Saturday, 18 July 2015
23 June 2021

«خبرهای هفتم ژوئیه ۲۰۱۱»

2011 July 06

انتقاد محمد‌رضا خاتمی از سخنان فرمانده سپاه،

«مداخله سپاه در امور سیاسی خلاف راه خمینی است»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

محمد‌رضا خاتمی، عضو شورای مرکزی حزب مشارکت و برادر رییس جمهوری سابق ایران ضمن انتقاد از سخنان اخیر محمد‌علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران درباره شرایط شرکت محمد خاتمی در انتخابات، به او درباره آن‌چه وی «خط و نشان کشیدن» برای سیاست‌مداران دانسته، هشدار داد.

به گزارش سایت نوروز، محمد‌رضا خاتمی روز چهارشنبه، 6 ژوئیه، در نامه‌ای خطاب به محمدعلی جعفری، مداخله سپاه پاسداران در امور سیاسی را «خلاف راه» آیت‌اله خمینی، بنیان‌گذار جمهوری اسلامی دانست و رفتار او را به «حکومت نظامیان کودتا» تشبیه کرد.

سرلشگر محمدعلی جعفری در مصاحبه‌ای امکان شرکت محمد خاتمی، رییس جمهوری سابق ایران در انتخابات را به موضع‌گیری او مشروط کرد.

آقای جعفری گفت: «افرادی از جریانات اصلاح‌طلب که از خط قرمزها عبور نکرده‌اند، طبیعی است که در رقابت‌های سیاسی می‌توانند شرکت کنند، اما این که آقای خاتمی تا چه اندازه می‌تواند موفق شود، بستگی به موضع‌گیری‌های او دارد.»

حسن خمینی، نوه آیت‌اله خمینی هم در واکنش به موضع آقای جعفری، بر سخنان بنیان‌گذار جمهوری اسلامی در منع شرکت نظامیان در امور سیاسی تاکید کرده است.

آقای خمینی نوشت: «سردار عزیز (محمد‌علی جعفری) مگر شما خود و ارگان وابسته به خود را ملتزم به اصول انقلاب و دستورات امام نمی‌دانید؟»

……………………………………………………

با وجود شکایت وکیل‌های شاکی پرونده،

«عدم کناره‌گیری دادستان پرونده رییس پیشین صندوق پول»

خبر / رادیو کوچه

دادستان پرونده دومینیک استراوس کان، رییس پیشین صندوق بین‌المللی پول بر ادامه حضور خود در روند محاکمه تاکید کرده است.

سایروس ونس، دادستان منطقه منهتن گفته است به رغم درخواست وکلای فرد شاکی استعفا نخواهد داد.

وکلای یک خدمت‌کار زن هتل سوفیتل در منهتن که آقای استرواس کان را به تعرض جنسی متهم کرده است، می‌گویند آقای ونس با درز دادن اطلاعات پرونده به رسانه‌ها به موکلشان آسیب زده است.

آن‌ها خواهان کناره‌گیری آقای ونس از پرونده و جای‌گزینی یک دادستان ویژه شده‌اند.

سخن‌گوی آقای ونس ادعای وکلای فرد شاکی را فاقد اعتبار دانسته است.

هم‌زمان، وکلای مدافع دومینیک استراوس کان و دادستان پرونده به طور خصوصی دیدار کردند تا درباره پرونده گفت‌و‌گو کنند.

آقای استرواس کان اتهام تجاوز به خدمت‌کار گینه‌ای هتل را رد می‌کند.

هفته پیش در پی ابراز تردید دادستان‌ها درباره ادعای فرد شاکی، حبس خانگی آقای استراوس کان پایان یافت و او بدون پرداخت وثیقه آزاد شد. او در این حال متعهد شد برای محاکمه در دادگاه حاضر شود.

……………………………………………………

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی:

«سه‌برابر‌شدن غنی‌سازی ایران باعث نگرانی است»

خبر / رادیو کوچه

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره برنامه جمهوری اسلامی برای سه برابر کردن غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم ابراز نگرانی کرده و گفته است هفته آینده با علی‌اکبر صالحی، وزیر خارجه این کشور ملاقات می‌کند.

