Saturday, 18 July 2015
22 June 2021

«خبرهای پنجم ژوئیه ۲۰۱۱»

2011 July 05

رهبر جمهوری اسلامی:

«به اختلاف‌ها در نظام دامن نزنید»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


خبر / رادیو کوچه

آیت‌اله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی روز دوشنبه، 4 ژوئیه، با اشاره به اختلاف‌های اخیر در میان اصول‌گرایان کشور با تاکید بر لزوم تفکیک میان اختلاف‌نظر با ایستادگی یک جریان در مقابل نظام، گفت که در اعتراض‌‌های پس از ریاست جمهوری اخیر در سال 88 یک جریان مقابل نظام ایستاد.

چندی است اختلاف‌هایی میان اصول‌گرایان حامی آیت‌اله خامنه‌ای و اصول‌گرایان نزدیک به محمود احمدی‌نژاد رییس جمهوری اسلامی در گرفته است. این اختلاف‌ها از زمان برکناری و ابقای حیدر مصلحی وزیر اطلاعات آغاز شد. از آن هنگام دو طرف اختلاف علیه یک‌دیگر دست به افشاگری زده و شماری از نزدیکان محمود احمدی‌نژاد و هم‌چنین اعضای کابینه وی بازداشت و یا به فساد مالی متهم شده‌اند.

به گزارش رسانه‌های ایران رهبر جمهوری اسلامی که در جمع شماری از سپاهیان سخن‌رانی می‌کرد از مسوولان نظام خواست به اختلاف‌ها دامن نزنند و گفت: «یکی از این کارهای مضر، دامن زدن به اختلافات و مشتعل کردن فضای اختلاف و هو و جنجال است که باید همه دست‌گاه‌ها و نهادهای نظام مراقب این موضوع باشند.»

آیت‌اله خامنه‌ای با اظهار تاسف شدید از «برخی بگومگوها و بحث‌های اختلافی» در ایران خطاب به مقامات این کشور گفت‌: «کسانی که به این بحث‌ها دامن می‌زنند، آیا خوش‌حالی دست‌گاه‌های تبلیغاتی بیگانه و تحلیل‌های آن‌ها را نمی‌بینند. ابراز شادمانی دشمنان، نشان می‌دهد این موضوع یک نقطه ضعف است، بنابراین باید از ادامه آن جلوگیری کرد.»

آیت‌اله خامنه‌ای در این زمینه افزود: «زمانی موضوع، اختلاف‌نظر و سلیقه است و نه ایستادن در مقابل انقلاب. در چنین شرایطی، وظیفه همه، ندمیدن در اختلاف‌نظرها و در پیش‌گرفتن شیوه تبیین و روشن‌گری در مقابل برخی افکار غلط، با در نظر گرفتن همه جوانب آن است.»

او خاطرنشان کرد: «من با حرکت روشن‌گرانه، تبیین منطقی و مستدل در مقابل تفکر غلط مخالفتی ندارم اما نباید این تفکر غلط را نیز تابلو کرد تا همه از آن مطلع شوند.» و تاکید کرد: «هرگونه حرکت روشن‌گرانه باید به دور از هو و جنجال باشد زیرا جنجال، حرف منطقی را هم خراب می‌کند.»

این در حالی است که هم‌زمان رییس دیوان عدالت اداری جمهوری اسلامی در واکنش به اظهارات محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری اسلامی در خصوص اتهامات وارده به اعضای کابینه عنوان کرد: «تعیین خط قرمز برای قوه قضاییه بی‌معناست.»

………………………………………………………….

فرمانده سپاه پاسداران:

«حضور خاتمی در عرصه سیاسی به مواضع وی بستگی دارد»

خبر / رادیو کوچه

سرلشکر محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران جمهوری اسلامی، شرط بازگشت محمد خاتمی، رییس جمهوری سابق، به صحنه فعالیت‌های سیاسی جمهوری اسلامی را «برائت» از حرکت‌های اعتراضی در ایران دانسته است.

به گزارش مهر، آقای جعفری در مورد مشارکت مجدد اصلاح‌طلبان در فعالیت‌های سیاسی گفته است: «افرادی از جریانات اصلاح‌طلب که از خط قرمزها عبور نکرده‌اند طبیعی است که در رقابت‌های سیاسی می‌توانند شرکت کنند اما این‌که آقای خاتمی تا چه می‌تواند موفق شود، بستگی به موضع‌گیری‌های او دارد.»

