Saturday, 18 July 2015
23 June 2021
سازمان عفو بین‌الملل:

«سوریه متهم به جنایت علیه بشریت است»

2011 July 06

خبر / رادیو کوچه

عفو بین‌الملل سرکوب معترضان و طرف‌داران دمکراسی در سوریه را مصداق جنایت علیه بشریت خواند و خواستار تحقیق درباره این خشونت‌ها شده است.

این سازمان در گزارش جدید خود از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواستار ارجاع این موضوع به دادگاه بین‌المللی کیفری در لاهه شده است.

عفو بین الملل در این گزارش نوشته است که ارتش و نیروهای امنیتی سوریه در ماه مه در روستای مرزی تلکلخ در حوالی مرز لبنان، مرتکب قتل، شکنجه و بازداشت‌های خودسرانه شدند.

در همین راستا، گروه‌های حقوق بشر سوریه می‌گویند بیش از ۱۳۵۰ غیرنظامی و ۳۵۰ نیروی امنیتی سوریه در جریان این ناآرامی‌ها که از مارس گذشته آغاز شده، کشته شده‌اند.

دولت سوریه هنوز به این گزارش واکنشی نشان نداده است، اما مقام‌های سوری در گذشته با رد چنین اتهاماتی، خشونت‌ها را به گروه‌های تبه‌کار مسلح نسبت داده‌اند.

این در حالیست که بنا به گزارش‌ها نیروهای ارتش سوریه روز سه‌شنبه دست‌کم شش تن از تظاهرکنندگان ضددولتی را در شهر حما به قتل رسانده‌اند.

فعالان حقوق بشر می‌گویند درگیری‌ها برای دومین روز متوالی در مرکز این شهر ادامه یافته و ساکنان شهر برای جلوگیری از ورود تانک‌ها اقدام به آتش زدن لاستیک‌ها و ایجاد موانع کردند.

روز دوشنبه که نیروهای دولتی سعی داشتند بار دیگر در این شهر اعمال کنترل کنند، دست‌کم ۲۰ نفر کشته شدند.

بیشتر بخوانید:

«اعتصاب گسترده در حما یکی از شهرهای سوریه»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,