Saturday, 18 July 2015
16 June 2021

«خبرهای ششم ژوئیه ۲۰۱۱»

2011 July 06

در سواحل سودان رخ داد،

«جان‌باختن‌ نزدیک به دویست مهاجر در آتش‌سوزی قایق»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


خبر / رادیو کوچه

روز چهارشنبه، 6 ژوئیه، یک قایق حامل مهاجران غیرقانونی در سواحل سودان در دریای سرخ آتش گرفته و غرق شده است و به گفته منابع محلی، دست کم یک‌صد و نود و هفت تن از سرنشینان قایق در این حادثه جان داده‌ و تنها سه نفر نجات یافته‌اند.

رسانه‌های خبری سودان گفته‌اند که سرنشینان قایق شهروندان برخی کشورهای منطقه بوده‌اند که در نظر داشتند برای کار به طور غیرقانونی به عربستان سعودی و یمن بروند.

به گفته خبرنگاران، مهاجرت غیرقانونی شهروندان سومالی و برخی دیگر از کشورهای منطقه به عربستان و یمن برای یافتن کار امری رایج است و افرادی نیز با دریافت پول، ترتیب عبور آنان از دریای سرخ را می‌دهند.

گزارش‌های خبری حاکی از آن است که مقامات سودانی چهار شهروند یمنی را به اتهام سازمان دادن مهاجرت غیرقانونی این افراد بازداشت کرده‌اند.

…………………………………………………….

رییس جمهوری اسلامی:

«طرح تفکیک جنسیتی در دانش‌گاه‌ها غیرعالمانه است»

خبر / رادیو کوچه

روز چهارشنبه، 6 ژوئیه، محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری اسلامی، به طور کتبی از دو وزیر خود خواسته است که از اقدامات «سطحی و غیر‌عالمانه» در برخی از دانش‌گاه‌ها مبنی بر اعمال رشته‌ها و کلاس‌های تک‌جنسیتی جلوگیری کنند.

به گزارش پای‌گاه اطلاع‌رسانی رییس جمهوری، آقای احمدی‌نژاد با ارسال نامه‌ای به کامران دانشجو، وزیر علوم، تحقیقات وفناوری و مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بر ضرورت خودداری از ادامه بازنشسته کردن «بی رویه» اساتید دانش‌گاه‌ها نیز تاکید کرده است.

محمود احمدی‌نژاد گفت: «شنیده شده است که اساتید بی‌رویه بازنشسته می‌شوند. ضروری است تا بررسی و تصویب آیین‌نامه بازنشستگی اعضا‌ هیت علمی در شورای عالی انقلاب فرهنگی، از هر نوع بازنشسته نمودن اعضا‌ خودداری شود.»

آقای احمدی نژاد از دو وزیر خود خواسته است که نتیجه را به وی اعلام کنند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ایران پیش از این گفته بود که اگر امکانات اجازه بدهد از آغاز مهرماه سال ‌جاری دختران و پسران دانش‌جو در کلاس‌های جداگانه می‌نشینند و اگر چنین امکانی نبود، آن‌ها باید در ردیف‌های جداگانه‌ای در کلاس بنشینند.

به گزارش مهر، آقای دانش‌جو سه‌شنبه در جمع روسای دانش‌گاه‌ها گفت: «هیچ برنامه مدونی درباره تفکیک جنسیتی در وزارت علوم وجود ندارد و ما اسلامی‌شدن دانش‌گاه‌ها را بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و آیین‌نامه حدود شئونات اسلامی انجام می‌دهیم.»

روز دوشنبه، علی عباسپور‌تهرانی، رییس کمیسیون آموزش مجلس هم اظهار داشت که طرحی برای تفکیک جنسیتی در دانش‌گاه‌های ایران وجود ندارد.

