Saturday, 18 July 2015
15 June 2021
مجله جاماندگان- سایه‌ای هراسان در شبستان عتیق- قسمت صد و چهل‌‌و‌پنجم

«رفع بیماری جنسی توسط دگم‌ها»

2011 July 07

شراره سعیدی/ رادیو کوچه

روز گذشته آقای احمدی‌نژاد در نامه‌ای که تاکنون به وزارت علوم و بهداشت نرسیده، نوشت: «شنیده شده است که در برخی دانش‌گاه‌ها رشته‌ها و کلاس‌های تک جنسیتی بدون لحاظ تبعات اعمال می‌گردد. ضروری است فوری از این اقدامات سطحی و غیر‌عالمانه جلوگیری شود.»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

این‌که آقای رییس دولت به چه هدفی چنین امریه‌ای صادر می‌نماید موضوع بحث نیست، ماجرا آن‌جایی‌ست که پسر مرتضی مطهری «علی مطهری» که اکنون در حال کوشش برای طرح سوال از احمدی‌نژاد است قبل از آن‌که جوهر قلم نامه اول خشک شود، نامه‌ای سرگشاده برای رییس دولت ارسال می‌کند.

او در قسمتی از این نامه نوشته است:

«این‌که عدم اختلاط دختر و پسر در دانش‌گاه‌ها و غیر دانش‌گاه‌ها بر اختلاط اولویت دارد و تا آن‌جا که عسر و حرجی در کار نباشد باید محیط‌های علمی ما محیط‌های جداگانه باشد مورد اتفاق فقهای عظام است، هم‌چنان که حوزه‌های علمیه ما محیط‌های مختلط نیستند و اگر تاسیس دانش‌گاه‌ها هم از همان ابتدا به دست ما بود و به تقلید از غرب نبود دانش‌گاه‌ها نیز به صورت دانش‌گاه‌های دخترانه و پسرانه تاسیس می‌شدند. اکنون که این راه کج را از سال 1313 تا به امروز پیموده‌ایم به‌ترین راه، تاسیس دانش‌گاه‌های دخترانه است، کاری که رژیم شاه نیز به آن توجه داشت و دانش‌گاه فرح آن روز و الزهرای امروز را تاسیس کرد و متاسفانه ما در طول سی و دو سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی هیچ دانش‌گاه معظم دخترانه‌ای تاسیس نکرده‌ایم، در حالی که امروز در آمریکا نیز دانش‌گاه دخترانه مورد استقبال قرار گرفته است.»

آقای مطهری در کشوری که بنا بر آمار دانش‌جویان دخترش بیش از پسران هستند، از افتتاح دانش‌گاه‌های دخترانه سخن می‌گوید، گویی آن‌ها در اقلیت قرار دارند و باید چاره‌ای در مورد این اندک افراد اندیشیده شود

پسر آیت‌اله مطهری که اکنون پرچم‌دار مبارزه با احمدی‌نژاد در مجلس است و در داخل کشور توانسته با سخنانی بر علیه رییس دولت تا حدودی با اقبال عمومی روبه‌رو شود، در موارد بسیاری افکارش را به رخ کشیده بود اما او با این نامه مواضع شفاف‌اش را برای عموم هویدا کرد، این آقا که تفاوت حوزه دینی «آن‌هم دینی که بر مبنای تبعیض جنسیتی استوار است» و دانش‌گاه را که اصولن به انگیزه‌ای دیگر گشایش یافته نه تنها درک نمی‌کند بلکه این مقایسه را طبیعی و اولین نکته نامه‌اش قرار می‌دهد و با این مطلع کلام تمامی پندارش از علم آموزی را به رخ می‌کشد.

در نکته بعدی این نامه سرگشاده او با مغلطه دانش‌گاه‌های آمریکا بدون در نظر گرفتن خواست آزادانه دانش‌جو در تعیین نوع دانش‌گاه‌اش و هم‌چنین رشته‌های تحصیلی در این اماکن، آن را با طرح اجباری تفکیک جنسیتی مقایسه می‌نماید.

آقای مطهری در کشوری که بنا بر آمار دانش‌جویان دخترش بیش از پسران هستند، از افتتاح دانش‌گاه‌های دخترانه سخن می‌گوید، گویی آن‌ها در اقلیت قرار دارند و باید چاره‌ای در مورد این اندک افراد اندیشیده شود.

او که اکنون ممکن است علم‌دار نمایندگانی باشد که با پرسش یا حتا استیضاح احمدی‌نژاد به خواست رهبری مورد تحسین عمومی با استفاده از حربه نفرت از احمدی‌نژاد قرار گیرد، ناتوان از درک حد تحمل جامعه از این نوع اسلامیزه کردن و تفاوت نگاه انسان سالم به جنس مخالفش با افکاری منحرف و زشت چنین می‌نویسد:

«بدیهی است امروز که دانش‌گاه‌های دخترانه به اندازه کافی نداریم باید در حد امکان از اختلاط جلوگیری کنیم و تلاش‌هایی که وزیر محترم علوم و هم‌کاران‌شان انجام می‌دهند در مسیر اسلامی کردن دانش‌گاه‌ها از نظر ظاهر و محتواست، گرچه این‌جانب به برخی از آن‌ها گفتم سرانجام آقایان مشایی و احمدی‌نژاد تحمل نخواهند کرد و این طرح را نیز مانند قانون عفاف و حجاب معلق خواهند نمود و امروز این پیش‌بینی به حقیقت پیوست.