وی با اشاره به اعتراضات عمومی نسبت به اعلام پیروزی محمود احمدی‌نژاد در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری، افزوده است: «آقای خاتمی در جریان فتنه امتحان خوبی پس نداد و به هر حال جز‌ هم‌راهان سران فتنه بود و حمایت و پشتیبانی زیادی از آن‌ها کرد و در حال حاضر نیز موضعی مبنی بر برائت از آن حرکت‌ها اتخاذ نکرده است.»

فرمانده سپاه پاسداران در عین حال در خصوص نزدیکان آقای احمدی‌نژاد که‌ اصول‌گرایان آن‌را «جریان انحرافی» می‌خوانند و با تاکید بر نقش سپاه پاسداران در برخورد با آنان، گفته است: «سپاه ضابط دست‌گاه قضایی در برخورد با جریان انحرافی است.»

………………………………………………………….

اولین گام با مربی پرتغالی،

«تساوی بدون گل تیم ملی فوتبال ایران در اردوی اتریش»

خبر / رادیو کوچه

تیم ملی فوتبال ایران که برای برپایی اردوی آماده‌سازی در اتریش به سر می‌برد، شام‌گاه دوشنبه، 4 ژوئیه، در یک بازی تدارکاتی به مصاف تیم متالیست خارکف از اوکراین رفت و با تساوی بدون گل متوقف شده است.

ایران در آغاز رقابت‌های مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ در منطقه آسیا، دو دیدار رفت و برگشت با مالدیو را پیش رو دارد.

بازی با باش‌گاه متالیست خارکف اوکراین، اولین مسابقه تیم ملی ایران با سرمربی‌گری کارلوس کی‌روش بود.

………………………………………………………….

حضور گسترده نیروهای نظامی سوری،

«اعتصاب گسترده در حما یکی از شهرهای سوریه»

خبر / رادیو کوچه

شهر حما از شهرهای بزرگ سوریه روز دوشنبه 4 ژوئیه، شاهد اعتصاب عمومی گسترده‌ای در اعتراض به برکناری استان‌دار این منطقه بود. هم‌زمان با این اعتصاب صدای شلیک گلوله در شهر شنیده شد و شاهدان عینی می‌گویند دود سیاهی برفراز حما مشاهده شده است.

در همین حال نیروهای امنیتی شماری از جوانان این شهر را به دلیل شرکت در اعتصابات و تظاهرات بازداشت کردند.

به گزارش رویترز، به نقل از شاهدان عینی، پس از ورود نیروهای امنیتی به خانه‌ها، مردم برای فرار از دست ماموران به خیابان‌ها ریختند و علیه حکومت بشار اسد شعار دادند.

یکی از ساکنان شهر اظهار داشت: «نزدیک به 30 نفربر حامل سرباز و نیروی امنیتی امروز وارد شهر شده و به صورت پراکنده به سوی مناطق مسکونی تیراندازی کردند.»

در همین راستا منابع خبری اعلام کردند ماموران امنیتی در منطقه کفر رومه در استان ادلب به سمت مردم آتش گشودند.

شاهدان عینی می‌گویند تعداد زیادی تانک در مرکز شهر مستقر شده‌اند.

هم‌چنین شهر سلمیه شام‌گاه گذشته شاهد تظاهرات شبانه گسترده‌ای بود.

شاهدان عینی می‌گویند نزدیک به 5000 نفر روز سه‌شنبه با برگزاری تظاهرات خواستار آزادی زندانیانی شدند که پس از برگزاری یک میتینگ سیاسی در دیرالزور توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

………………………………………………………….

دادگاه اولیه در تونس:

«پانزده سال حبس محکومیت زین‌العابدین بن‌علی»

خبر / رادیو کوچه

زین‌العابدین بن‌علی، رییس جمهوری پیشین تونس، با صدور حکمی از سوی دادگاه اولیه در این کشور به 15 سال حبس محکوم شده است.

این دادگاه اولیه بن‌علی را با اتهامات قاچاق مواد مخدر، اسلحه و آثار باستانی متعلق به این کشور به 15 سال حبس محکوم کرد. این در حالی است که صدور این حکم به‌طور غیابی برای وی، به دلیل حضور نداشتن در تونس صورت گرفته است.

زین‌العابدین بن‌علی، پس از بروز ناآرامی‌ها در تونس از سمت خود کناره‌گیری و سپس به عربستان پناهنده شد.