اما وزیر علوم به قانون مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی «که ۲۴ سال روی زمین مانده» اشاره کرد و گفت که بر اساس این مصوبه، مسوول اجرای این طرح روسای دانش‌گاه‌ها هستند و «اگر بعضی از آن‌ها می‌خواهند که آن را اجرا کنند، حق دارند.»

پیش از این منابع خبری گزارش داده بودند که دانش‌گاه مازندران برای دانش‌جویان دختر و پسر ورودی سال ۱۳۹۰ کلاس‌های جداگانه تشکیل خواهد داد و رییس دانش‌گاه صنعتی‌شریف نیز گفته بود که برنامه‌هایی در جهت اجرای این طرح برای دانش‌جویان سال اول در نظر گرفته شده است.

…………………………………………………….

سازمان عفو بین‌الملل:

«سوریه متهم به جنایت علیه بشریت است»

خبر / رادیو کوچه

عفو بین‌الملل سرکوب معترضان و طرف‌داران دمکراسی در سوریه را مصداق جنایت علیه بشریت خواند و خواستار تحقیق درباره این خشونت‌ها شده است.

این سازمان در گزارش جدید خود از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواستار ارجاع این موضوع به دادگاه بین‌المللی کیفری در لاهه شده است.

عفو بین الملل در این گزارش نوشته است که ارتش و نیروهای امنیتی سوریه در ماه مه در روستای مرزی تلکلخ در حوالی مرز لبنان، مرتکب قتل، شکنجه و بازداشت‌های خودسرانه شدند.

در همین راستا، گروه‌های حقوق بشر سوریه می‌گویند بیش از ۱۳۵۰ غیرنظامی و ۳۵۰ نیروی امنیتی سوریه در جریان این ناآرامی‌ها که از مارس گذشته آغاز شده، کشته شده‌اند.

دولت سوریه هنوز به این گزارش واکنشی نشان نداده است، اما مقام‌های سوری در گذشته با رد چنین اتهاماتی، خشونت‌ها را به گروه‌های تبه‌کار مسلح نسبت داده‌اند.

این در حالیست که بنا به گزارش‌ها نیروهای ارتش سوریه روز سه‌شنبه دست‌کم شش تن از تظاهرکنندگان ضددولتی را در شهر حما به قتل رسانده‌اند.

فعالان حقوق بشر می‌گویند درگیری‌ها برای دومین روز متوالی در مرکز این شهر ادامه یافته و ساکنان شهر برای جلوگیری از ورود تانک‌ها اقدام به آتش زدن لاستیک‌ها و ایجاد موانع کردند.

روز دوشنبه که نیروهای دولتی سعی داشتند بار دیگر در این شهر اعمال کنترل کنند، دست‌کم ۲۰ نفر کشته شدند.

…………………………………………………….

وزیر خارجه جمهوری اسلامی:

«سوریه به مطالبات مشروع مردم پاسخ داده است»

خبر / رادیو کوچه

روز چهارشنبه، ۶ ژوئیه، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی از سیاست رهبری سوریه در برابر اعتراضات مردم آن کشور حمایت کرده و از امکان طرح پیشنهادهایی برای حل بحران لیبی خبر داده است.

به گزارش مهر، آقای صالحی با «شفاف» توصیف کردن موضع جمهوری اسلامی در قبال تحولات منطقه، گفته است: «ما یک موضع اصولی داریم و معتقدیم در هر جای جهان، چه بحرین، چه لیبی و هر کشور دیگری که مردم قیام کرده و آن قیام اکثریت بوده و به دنبال مطالبات مشروع باشد، باید به این مطالبات پاسخ داده شود.»

وی دیدگاه خود در تشخیص «مطالبات مشروع» را توضیح نداده اما گفته است که در سوریه، برخی از مطالبات مردم مشروع است و برخی دیگر مشروع نیست و گفته است «بر دولت بشار اسد است که به مطالبات مشروع مردم پاسخ دهد، همان‌طور که این کار را انجام داده و با طرح وعده بهبود اوضاع، به این وعده عمل نیز کرده است.»

