Saturday, 18 July 2015
16 June 2021
هفدهم تیر _ هشتم ژوئیه

«تقویم تاریخ هفدهم تیر»

2011 July 08

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

 1316 خورشیدی برابر با 1937 میلادی: پیمان سعدآباد در کاخ سعدآباد تهران امضا شد. پیمان سعدآباد، نام پیمانی است که در چنین روزی میان چهار کشور ایران (رضا شاه پهلوی)، عراق (ملک غازی اول)، افغانستان (محمد ظاهرشاه) و ترکیه (مصطفی کمال آتاترک) به امضا رسید. دولت‌های امضا کننده این پیمان متعهد شدند از مداخله در امور داخلی یک‌دیگر خودداری کنند، مرزهای مشترک را محترم بشمارند، از هرگونه تجاوز نسبت به یک‌دیگر خودداری بورزند و از تشکیل جمعیت‌ها و دسته‌بندی‌هایی که هدف آن‌ها اخلال در صلح میان کشورهای هم جوار و هم پیمان باشد جلوگیری کنند. پس از امضای پیمان سعد‌آباد، رضاشاه طی نطقی که به مناسبت افتتاح دوره یازدهم مجلس شورای ملی ایراد کرد، گفت: «پیمان سعد‌آباد در مشرق‌زمین بی‌سابقه بوده و در این هنگام که امور عالم مشوش است، مدد بزرگی به بقای صلح جهان خواهد بود.»

 1960 میلادی: در چنین روزی «نیکیتا خروشچف» نخست وزیر وقت شوروی به آمریکا اخطار کرد که اگر در صدد دسیسه جویی و توطئه در کوبا برآید، ارتش سرخ را به کمک کوبا خواهد فرستاد. طبق اسنادی که ده‌ها سال بعد علنی شد متعاقب این اخطار، به ارتش سرخ آموزش داده شده بود که چگونه از تنگه «برینگ» بگذرد و از طریق آلاسکا و کانادا خود را به ایالات متحده برساند و به چه ترتیب زیردریایی‌های شوروی، آمریکا را محاصره کنند و حتا بمباران اتمی آمریکا از طریق فضا طراحی شده بود زیرا که برای روس‌ها تردید نبود که هرگونه درگیری نظامی بر سر کوبا به جنگ اتمی منجر می‌شود. با این حمایت صریح، «فیدل کاسترو» یک ماه بعد از این تاریخ دارایی‌های آمریکایی‌ها در کوبا از جمله پالایشگاه‌های نفت آن‌ها را ملی اعلام کرد.

 1807 میلادی: امضا معاهده تاریخی «تیلسیت»، در جریان کشورگشایى‏های ناپلئون بناپارت، امپراتور فرانسه و حمله به کشور روسیه، شکست سختی به روس‏ها وارد آمد. از این رو تزار روسیه از ناپلئون تقاضای متارکه جنگ کرد و با امضای معاهده دوستی در چنین روزی در شهر «تیلسیت» و با همین نام بین دو طرف روابط دوستانه بین فرانسه و روسیه ایجاد شد. بر اساس این پیمان، روسیه و فرانسه متعهد شدند در صورت حمله کشور ثالث به خاک آن‌ها، یک‏دیگر را یاری کنند. در این میان دولت ایران که بر اساس قرارداد دوستی با فرانسه، خود را برای مقابله با دشمنانی که برای نابودی ناپلئون تحریک شده بود آماده می‏کرد، ناگهان در سخت‏ترین زمان، تنها شد. ناپلئون در این عهدنامه نامی از ایران به عنوان متحد خود در منطقه نبرد و دولت «فتحعلی‌شاه» را در برابر روسیه رها کرد. اما دوره دوستی و اتحاد دو کشور کوتاه بود و تنها سه سال  ادامه یافت.

1972 میلادی: سال‌روز ترور «غسان کنفانی»، که نویسنده و روزنامه نگار مشهور فلسطینی و یکی از اعضای رهبری جبهه مردمی برای آزادی فلسطین بود. او زاده سال 1936 بود و از نویسندگان توانای حوزه اجتماعی فلسطین و ادبیات داستانی عربی بود که آثار تأثیرگذارش به دور از شعارزدگی، مفاهیم عمیقی را درباره زندگی بیان می‌کند. فیلم‌سازان بسیاری از ایران و کشورهای عربی، فیلم‌های بلندی از رمان‌های وی تهیه کرده‌اند، ازجمله «سیف‌اله داد» کارگردان معاصر ایرانی فیلم «بازمانده» را بر پایه یکی از داستان‌های وی در سال ۱۳۷۳خورشیدی ساخت. کنفانی سرانجام در یک حادثه تروریستی موساد، در بیروت، با انفجاری بمبی که در ماشین‌اش قرار داده بودند، به هم‌راه خواهرزاده‌اش کشته شد.

1999 میلادی: رمان «هری پاتر و زندانی آزکابان» سومین قسمت از مجموعه هری پاتر اثر «جوآن رولینگ» در بریتانیا منتشر شد.

1382 خورشیدی: سال‌روز درگذشت «لاله و لادن بیژنی» دوقلوهای به هم چسبیده ایرانی. آن‌ها متولد سال 1353 بودند و پس از عمل جراحی به قصد جداسازی به فاصله چند ساعت از یک‌دیگر درگذشتند.

منبع‌ها:

ویکی‌پدیا

تقویم تاریخ

راسخون

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,