اگر بناست اختلاط آزاد باشد باید روابط جنسی هم مانند دنیای غرب آزاد باشد والا عوارض روحی و روانی در پی خواهد داشت. نمی‌توان بخشی از نظام خانوادگی و روابط زن و مرد را از اسلام گرفت و بخشی را از غرب‌. یا باید نظام اسلامی را در این حوزه پیاده کنیم یا نظام غربی. روش امثال جناب عالی مصداق (کج دار و مریز) است.»

آقای مطهری که توسط من و چون شمایی به نمایندگی مجلس انتخاب شده است، در این هزاره هم قدرت درک ساده‌ترین مسایل مانند عدم اثرگذاری شرایط جبری و فرمایشی را ندارد، او دقیق مثالی از کسانی‌ست که تنها رنگ‌های سیاه و سفید را می‌بینند و ناتوان‌تر از کودکان هنوز قادر به فهم و رویت رنگ‌های حد فاصل نیستند، در دنیای این نماینده ارتباط دو انسان غیر‌هم‌جنس الزامن یعنی رابطه جنسی.

او در ادامه مانند اکثریت نوشته‌ها و مصاحبه‌های‌اش مخاطب را «از آن‌جایی که نامه سرگشاده است» مخاطب عمومی را به سخنان پدرش فارغ از آن‌که آن آیت‌اله خود یکی از زن‌ستیزترین و متحجرترین متفکران انقلاب 57 بود، ارجاع می‌دهد:

«این‌که حکم اسلام یعنی اولویت عدم اختلاط دختر و پسر را علی‌رغم نظرات چند مرجع تقلید، امری سطحی و غیر‌عالمانه نامیده‌‌اید بسیار مایه تاسف است و دلیل دیگری بر لیبرال بودن این دولت در حوزه فرهنگ است. از آن‌جا که جناب عالی اظهار علاقه به شهید آیت‌اله مطهری می‌کنید، چند جمله از ایشان در این خصوص نقل می‌کنم. در کتاب مسئله حجاب می‌فرمایند:

اگر دختران در اجتماعات عمومى لباس ساده بپوشند، کفش ساده به پا کنند، با چادر یا با مانتو و روسرى کامل به مدرسه و دانش‌گاه بروند، آیا در چنین شرایطى به‌تر درس مى‏خوانند یا با وضعى که مشاهده مى‏کنیم؟ اصولن اگر التذاذهاى جنسى و منظورهاى شهوانى در کار نیست چه اصرارى است که بیرون رفتن زن به این شکل باشد؟ چرا اصرار مى‏ورزند که دبیرستان‌هاى مختلط به وجود آورند؟.

من شنیده‏ام در پاکستان معمول بوده است- نمى‏دانم الآن هم معمول هست یا نه- که در کلاس‌هاى دانش‌گاه بخش پسران و دختران به وسیله پرده‏اى از یک‌دیگر جدا باشد و فقط استادى که پشت تریبون قرار مى‏گیرد مشرف بر هر دو باشد. آیا بدین طریق درس خواندن چه اشکالى دارد؟»

آقای مطهری و پدرشان خارج از این بحث که در مورد شناخت و ریشه‌یابی علل انحرافات جنسی بسیار دگم بوده و هستند و نمی‌توانند با علوم به روز شده روان‌شناسی و جامعه‌شناسی ارتباطی منطقی و بدون درگیری ئیدولوژیک داشته باشند، بدون در نظر گرفتن علل واقعی فحشا و گسترش بی‌بندوباری جنسی کنونی ایران به صورتی از دغدغه تفکیک جنسیتی در دانش‌گاه‌ها می‌گوید که گویی این جوانان راهی به‌تر برای ارتباط گریزناپذیرشان دارند، شاید هم این آقایون ترجیح می‌دهند برای حفظ آبروی ظاهری اسلامی‌شان تمامی جوانان را مجبور به دیدار در خلوت کنند و در انتها ای‌ کاش حاکمان ایران می‌آموختند که بسیاری از نیازها به واسطه خواست یا تحمیل آنان از میان نمی‌رود و تنها با تغییر مسیر عادی خود در بیراهه‌ای جریان می‌یابد که تبعاتش غیرقابل‌ پیش‌بینی است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , 

۱ Comment


  1. atila
    1

    لطفا اسم آهنگ اول و آخر برنامه را در صورت امکان معرفی کنید
    ممنون