در دمشق برگزار شد.

اما چهره‌های شناخته شده مخالف در این نشست حضور نداشتند.

هم‌چنین یکی از مخالفان که خواستار کناره‌گیری بشار اسد، رییس جمهوری سوریه شد، مورد حمله قرار گرفت و از جلسه بیرون برده شد.

تاکنون اطلاعی از سرنوشت این فرد نیست.

از سویی دیگر هم‌زمان با این نشست، تانک‌ها و سربازان ارتش سوریه یک روز پس از برکناری استان‌دار شهر حما، برای برقراری نظم و آرامش به این شهر اعزام شده‌اند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که سربازان ارتش در مبادی ورودی و مرکز شهر مستقر شده اند.

گروه‌های حقوق بشری و مخالفان مستقر در بیروت پایتخت لبنان از شنیده شدن صدای تیراندازی در شهر خبر می‌دهند و می‌گویند نیروهای دولتی دست به بازداشت‌های گسترده‌ای زده‌اند.

روز جمعه این شهر شاهد بزرگ‌ترین تظاهرات ضد دولتی علیه بشار اسد بود و ده‌ها هزار نفر خواهان کناره‌گیری رییس جمهوری سوریه شدند.

……………………………………………………..

دولت ترکیه:

«زمان کناره‌گیری قذافی از رهبری لیبی فرا رسیده است»

خبر / رادیو کوچه

دولت ترکیه روز دوشنبه، 4 ژوئیه، اعلام کرد که شورای ملی انتقالی متشکل از مخالفان حکومت لیبی را به رسمیت شناخته و خواستار کناره‌گیری معمر قذافی، رهبر لیبی شده است.

احمد داود اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، پس از ملاقات با مصطفی عبدالجلیل، رییس شورای ملی انتقالی در بنغازی، در شرق لیبی، اعلام کرد که کشور او این شورا را به عنوان «تنها نماینده مشروع مردم لیبی» به رسمیت می‌شناسد و از آن حمایت می‌کند.

وزیر خارجه ترکیه هم‌چنین گفت که «باید به مطالبات مردم لیبی برای اصلاحات پاسخ مثبت داده شود، قذافی باید از لیبی برود و باید یک‌پارچگی ارضی لیبی حفظ شود.»

آقای داود اوغلو با اعلام حمایت از قیام مردم لیبی علیه حکومت این کشور گفت که هدف او از سفر به بنغازی، دومین شهر بزرگ لیبی که مقر شورای ملی انتقالی است، ابراز هم‌بستگی مردم ترکیه با لیبیایی‌هاست و افزود: «حقوق مشروع مردم لیبی باید تامین شود و راه حلی پای‌دار برای بحران کنونی یافت شود و یافتن چنین راه‌حلی تنها از طریق اقدامات سیاسی و برمبنای تحقق کامل خواست مردم لیبی میسر است.»

وزیر خارجه ترکیه با تایید موقعیت شورای ملی انتقالی گفت: «تا زمان دست‌یابی مردم لیبی به اهدافشان، دولت ترکیه شورای ملی انتقالی را نماینده مشروع آنان می‌داند.»

به گفته سخن‌گوی شورای ملی انتقالی، وزیر امور خارجه ترکیه در ملاقات با مصطفی عبدالجلیل گفت که کشور او مبلغ دویست میلیون دلار دیگر را به منظور کمک به این شورا در اختیار آن قرار می‌دهد.

ماه گذشته، ترکیه به همین منظور، اعطای یک‌صد میلیون دلار کمک را به شورا پیشنهاد کرده بود.

……………………………………………………..

سومین انفجار پس از کناره‌گیری مبارک،

«انفجار در خط لوله انتقال گاز از مصر به اسراییل»

خبر / رادیو کوچه

یک منبع امنیتی در مصر اعلام کرد خراب‌کاران روز دوشنبه، 4 ژوئیه، خط لوله انتقال گاز از مصر به اردن و اسراییل را منفجر کرده‌اند.

بر اساس این گزارش پس از انفجار‌، شعله‌های آتش محل وقوع حادثه را فرا گرفت اما تلفات جانی نداشت.

به گزارش الجزیره، این انفجار در یک ایست‌گاه پمپاژ گاز در منطقه دیرعبده در شمال جزیره سینا در شرق مصر به وقوع پیوسته است.

این سومین انفجاری است که پس از سقوط رژیم حسنی مبارک در پی قیام مردم مصر به وقوع می‌پیوندد.

مصر 43 درصد از گاز مورد نیاز اسراییل به ویژه برای نیروگاه‌های تولید برق را تامین می‌کند.

مصر همچنین 80 درصد گاز مورد نیاز اردن را تامین می‌کند و این کشور روزانه 6.8 ملیون مترمکعب گاز از مصر وارد می‌کند.

شورای عالی نیروهای مسلح مصر که پس از سرنگونی نظام سابق اداره امور کشور را برعهده گرفته است پیش از این اعلام کرده بود همه توافقات نظام سابق را بازنگری می‌کند.