آقای صالحی با اظهار این‌ نظر که دولت سوریه حتا وعده داده است که در تامین خواسته‌های مردم بیش از این هم اقدام کند، هشدار داده است که ممکن است عده‌ای در سوریه بخواهند از وضعیت بحرانی آن کشور «استفاده نابه‌جایی» کنند و افزوده است که «ما این‌ها را از هم جدا می‌کنیم.»

تظاهرات اعتراضی در سوریه از حدود دو ماه و نیم پیش با درخواست انجام اصلاحات سیاسی و مبارزه با فساد آغاز شد اما برخورد خشونت‌آمیز نیروهای امنیتی را در پی آورد که به گفته نهادهای مدافع حقوق بشر، تا کنون به کشته شدن بیش از یک‌هزار و چهارصد تن از معترضان و بازداشت ده‌ها هزار تن دیگر منجر شده است.

با شدت گرفتن خشونت نیروهای امنیتی، مطالبات تظاهرکنندگان نیز به تدریج تغییر یافته و در هفته‌های اخیر، برکناری بشار اسد، رییس جمهوری، و پایان حاکمیت حزب بعث این کشور به یکی از شعارهای اصلی معترضان تبدیل شده است.

…………………………………………………….

با رای دادگاه انقلاب،

«پنج سال حبس محکومیت ابراهیم‌زاده فعال کارگری»

خبر / رادیو کوچه

در روزهای اخیر، بهنام ابراهیم‌زاده فعال کارگری، از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به تحمل پنج سال حبس تعزیری محکوم شده است. وی به اتهام «اجتماع و تبانی علیه نظام» این حکم را دریافت کرد.

به گزارش کمیته گزارش‌گران حقوق بشر، این فعال کارگری پیش از این از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ۲۰ سال حبس تعزیری و تبعید به زندان رجایی‌شهر کرج محکوم شده بود. این حکم سپس با اعتراض وی مواجه شده و در دیوان عالی کشور نقض شد.

وی در تاریخ ۲۰ خردادماه ۸۹ از سوی نیروهای اطلاعات سپاه بازداشت و چندین ماه را در سلول انفرادی بند ۲- الف زندان اوین به سر برد. این درحالی است که وی تا کنون از حق استفاده از مرخصی محروم بوده است.

بهنام ابراهیم‌زاده، از فعالان حقوق کودک بوده که با «جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان» نیز هم‌کاری داشته است.

…………………………………………………….

به دلیل عدم صدور ویزا،

«احضار کاردار سفارت بریتانیا به وزارت خارجه ایران»

خبر / رادیو کوچه

رامین مهمانپرست، سخن‌گوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی، روز سه‌شنبه، 5 ژوئیه، عنوان کرد که این وزارت‌خانه با احضار کاردار سفارت بریتانیا در تهران، خواستار توضیحات در مورد خودداری دولت بریتانیا از تمدید ویزا برای اعضای خانواده نصرت‌اله تاجیک، دیپلمات سابق این کشور شده است.

به گزارش ایرنا، وی با تاکید بر این‌که لازم است آقای تاجیک هر چه زودتر آزاد شود، گفت که خودداری از صدور ویزا برای خانواده این شهروند ایرانی باعث وخامت بیش‌تر شرایط جسمی و روحی او می‌شود.

نصرت‌اله تاجیک، سفیر پیشین ایران در اردن، حدود پنج سال پیش به اتهام تلاش برای خریداری تجهیزات نظامی ممنوعه برای جمهوری اسلامی در بریتانیا دستگیر شد و در حال حاضر، در آن کشور در بازداشت خانگی به سر می‌برد در حالی‌که مقامات قضایی بریتانیا به درخواست ایالات متحده برای تحویل وی رسیدگی می‌کنند.

…………………………………………………….