از سویی دیگر، وکیل بن‌علی در دادگاه اعلام کرد این حکم صحیح نیست زیرا رییس جمهوری پیشین تونس این اسلحه‌های قاچاق را جهت افزایش توان نظامی این کشور تهیه کرده است.

لازم به اشاره است روز دوشنبه 31 خرداد، زین‌العابدین بن‌علی رییس جمهوری پیشین تونس و همسرش در نخستین جلسه دادگاه بدوی این کشور و بررسی یکی از 93 اتهام وی به 35 سال زندان و پرداخت 72000 دلار محکوم شده بودند.

………………………………………………………….

در جبهه جنوبی مصراته روی داد،

«‌چهار کشته بر اثر تشدید کشمکش‌ها در لیبی»

خبر / رادیو کوچه

دست‌کم چهار نفر از مخالفان مسلح سرهنگ معمر قذافی، رهبر لیبی، در درگیری‌های روز دوشنبه، 4 ژوئیه، در جبهه جنوبی مصراته کشته شده‌اند.

تاکنون از میزان تلفات احتمالی نیروهای حکومت لیبی گزارشی ارایه نشده است.

به گزارش بی‌بی‌سی، این یکی از شدیدترین درگیری‌های یک ماه اخیر بوده است.

هم‌چنین سخن‌گوی دولت لیبی اعلام کرد روز سه‌شنبه، 5 ژوئیه، یک محموله سلاح ارسالی از قطر برای مخالفان مسلح لیبی در نزدیکی طرالبس کشف و ضبط شده است.

از سویی دیگر فرماندهان مخالفان سرهنگ قذافی می‌گویند ناتو به تقاضای کمک آن‌ها پاسخی سریع نمی‌دهد.

………………………………………………………….

باکو: جلوی ورود یک باند مسلح گرفته شد،

«درگیری در مرز ایران و آذربایجان»

خبر / رادیو کوچه

وزارت کشور جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه، 5 ژوئیه، اعلام کرد درگیری آن‌چه وی «محدود» دانسته بین نیروهای مرزی جمهوری اسلامی و جمهوری آذربایجان رخ داده است، اما باکو می‌گوید جلوی ورود یک باند مسلح را گرفته است.

علی عبداللهی، معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور گفته است مرزبانان آذربایجان به‌طور غیرقانونی وارد خاک ایران شدند و به هشدارهای ایست ماموران ایرانی توجهی نکردند.

اما باکو اعلام کرده است یک باند مسلح قصد ورود غیرقانونی به خاک آذربایجان از طریق ایران را داشته‌اند که با ماموران مرزی آذربایجان درگیر شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، به نقل از مقام‌های آذربایجان گفته است یک نظامی ارشد آذری در اثر تیراندازی کشته شده است.

بیانیه باکو می‌افزاید این باند مسلح سپس فرار کرده و به داخل ایران برگشته‌اند.

………………………………………………………….

گروه  ۱۴ مارس در لبنان:

«براندازی دولت در صورت عدم اجرای حکم دادگاه ترور حریری»

خبر / رادیو کوچه

در آستانه جلسه پارلمان لبنان برای دادن رای اعتماد به دولت جدید این کشور،‌ گروه  ۱۴ مارس تهدید کرد اگر این دولت به احکام دادگاه بین‌المللی ویژه ترور رفیق حریری متعهد نباشد، تلاش خود را برای براندازی آن با تمام توان آغاز خواهد کرد.

جلسه پارلمان لبنان برای دادن رای اعتماد به دولت نوپای این کشور، سه‌شنبه 5 ژوئیه برگزار می‌شود.

از یک سو نیروهای اپوزیسیون از دولت جدید می‌خواهند یا تعهد خود را به اجرای احکام دادگاه اعلام کند، یا کنار برود. از سوی دیگر حزب‌اله‌ می‌گوید اجازه بازداشت این افراد را نمی‌دهد.

کیفر‌خواست دادگاه بین‌المللی ویژه ترور رفیق حریری پنج‌شنبه ۳۰ ژوئن تسلیم دادستان لبنان شد؛ این کیفر خواست با صدور حکم بازداشت چهار عضو حزب‌اله همراه شد. آن‌ها متهم به دست داشتن در ترور حریری شده‌اند.

در مقابل، گروه ۱۴ مارس، که سعد حریری نخست وزیر پیشین لبنان و متحدانش آن را تشکیل می‌دهند، از نجیب میقاتی نخست وزیر جدید خواست یا احکام دادگاه را اجرا کند، یا از قدرت کنار برود.