……………………………………………………..

با صدور حکم دادگاه انقلاب،

«ده سال حبس محکومیت دادخواه وکیل دادگستری»

خبر / رادیو کوچه

روز یک‌شنبه، 3 ژوئیه، محمد‌علی دادخواه وکیل دادگستری و سخن‌گوی کانون مدافعان حقوق بشر با صدور حکمی از دادگاه انقلاب به ده سال زندان، ده سال محرومیت از تدریس در دانش‌گاه و هم‌چنین شلاق و جزای نقدی محکوم شده است.

به گزارش بی‌بی‌سی، آقای دادخواه ضمن تایید این خبر اظهار داشت: «بر اساس این حکم من به ده سال ممنوعیت از وکالت در دادگستری، هشت سال زندان به علت براندازی نرم و سخن‌گویی کانون مدافعان حقوق بشر‌، یک سال زندان به علت تبلیغ علیه نظام و جمهوری اسلامی و هم‌چنین به شلاق و چند فقره جزای نقدی محکوم شده‌ام.»

لازم به اشاره است محمد‌علی دادخواه، وکیل دادگستری پیش از این به اتهام داشتن اسلحه و مواد مخدر در دفتر وکالتش پس از انتخابات بازداشت و با قرار وثیقه آزاد شده بود.

……………………………………………………..

توسط ماموران اداره اطلاعات صورت گرفت،

«بازداشت زارعی، فعال دانش‌جویی دانش‌گاه سمنان»

خبر / رادیو کوچه

بامداد روز شنبه، دوم ژوئیه، محمد زارعی، دانش‌جوی شیمی کاربردی و از فعالان دانش‌جویی در مجمع اسلامی دانش‌جویان دانش‌گاه سمنان توسط ماموران اداره اطلاعات جمهوری اسلامی بازداشت شده است.

به گزارش جرس، این فعال دانش‌جویی، روز شنبه در حالی‌که قصد ورود به دانش‌گاه را داشت، توسط ماموران اداره اطلاعات آن شهر دستگیر و به محلی نامعلوم منتقل شد.

این چهارمین دانش‌جوی دانش‌گاه سمنان است که در ماه‌های اخیر بازداشت می‌شود.

پیش از این نیز، میثم امام‌زاده، امین روغنی و احسان قشقایی بازداشت شده بودند که با قرار وثیقه آزاد شدند.

……………………………………………………..

فرمانده کل سپاه پاسداران:

«بحث قاچاق کالا توسط سپاه انحرافی است»

خبر / رادیو کوچه

روز یک‌شنبه، 3 ژوئن، سرلشگر محمد‌علی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در واکنش به سخنان محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری اسلامی، در رابطه با قاچاق کالا از اسکله‌های نظامی این حرف‌ها را انحرافی دانسته است.

به گزارش مهر، سرلشگر جعفری اظهار داشت: «این ارگان هم‌چون سایر نهادهای نظامی اسکله‌هایی نظامی در اختیار دارد اما هیچ‌گونه مبادله تجاری در آن‌ها انجام نمی‌دهد.»

فرمانده کل سپاه پاسداران، در واکنش به اتهام فعالیت‌های تجاری قاچاق توسط اسکله‌های در اختیار سپاه گفت: «این بحثی انحرافی است که توسط افرادی که به نظر ما، ذینفع هستند، مطرح می‌شود.»

محمود احمدی‌نژاد روز گذشته، شنبه در همایشی مربوط به پیش‌گیری و مبارزه با قاچاق کالا و ارز در تهران با تاکید بر لزوم بسته شدن همه گذرگاه‌های مرزی غیر‌قانونی در ایران گفت: «در این موضوع هیچ‌کس نباید مصونیت داشته باشد و اگر کالای دفاعی، امنیتی و اطلاعاتی هم قرار است وارد کشور شود، می‌تواند از مرز قانونی وارد شود.»

آقای احمدی‌نژاد در خلال سخنان خود به عنوان نمونه‌ای از گسترده بودن قاچاق کالا در ایران به ارقام کلان حاصل از قاچاق سیگار اشاره و اضافه کرد: «بین ۵۵ تا ۶۰ میلیارد نخ سیگار در ایران مصرف می‌شود که معادل ۲ هزار میلیارد تومان است. این رقم همه قاچاق‌چیان درجه یک دنیا را به طمع می‌اندازد، چه رسد به «برادران قاچاق‌چی» خودمان!»

……………………………………………………..

رییس فراکسیون انقلاب اسلامی:

«عدم موافقت رهبر با سوال از احمدی‌نژاد در مجلس»

خبر / رادیو کوچه

روح‌اله حسینیان، رییس فراکسیون انقلاب اسلامی مجلس روز شنبه، 2‌ ژوئیه، در خصوص طرح سوال از رییس جمهوری اظهار داشت: «با توجه به ملاقات اخیر نمایندگان با رهبر معظم انقلاب، قطعن طرح سوال از رییس جمهوری مورد رضایت مقام معظم رهبری نیست.»