به گزارش رویترز، یوکیا آمانو روز چهارشنبه در بوگوتا، پایتخت کلمبیا، اظهار داشت: «مهم‌ترین پیام برای ایران این است که آن‌ها باید معاهده پادمان و سایر تعهدات خود را به‌طور کامل اجرا کنند. برای اعتماد مجدد جامعه جهانی هم‌کاری بیش‌تری مورد نیاز است.»

سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ماه گذشته اعلام کرد غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم سه برابر خواهد شد و برای این منظور، سانتریفوژهای نسل جدید علاوه بر نطنز در فردوی قم هم نصب خواهد شد.

کشورهای غربی ایران را متهم می‌کنند که به‌دنبال دست‌یابی به توانایی تولید سلاح اتمی است.

آقای آمانو با ابراز نگرانی جدی، تایید کرد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نامه «بسیار ساده‌ای» از ایران درباره این برنامه دریافت کرده است.

از سویی دیگر، محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری اسلامی روز چهارشنبه گفت: «لازم نیست بمب اتم بسازیم، بمب مال عقب‌افتاده‌ها است.»

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مصاحبه روز چهارشنبه خود تصریح کرد که اگر دعوت شود، حاضر است به ایران برود، اما تاکید کرد چنین سفری نتیجه‌ای نخواهد داشت.

وی گفت: «متاسفانه، در حال حاضر پیش‌رفتی نمی‌بینم.»

……………………………………………………

دادگاه عالی کیفری بحرین اعلام کرد،

«محکومیت سه نفر در بحرین به جرم جاسوسی برای سپاه»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های بحرینی، روز چهارشنبه، 6 ژوئیه، دادگاه عالی کیفری این کشور یک شهروند بحرینی و دو تبعه خارجی را در ارتباط با اتهام جاسوسی برای سپاه پاسداران جمهوری اسلامی مجرم شناخته و به ده سال زندان محکوم کرده است.

به نوشته روزنامه الخلیج العربی (پارس)، دو متهم خارجی این پرونده، که به طور غیابی محاکمه و محکوم شده‌اند، زمانی به عنوان دیپلمات در سفارت جمهوری اسلامی در کویت شاغل بودند و اطلاعات اقتصادی و نظامی گردآوری شده، از جمله در مورد محل استقرار واحدهای نظامی و تاسیسات اقتصادی و صنعتی بحرین را در اختیار سپاه پاسداران قرار می دادند.

گفته شده است که شهروند بحرینی در سفری که برای دیدن اعضای خانواده خود به کویت داشت با دیپلمات‌های ایرانی، که در جاسوسی علیه کویت هم فعالیت داشتند، آشنا شد و این سه نفر از سال ۲۰۰۲ تا آوریل سال ۲۰۱۰ در عملیات جاسوسی هم‌کاری داشتند.

در ماه آوریل سال جاری، دولت کویت سه دیپلمات ایرانی را به اتهام فعالیت برای یک شبکه جاسوسی وابسته به ایران از آن کشور اخراج کرد که به اخراج متقابل چند دیپلمات کویتی از ایران منجر شد.

……………………………………………………

حمله هوایی ناتو به شرق افغانستان،

«13 غیر‌نظامی افغان در حمله ناتو کشته شدند»

خبر / رادیو کوچه

روز پنج‌شنبه، 7 ژوئیه، بر اثر حمله هوایی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، دست‌کم 13 تن از غیرنظامیان افغانستان کشته شده‌اند.

به گزارش الجزیره، 13 غیر‌نظامی افغان از جمله چند کودک در حمله هوایی ناتو به ولایت خوست در شرق افغانستان کشته شدند.

این در حالی است که پیش‌تر حامد کرزی، رییس جمهوری افعانستان به نظامیان ناتو در خصوص دقت  درحملات هوایی هشدار داده بود.

