Saturday, 18 July 2015
28 September 2023
گروه ۱۴ مارس در لبنان:

«براندازی دولت با عدم اجرای حکم دادگاه ترور حریری»

2011 July 05

خبر / رادیو کوچه

در آستانه جلسه پارلمان لبنان برای دادن رای اعتماد به دولت جدید این کشور،‌ گروه  ۱۴ مارس تهدید کرد اگر این دولت به احکام دادگاه بین‌المللی ویژه ترور رفیق حریری متعهد نباشد، تلاش خود را برای براندازی آن با تمام توان آغاز خواهد کرد.

جلسه پارلمان لبنان برای دادن رای اعتماد به دولت نوپای این کشور، سه‌شنبه 5 ژوئیه برگزار می‌شود.

از یک سو نیروهای اپوزیسیون از دولت جدید می‌خواهند یا تعهد خود را به اجرای احکام دادگاه اعلام کند، یا کنار برود. از سوی دیگر حزب‌اله‌ می‌گوید اجازه بازداشت این افراد را نمی‌دهد.

کیفر‌خواست دادگاه بین‌المللی ویژه ترور رفیق حریری پنج‌شنبه ۳۰ ژوئن تسلیم دادستان لبنان شد؛ این کیفر خواست با صدور حکم بازداشت چهار عضو حزب‌اله همراه شد. آن‌ها متهم به دست داشتن در ترور حریری شده‌اند.

در مقابل، گروه ۱۴ مارس، که سعد حریری نخست وزیر پیشین لبنان و متحدانش آن را تشکیل می‌دهند، از نجیب میقاتی نخست وزیر جدید خواست یا احکام دادگاه را اجرا کند، یا از قدرت کنار برود.

دولت میقاتی ۳۰ وزیر دارد که ۱۸ تن آن‌ها از ائتلاف موسوم به ۸ مارس متشکل از حزب‌اله و هم‌پیمانانش هستند. بقیه وزرا که به وسیله میشل سلیمان رییس جمهوری و ولید جنبلاط رهبر دروزی‌ها انتخاب شده‌اند نیز نزدیک به این گروه به شمار می‌روند.

بیشتر بخوانید:

«متهمان ترور حریری را تحویل نمی‌دهیم»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,