به گزارش فارس، آقای حسینیان، رییس فراکسیون اصلی حامی دولت در مجلس، تاکید کرد که این فراکسیون مخالف طرح سوال از رییس جمهوری است و به هیچ عنوان از این طرح حمایت نکرده و نمی‌کند.

ملاقات اخیر نمایندگان با آیت‌اله خامنه‌ای، چهار روز بعد از آن صورت گرفته که فاطمه آلیا نماینده تهران در مجلس گفته است که رفتار تند نمایندگان با آقای احمدی‌نژاد در جلسه رای اعتماد وزیر ورزش و جوانان، باعث شده تا رهبر جمهوری اسلامی «هیت رییسه و زعمای مجلس را فرا بخواند و به آن‌ها تذکر بدهد.»

در جلسه سه‌شنبه ۳۱ خرداد مجلس، در هنگام سخن‌رانی محمود احمدی‌نژاد در دفاع از حمید سجادی وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان، عده‌ای از نمایندگان فریاد‌های «دو – دو» (رای منفی) سر دادند.

طرح سوال از رییس جمهوری، که علی مطهری نماینده اصول‌گرای تهران از طراحان اصلی آن است، به امضای ۱۰۰ نماینده رسیده و روز یک‌شنبه گذشته به هیت رییسه مجلس ارایه شده است.

اما روز یک‌شنبه، 3 ژوئیه، محمدجواد ابطحی، عضو فراکسیون انقلاب اسلامی مجلس، اعلام کرد که ۲۰ نفر از نمایندگان امضا کننده طرح سوال از رییس جمهوری، امضاهای خود را پس گرفته‌اند.

هم‌زمان، روح‌اله حسینیان از احتمال منتفی شدن طرح سوال از محمود احمدی‌نژاد خبر داده و گفته است: «این امضاها در روزهایی که نمایندگان از احمدی‌نژاد ناراحت بودند جمع‌آوری شده است و برخی از این نمایندگان در شرایط کنونی مطرح شدن طرح را مصلحت نمی‌دانند و امضای خود را پس خواهند گرفت.»

در واکنش به این سخنان، علی مطهری روز یک‌شنبه،  در گفت‌وگو با خبرآنلاین گفته است: «امضاهایی که در ایام قهر رییس جمهوری جمع آوری شد کم‌تر از ده تاست و به فرض محال که همه امضاها هم در آن ایام جمع شده باشد، تغییری در ماهیت قضیه ایجاد نمی‌کند. نمایندگان همه سوالات را خوانده و امضا کرده‌اند.»

……………………………………………………..

اکرمی نماینده تهران در مجلس:

«رهبری در مورد طرح سوال از احمدی‌نژاد مانع قانون نمی‌شود»

خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه، 4 ژوئیه، رضا اکرمی نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی، در واکنش به خبر مخالفت رهبر جمهوری اسلامی با طرح سوال از محمود احمدی‌نژاد عنوان کرد: «چیزی که طبق قانون باشد، نه رهبری مانع آن می​شوند و نه صحیح است که کس دیگری هم در مقابل قانون بایستد.»

به گزارش خبرآنلاین، اظهارات آقای اکرمی یک روز بعد از اظهارات مشابه مصطفی رضا‌حسینی نماینده شهر بابک انتشار یافته که طی آن، مخالفان سوال از محمود احمدی‌نژاد را به «برخورد گزینشی» با اظهارات آیت‌اله خامنه‌ای متهم کرده است.

آقای رضا‌حسینی با ذکر این‌که

«ایشان هیچ‌گاه نفرمودند که از رییس جمهوری سوال نشود و بر عکس گفته‌اند که هر کسی و هر قوهای سرجای خودش باشد»، به انتقاد از کسانی پرداخته که به گفته وی، «هر جا که کم می‌آوردند و می‌خواهند از زیر بار قانون فرار کنند، از تاکید رهبری به تعامل با دولت خرج می‌کنند.»

روز شنبه، 2 ژوئیه، روح‌اله حسینیان رییس فراکسیون انقلاب اسلامی، فراکسیون اصلی حامیان دولت در مجلس، گفته بود که «با توجه به ملاقات اخیر نمایندگان با رهبر معظم انقلاب، قطعن طرح سوال از رییس جمهوری مورد رضایت مقام معظم رهبری نیست.» در این ملاقات آیت‌اله خامنه‌ای برخی از نمایندگان مجلس را به دلیل ایجاد اختلال در سخن‌رانی محمود احمدی‌نژاد مورد انتقاد قرار داده بود.

در واکنش به اظهارات وی، علی مطهری اظهار داشت که آیت‌اله خامنه‌ای، در آن ملاقات تنها به نمایندگان به خاطر قطع کردن سخنان محمود احمدی‌نژاد در هنگام سخن‌رانی تذکر داده و این تذکر «ربطی به سوال از رییس جمهوری ندارد.»

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,