……………………………………………………

ارتش شهر حما به محاصره درآمد،

«تجمع شبانه در اعتراض به محاصره شهر حما‌ سوریه»

خبر / رادیو کوچه

مردم شهرهای مختلف در سوریه شام‌گاه چهارشنبه در اعتراض به محاصره شهر حما‌ توسط نیروهای ارتش تجمع‌های اعتراضی پراکنده برگزار کردند.

بر اساس گزارش العربیه، مردم در مناطق القدم، دوما و حجرالاسود در دمشق و هم‌چنین در شهرهای حمص‌، دیرالزور‌، القامشلی‌، الرستن تجمع کردند و خواستار پایان دادن به محاصره شهر حما‌ شدند.

پس از تجمع هزاران تن از مردم حما‌ علیه نظام حاکم در این کشور نیروهای امنیتی دست به عملیات گسترده‌ای در این شهر زدند و علاوه بر محاصره شهر برق و آب را قطع کردند.

یک منبع حقوق بشری نیز آمار کشته‌شدگان در این شهر را 23 تن اعلام کرد. مردم این شهر که در دوره حکومت حافظ اسد پدر بشار اسد پس از قیام اخوان المسلمین علیه حکومت شاهد کشتار حدود 30 هزار تن شده بود پس از آغاز عملیات نیروهای امنیتی دست به اعتصاب عمومی زدند.

یکی از ساکنان شهر گفت‌: «نیروهای امنیتی زیادی در مرکز حزب بعث و مرکز فرماندهی پلیس مستقر شده‌اند.»

……………………………………………………

علی مطهری در واکنش به اظهارات احمدی‌نژاد:

«ما در زمان شاه هم دانش‌گاه دخترانه فرح را داشتیم»

خبر / رادیو کوچه

علی مطهری، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی، روز پنج‌شنبه 7 ژوئیه،‌ با ارسال نامه‌ای سرگشاده به محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری اسلامی به اظهارات روز گذشته وی مبنی بر مخالفت با تفکیک جنسیتی در دانش‌گاه‌ها واکنش نشان داده است.

روز چهارشنبه، 6 ژوئیه، محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری اسلامی، به طور کتبی از دو وزیر خود خواسته است که از اقدامات «سطحی و غیر‌عالمانه» در برخی از دانش‌گاه‌ها مبنی بر اعمال رشته‌ها و کلاس‌های تک‌جنسیتی جلوگیری کنند.

به گزارش خبرآنلالین، علی مطهری به رییس جمهوری اسلامی نوشته است: «به هر حال یا این سخن را از روی اعتقاد گفته‌اید و یا با اهداف سیاسی، در هر دو صورت قابل توجیه نیست‌.»

این نماینده مجلس اظهار داشته است: «اگر تاسیس دانش‌گاه‌ها هم از همان ابتدا به دست ما بود و به تقلید از غرب نبود دانش‌گاه‌ها نیز به صورت دانش‌گاه‌های دخترانه و پسرانه تاسیس می‌شدند. اکنون که این راه کج را از سال 1313 تا به امروز پیموده‌ایم بهترین راه‌، تاسیس دانش‌گاه‌های دخترانه است، کاری که رژیم شاه نیز به آن توجه داشت و دانش‌گاه فرح آن روز و الزهرای امروز را تاسیس کرد و متاسفانه ما در طول سی و دو سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی هیچ دانش‌گاه معظم دخترانه‌ای تاسیس نکرده‌ایم، در حالی که امروز در آمریکا نیز دانش‌گاه دخترانه مورد استقبال قرار گرفته است.»

وی هم‌چنین تصریح کرد: «این که حکم اسلام یعنی اولویت عدم اختلاط دختر و پسر را علی‌رغم نظرات چند مرجع تقلید، امری سطحی و غیر‌عالمانه نامیده‌اید بسیار مایه تاسف است و دلیل دیگری بر لیبرال بودن این دولت در حوزه فرهنگ است.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,