Saturday, 18 July 2015
19 June 2021
تماشاخانه کوچه

«فانوس سبز»

2011 July 08

پویا / رادیو کوچه

«فانوس سبز» (Green Lantern) عنوان فیلمی است که در برنامه­ی این هفته به بررسی آن می­پردازیم. داستان این فیلم نیز مانند بسیاری از نمونه­های قبلی درونمایه­اش خوبی در برابر بدی است. شاید به طور دقیق­تر بتوان گفت قدرت اراده در برابر ترس.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

هال جوردان (با بازی Ryan Reynolds) خلبان هواپیماهای آزمایشی است. او که پدرش نیز خلبان بوده، هم‌واره سعی کرده که اثبات کند توانایی انسان بالاتر از ماشین است. در صحنه­های اولیه فیلم شاهد تعقیب گریز او و هم‌کارش با دو هواپیمای هدایت شونده هستیم. نبردی که در نهایت به سود هال به اتمام می­رسد. اما در دنیای بالای سر او نبردی در جریان است که به زودی ترکش­هایش به زمین خواهد رسید. نبردی میان نیروهای فانوس سبز و پارالاکس شاهزاده­ی تاریکی. پارالاکس سال­ها قبل پس از شکست فانوس­های سبز اسیر شده بود، موفق به فرار می­شود. او حالا با قدرتی بیش از قبل بازگشته است. یکی از جنگاوران فانوس سبز که در جریان جنگ با پارالاکس به شدت مجروح شده به زمین سقوط می­کند و زمانی که به نزدیک بودن زمان مرگ خود پی می برد، از انگشتری سبز خود می­خواهد تا جنگاور بعدی را انتخاب کند. هال به عنوان نفر بعدی انتخاب می­شود. او هنوز از وظایف خود و خطری که در کمینش است اطلاعی ندارد. پس از این‌که به قدرت انگشتری پی می­برد، به سیاره­ی فانوس­های سبز می­رود تا مهارت­های خود را محکی زند. آزمایشی که اصلن موفق نیست و او را ناامید رهسپار زمین می‌کند. پارالاکس که به دنبال سفینه­ی فضایی به زمین آمده است، قصد نابودی مردم را دارد. هال باید برای نجات سیاره­اش کاری کند. پارالاکس از ترس مردم تغذیه می­کند؛ هرچه که از او بیشتر بترسند، او قوی­تر می­شود. نبردی دشوار که پیش بینی نتیجه­اش بر خلاف آن چندان دشوار نیست.

فانوس سبز فیلمی است به کارگردانی مارتین کمپبل (Martin Campbell )  کارگردان نام آشنای نیوزلندی که قبلن فیلم­های کازینو رویال، ماسک زورو و لبه­ی تاریکی را از او دیده­ایم. این فیلم که از ساخته­های پیشینش ضعیف تر است، از بازیگران گمنام­تری نیز بهره جسته است و ردی از سوپراستارهای فیلم­های پیشینش دیده نمی­شود.

فیلم­نامه­ی فانوس سبز، داستانی ساده و خطی را بیان ­می­کند. داستانی که به مقتضیات از جلوه­های ویژه و روابط انسانی جاری در فیلم به طور هم‌زمان بهره جسته است. هال انسان است و ترس بخشی از وجودش است. او توانایی همتایان فضایی­اش را ندارد، اما او قدرتی دارد که دیگران از آن بی­بهره­اند. او به نقطه­ی ضعف خود واقف است و می­داند که ترس بخشی از وجودش است، اما با اراده­ی خود تصمیم به مهار آن گرفته است تا جان سایرین را نجات دهد. این شاید عمده ترین تفاوت هال با سوپرمن­های پیشین باشد.

فانوس سبز را می­توانید برای سرگرم شدن تماشا کنید. فیلمی که با صحنه­های پر هیجان، باعث می­شود تا حوصله­تان سر نرود. اگر به فیلم­های علمی-تخیلی نیز علاقه­مند باشید، این لذت مضاعف خواهد شد.

کسب امتیاز 6.3 از 10 در تارنمای IMDB از موفقیت نسبی این فیلم حکایت دارد.

http://www.youtube.com/watch?v=wAueFkHby7A&feature=fvst

منابع

http://www.imdb.com/title/tt1133985/

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,