توسط نیروهای امنیتی صورت گرفت،

«بازداشت رییس موزه ملی ایران»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های داخلی ایران، آزاده اردکانی، رییس موزه ملی ایران روز دوشنبه، 4 ژوئیه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و تا لحظه انتشار خبر از محل نگه‌داری وی گزارش ارایه نشده است.

به گزارش جهان‌نیوز، آزاده اردکانی که پیش‌تر در سال 1388 با دستور رییس سازمان میراث فرهنگی وقت و  مدیر اجرایی حال حاضر دفتر ریاست جمهوری، حمید بقایی به این سمت انتخاب شده بود، مورد انتقاد برخی از اصول‌گرایان قرار گرفت.

او هم‌چنین در تاریخ ۱۳ اردی‌بهشت ۱۳۹۰ در ارتباط با پرونده فیلم مستندی با نام «ظهور بسیار نزدیک است» دستگیر شد.

از سویی دیگر این بازداشت در حالی صورت گرفته است که در هفته‌های اخیر برخی از نزدیکان محمود احمدی‌نژاد و کابینه وی به اتهام‌های مختلف از جمله فساد مالی و رابطه با آن‌چه اصول‌گرایان مخالف دولت «جریان انحرافی» می‌خوانند از سوی دست‌گاه‌های قضایی و امنیتی بازداشت و یا احضار شده‌اند که در آخرین واکنش رییس جمهوری اسلامی اظهار داشت: «کابینه خط قرمز من است و اگر عده‌ای قصد دست‌اندازی در کارهای دولت داشته‌ باشند، پاسخ‌شان را می‌دهم.»

…………………………………………………….

در پی عدم مراجعه از دادسرای اوین،

«بازداشت همسر عبدالفتاح سلطانی وکیل دادگستری»

خبر / رادیو کوچه

عبدالفتاح سلطانی، وکیل دادگستری در ایران از بازداشت همسرش، معصومه دهقان در پی احضار به دادسرای اوین برای ارایه «پاره‌ای توضیحات» خبر داده است.

به گزارش بی‌بی‌سی، آقای سلطانی روز سه‌شنبه 5 ژوئیه، ضمن اعلام این خبر گفت: «همسرم که دبیر بازنشسته آموزش و پرورش است و هیچ فعالیت سیاسی ندارد، شنبه ۱۱ تیرماه بر اساس احضاریه‌ای برای ارایه پاره‌ای توضیحات به دادسرای اوین فراخوانده شده بود. امروز به هم‌راه وی به عنوان وکیل و همسرش به دادسرا مراجعه کردیم، اما پس از ورود ایشان به من اجازه هم‌راهی ندادند. پس از چند ساعت نیز وقتی دلیل عدم بازگشت همسرم را جویا شدم، به من گفتند شما بروید و ما خبرتان می‌کنیم.»

او تاکید کرد: «مطمئن هستم که همسرم بازداشت شده است.»

…………………………………………………….

روز سه‌شنبه روی داد،

«بیش از پنجاه کشته و زخمی در دو انفجار عراق»

خبر / رادیو کوچه

روز سه‌شنبه، 5 ژوئیه، وقوع دو انفجار جداگانه در شهر تاجی، واقع در حدود بیست کیلومتری شمال بغداد، دست‌کم سی و پنج کشته و دست کم بیست و هشت زخمی برجای گذاشته است.

به گزارش الجزیره، معاون وزارت بهداری عراق اعلام کرد که این انفجارها در نزدیکی یک ساختمان دولتی روی داد و براساس برخی گزارش‌ها، عامل انفجار اول یک اتومبیل بمب‌گذاری شده بود.

این اتومبیل هنگامی منفجر شد که ده‌ها تن از مراجعه‌کنندگان و کارمندان این اداره دولتی در محل حضور داشتند.

تاکنون هیچ‌ گروهی مسوولیت این انفجارها را برعهده نگرفته است.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,