دولت میقاتی ۳۰ وزیر دارد که ۱۸ تن آن‌ها از ائتلاف موسوم به ۸ مارس متشکل از حزب‌اله و هم‌پیمانانش هستند. بقیه وزرا که به وسیله میشل سلیمان رییس جمهوری و ولید جنبلاط رهبر دروزی‌ها انتخاب شده‌اند نیز نزدیک به این گروه به شمار می‌روند.

………………………………………………………….

رییس دیوان عدالت اداری:

«تعیین خط قرمز برای قوه قضاییه بی‌معناست»

خبر / رادیو کوچه

رییس دیوان عدالت اداری جمهوری اسلامی روز دوشنبه، 4 ژوئیه، در واکنش به اظهارات محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری اسلامی در خصوص اتهامات وارده به اعضای کابینه عنوان کرد: «تعیین خط قرمز برای قوه قضاییه بی‌معناست.»

به گزارش ایلنا، محمدجعفر منتظری عنوان کرد: «در نظام جمهوری اسلامی که به موجب قانون اساسی، همگان در برابر قانون مساوی هستند، نمی‌توان برای افراد صرفن به دلیل وابستگیشان به فلان و بهمان خط قرمز تعیین کنیم بلکه برای ما ملاک قانون است و این همان چیزی است که همه باید به آن ملتزم باشیم.»

آقای منتظری تاکید کرد: «در برخورد با تخلف و نادیده گرفتن قوانین و مقررات قانون مبنای عمل خواهد بود و تعیین خط قرمز برای قوه قضاییه را بی‌‌معنا می‌دانیم.»

محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری اسلامی، چندی پیش در واکنش به موج دستگیری چند مقام دولتی و روسای دو منطقه آزاد تجاری گفته بود «کابینه خط قرمز ماست، اگر بخواهند به دولت دست‌اندازی کنند مطالبی را با مردم ایران در میان خواهد گذاشت.»

رییس دیوان عدالت اداری با این توضیح که این مطلب به منظور روشن شدن اذهان و پاسخ به برخی گفتارها از مقاماتی که انتظار چنین سخنانی از آنان نیست، بیان می‌‌شود، افزوده است: «این مسئله در رسانه‌ها مطرح شده و چون مخاطب آن قوه ‌قضاییه و به نحوی دیوان عدالت اداری است، مجبور به توضیح شدیم.»

………………………………………………………….

پدر زندانی کرد اعتصاب‌کننده:

«قاضی گفت ملاقات نمی‌دهم، پسرت بمیرد»

خبر / رادیو کوچه

بایزید شریفی، پدر کمال شریفی زندانی کردی که بیش از یک ماه است در زندان میناب دست به اعتصاب غذا زده، اعلام کرد: «امروز حوالی ظهر (دوشنبه ۱۳ تیرماه) یکی از دوستانش زنگ زد و گفت حال پسرم خیلی بد است.»

به گزارش بی‌بی‌سی، پدر این زندانی کرد اظهار داشت: «روز گذشته نامه‌ای برای رییس دادگاه انقلاب سقز (آقای شایق) نوشتم کسی که حکم ۳۰ سال زندان پسر من را صادر کرده است، وقتی نامه را به او دادم، خواهش کردم که به من اجازه بدهند تا من یا مادر کمال او را ملاقات کنیم و از او بخواهیم تا اعتصابش را بشکند اما قاضی گفت نمی‌خواهد بروید پیش او ،بگذارید بمیرد.»

بایزید شریفی با اشاره به این‌که احمد شریفی وکالت فرزندش را بر عهده دارد گفت: «در تماسی که امروز با وکیل پسرم داشتم او تقاضای تجدید نظر در پرونده را مطرح کرده و ما منتظر جواب مسوولان هستیم.»

هم‌چنین به گفته آقای شیخی قرار است برای پی‌گیری وضعیت فرزندش به «کمیسیون اصل نود مجلس و قوه قضاییه نیز نامه نوشته شود.»

کمال شریفی به دلیل شرایط نامناسب زندان میناب دست به اعتصاب غذا زده و به گفته خانواده‌اش «نزدیک به ۴۰ روز است که در اعتصاب غذا به سر می‌برد.»

این فعال سیاسی کرد در سال ۸۷ در شهر سقز دستگیر شد و بعد از محاکمه در دادگاه‌های سقز و سنندج به ۳۰ سال زندان و تبعید محکوم شده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,