Saturday, 18 July 2015
21 June 2021

«ویدئو / پیام سناتور کرک برای رونقی»

2011 July 06

حسین رونقی ملکی، وبلاگ‌نویس و فعال حقوق بشر در تاریخ 22 آذر 1388 در منزل پدری‌اش در ملکان تبریز بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. مدت زیادی را تحت فشارهای روحی و جسمی در سلول‌های انفرادی بند 2-الف سپاه پاسداران گذراند. در خرداد ماه سال 89 به دلیل شرایط سخت زندان و عدم رسیدگی پزشکی نسبت به بیماری کلیوی‌اش دست به اعتصاب غذا زد.

در تیرماه 89 پرونده وی برای رسیدگی به شعبه 26 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی پیرعباسی فرستاده شد. وثیقه 300 میلیونی وی برای آزادی با مخالفت مسوولین بند و کارشناس پرونده‌اش روبه‌رو شد تا سر‌انجام در مهر ماه همان سال به اتهام «عضویت در شبکه ایران‌پروکسی و توهین به ریاست جمهوری و رهبری»، به حکم صادره از شعبه 26 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی پیرعباسی به 15 سال حبس تعزیری محکوم شود. آبان ماه 89 وکلای پرونده‌ی حسین رونقی اعتراض خود را به حکم صادره اعلام و پرونده به دادگاه تجدید نظر ارسال شد. 10 آذر 89، شعبه 56 دادگاه انقلاب پس از تجدید نظر و بررسی مجدد پرونده، حکم صادره از شعبه 26 را عینن تایید کرد.

حسین رونقی ملکی بعد از 6 ماه ممنوع‌الملاقات بودن، در آذر ماه 89 خانواده وی موفق به دیدار با ایشان می‌شوند. حسین رونقی بعد از برگزاری دادگاه تجدید‌نظر به بند عمومی 350 سپاه زندان اوین منتقل می‌شود.

حسین رونقی که در دوران بازداشت و زندان از ناراحتی کلیوی رنج می‌برد، یک‌شنبه 4 اردی‌بهشت 90 در بیمارستان هاشمی‌نژاد تحت عمل جراحی شش ساعته قرار گرفت. بنا بر نظر پزشکان معالج، این زندانی می‌بایست در محیطی خارج از زندان دوران نقاهت خود را بگذراند که این امر بار دیگر با مخالفت مسوولین زندان مواجه شد. حسین رونقی ملکی 17 اردی‌بهشت بعد از بازگرداندن وی به زندان دچار خون‌ریزی از محل جراحی می‌شود که به بهداری زندان منتقل شد. با وخامت حال حسین رونقی، بار دیگر به بیمارستان منتقل و تحت عمل جراحی دوم قرار می‌گیرد. پزشکان معالج این زندانی به مسوولین زندان تذکر داده‌اند که این زندانی نیاز مبرم به استراحت و نظارت پزشکی دارد. درخواست مرخصی استعلاجی حسین رونقی مجدد با مخالفت مسوولان اوین مواجه می‌شود و 31 خرداد به زندان بازگردانده می‌شود.

مخالفت مسوولان زندان با مرخصی حسین رونقی ملکی در شرایطی صورت می‌گیرد که کمیسیون حقوق بشر اسلامی پیش‌تر طی نامه‌ای به مسوولان زندان خواهان مرخصی دادن به این زندانی شده‌اند. خانواده‌ی حسین رونقی بارها طی نامه‌هایی به دادستان تهران، کمیسیون حقوق بشر اسلامی و هم‌چنین پزشکی قانونی، خواستار رسیدگی به وضعیت وخیم فرزندشان و درخواست مرخصی استعلاجی جهت بهبود حال این زندانی شده‌اند که تاکنون تلاش این خانواده بی‌پاسخ مانده است.

چهاردهم تیر، تولد حسین رونقی ملکی ست که برای دومین سال پیاپی در زندان به سر می‌برد. امید است که مسوولان زندان با اعطای مرخصی و رعایت هر چه بیش‌تر حقوق ابتدایی یک زندانی، موانع را برای مرخصی استعلاجی حسین رونقی برداشته و به بهبود شرایط وخیم ایشان بعد از دو جراحی سخت کمک کنند. عدم استراحت مطلق این زندانی و تحت نظر پزشک معالج نبودن می تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری را به این زندانی سیاسی وارد کند.

از سویی دیگر در آستانه  روز تولد حسین رونقی ملکی سناتور کرک، از دیپلمات‌های آمریکا پیام ویدئویی را منتشر کرده که در پی آمده است:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=2a5wB5V5frc[/youtube]

سایت سناتور کرک

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , ,