Saturday, 18 July 2015
28 September 2023
شانزدهم تیر- هفتم ژوئیه

«تقویم تاریخ شانزدهم تیر»

2011 July 07

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1860 میلادی- «گوستاو مالر» (Gustav Mahler) رهبر ارکستر و یکی از برجسته‌ترین آهنگ‌سازان دوره رمانتیک در جمهوری چک متولد شد. آثار مالر در دوران حیاتش چندان مورد استقبال موسیقی‌دانان برجسته وین قرار نگرفت. او در شش سالگی پدر و مادرش او را به آموزش پیانو گماشتند. در پانزده سالگی به هنرکده‌ی «آهنگوایی وین» راه یافت سپس به دانش‌گاه وین پذیرفته شد. پس از پایان دانش‌گاه رهبری ارکستر را در اپراهای کشورهای اروپایی به دست گرفت.

اگرچه مالر در رهبری اپرا به نام‌آوری رسید، همه‌ی نیروی آفریننده او در ساختن سمفونی و آوا به آشکاری رسید. حتا در کارهای نخستین او چون «آوای سوگ» شیوه‌ی آفرینش او پدیدار است.

موسیقی مالر اغلب برنامه‌دار و بازتاب تکاپوی مداوم او برای درک معنای زندگی است. مهم‌ترین آثارش شامل نه سمفونی و چند سیکل آوازی برای آوازخوان و ارکستر است که از سیلک‌های آوازی او می‌توان به «شیپور سحرآمیز پسرک» شاه‌کار «ترانه‌ی زمین» اشاره کرد.

1937 میلادی- جنگ دوم چین و ژاپن آغاز شد. درگیری‌های نظامی دو کشور چین و ژاپن میان ۷ ژوئیه‌ی ۱۹۳۷ تا ۹ سپتامبر ۱۹۴۵ بود که در پی سال‌های سیاست‌های امپریالیستی ژاپن رخ داد.

چینی‌ها در سال‌هایی از این جنگ گسترده از کشورهای آلمان، شوروی و آمریکا کمک دریافت می‌داشتند. با حمله نیروهای ژاپنی به «پرل هاربر» این درگیری‌ها به گوشه‌ای از جنگ جهانی دوم در جبهه‌ی بزرگ جنگ اقیانوس آرام تبدیل شد.

این جنگ بزرگ‌ترین جنگ در آسیای سده‌ی بیستم و نیمی از تلفات جنگ اقیانوس آرام حاصل این درگیری بود و سرانجام با تسلیم شدن ژاپن در جنگ جهانی به پایان رسید.

1978 میلادی- «جزایر سلیمان» (Solomon Islands) در جنوب غربی اقیانوس کبیر و در خاور  گینه قرار دارد. این کشور در چنین روزی در سال 1978 میلادی استقلال خود را از انگلستان اعلام کرد.

جزایر سلیمان در اواخر قرن ۱۹ به تصرف انگلیس درآمد. در طول جنگ جهانی دوم ژاپن آن را اشغال کرد و همین مسئله سبب شد این جزایر به صحنه منازعات آمریکا و ژاپن تبدیل شود.

می‌گویند جزایر سلیمان را نخستین بار یک دریانورد از کشور اسپانیا با نام «آلوارو دی مندانا دی نیرا» (Álvaro de Mendaña de Neira)در سال ۱۵۶۸ کشف کرد.

2005 میلادی- انفجار چهار بمب در سیستم حمل و نقل لندن در ساعات پر رفت و آمد صبح موجب کشته‌شدن دست‌کم ۵۶ نفر از جمله ۴ بمب‌گذار شد. ۷۰۰ نفر در جریان این انفجارها زخمی شدند. این بمب‌ها در ‪ ۳ قطار زیرزمینی و یک اتوبوس دوطبقه رخ داد.

یک گروه که پیش از این ناشناخته بود به نام «گروه مخفی جهاد القاعده در اروپا» مسوولیت این انفجارها را بر عهده گرفت اما هیچ یک از این ادعاها تایید نشده ‌است.

در روزهای بعد پلیس یک دست‌گاه خودرو را در یک پارکینگ در «لوتون» در نزدیکی لندن ضبط و مقداری مواد منفجره کشف کرد.

گردان‌های «ابو حافظ المصری» گروهی که ادعا می‌کند با القاعده در ارتباط است، در یک بیانیه‌ی اینترنتی ادعا کرد که در حملات اخیر لندن دست داشته ‌است. پلیس انگلیس از «یاسین حسن عمر» و «مختار سعید ابراهیم» که هم‌چنین به «مختار محمد سعید» نیز معروف است به عنوان دو تن از مظنونان بمب‌گذارهای لندن نام برد.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1902 میلادی- «ویتوریو دسیکا» (Vittorio De Sica) کارگردان، بازی‌گر معاصر ایتالیایی و از پیش‌گامان نئورالیسم سینمای ایتالیا در «پارما» متولد شد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,