Saturday, 18 July 2015
21 June 2021

«خبرهای هشتم ژوئیه ۲۰۱۱»

2011 July 08
حکم حبس به تعلیق تبدیل شده است

«بازداشت جراحی، فعال کارگری با وجود تعلیق حکم حبس»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

محمد جراحی، فعال کارگری روز سی‌ام خرداد ماه سال نود و در پی دریافت احضاریه از شعبه 11 اجرای احکام دادگاه انقلاب تبریز بازداشت و به مکان نا‌معلومی انتقال یافته است‌.

بر اساس گزارش رسیده به رادیو کوچه، پیش‌تر، آقای جراحی در سال 86 به دلیل فعالیت در میان کارگران، در دست داشتن و مطالعه نشریات اتحادیه کارگری و عضویت در «انجمن سلامت اجتماعی آذربایجان» بازداشت و بدون حق استفاده از وکیل و به اتهام «تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی و به نفع گروه‌های ضد‌انقلاب» به چهارده ماه حبس محکوم شده بود.

پس از اعتراض نقی محمودی وکیل وی که جهت پی‌گیری پرونده، وکالت آقای جراحی را برعهده گرفته بود به رای صادره، مجازات حبس را به حالت تعلیق در‌آمد.

این در حالی است که با وجود تعلیق مجازات حبس، محمد جراحی هم‌چنان در زندان به‌سر می‌برد.

………………………………………………………..

در جام جهانی فوتبال زنان،

«برزیل و آلمان مدعیان اصلی قهرمانی»

خبر/ رادیو کوچه

ششمین دوره جام جهانی ۲۰۱۱ فوتبال زنان با شناخت تیم‌های صعود کننده به مرحله یک چهارم نهایی در حال پی‌‌گیری است.

دور سوم از مرحله گروهی این رقابت‌ها در شرایطی به پایان رسید که تیم‌های مطرحی مثل نیجریه، کانادا، مکزیک و کلمبیا از دور رقابت‌ها حذف شدند.

در این مسابقات، ۱۶ تیم در قالب چهار گروه حضور دارند و دو تیم برتر هر گروه، جواز حضور در مرحله یک چهارم نهایی را کسب کردند.

آلمان میزبان نیرومند رقابت‌ها، با حمایت بی‌نظیر تماشاگران خود که رکوردهای تازه ای برای تماشای فوتبال زنان محسوب می‌شود، با شکست کانادا، نیجریه و فرانسه مقتدارنه راهی مرحله بعد شد.

به نظر می‌رسد آلمان که دو دوره اخیر جام جهانی را فتح کرده، از پتانسیل کافی برای کسب سومین جام پیاپی نیز برخوردار است.

برزیلی‌ها هم مثل آلمان هر سه بازی خود را با پیروزی پشت سر گذاشتند. آن ها تیم‌های گینه استوایی و نروژ را با نتایج مشابه سه بر صفر شکست داده و تیم استرالیا را نیز با یک گل مغلوب کردند. مارتا ویه را داسیلوا دو گل از سه گل تیمش را وارد دروازه اینگرید یلمسید سنگربان نروژی‌ها کرد.

………………………………………………………..

رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا:

«هشدار علیه تسلیحات پیشرفته ایران درعراق»

خبر/ رادیو کوچه

دریاسالار مایک مولن، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا، ایران را به ارسال تسلیحات پیشرفته به برخی گروه‌های شیعه عراقی متهم کرده و گفته است که این کار باید متوقف شود.

او روز پنج‌شنبه در پنتاگون به خبرنگاران گفت: «آن‌ها سلاح‌های پیشرفته ای به عراق می‌فرستند. باید با این کار، نه فقط در حال حاضر، بلکه به وضوح در آینده هم برخورد شود.»

رابرت گیتس، وزیر دفاع سابق ایالات متحده، نیز هفته پیش در آخرین روز تصدی خود، ایران را متهم کرده بود که طی حدود سه تا چهار ماه گذشته با ارسال سلاح‌های پیشرفته به برخی گروه‌های شیعه، تلاش کرده است که تلفات نیروهای آمریکایی در عراق را افزایش دهد.

به گفته رابرت گیتس: «آن‌ها سلاح، فن آوری و آموزش ارایه می‌کنند که به وضوح به نظر می رسد قصد آن افزایش تلفات ما تا بیش‌ترین میزان ممکن باشد، تا از ادامه حضور نظامی ما درعراق پس از پایان سال میلادی جاری جلوگیری شود، و  زمانی که ما عراق را ترک کردیم، به نظر برسد که آن‌ها ما را از عراق بیرون کردند.»

احمد وحیدی، وزیر دفاع ایران، در واکنش با رد این اتهام گفته بود: «این دروغ‌ها و ادعاها برای توجیه سیاست‌ها و اقدامات غلطی است که گیتس در دوره مسوولیت خود در وزارت دفاع آمریکا انجام داده است.»

………………………………………………………..

رییس جمهوری یمن در نخستین ظهور تلویزیونی:

«دعوت مخالفان به گفت‌وگو و تقسیم قدرت»

خبر/ رادیو کوچه

علی عبداله صالح رییس جمهور یمن پس از حدود یک ماه بستری شدن در بیمارستانی در کشور سعودی شام‌گاه پنج‌شنبه روی صفحه تلویزیون ظاهر شد.

 صالح در حالی‌که آثار سوختگی بر روی صورت و دستانش به طور کامل مشخص بود مخالفان خود را به گفت‌وگو و تقسیم قدرت بر اساس قانون اساسی این کشور دعوت کرد.

 بنا به گزارش العربیه، اظهارات چند دقیقه ای علی عبداله صالح در بیمارستان نظامی ریاض ضبط شده است . رییس جمهور یمن گفت که بیش از 8 عمل جراحی روی وی انجام شده است .

 وی ضمن تاکید بر تقسیم قدرت با مخالفان از تمامی احزاب و گروه‌های یمنی خواست برای خروج کشور از بحران کنونی به گفت‌وگو بنشینند .

 صالح هم‌چنین از ملک عبداله، پادشاه سعودی و سایر مسوولان این کشور، به خاطر مراقبت دل‌سوزانه و پذیرایی که از وی انجام داده اند تشکر کرد.

 وی هم‌چنین از نیروهای نظامی کشورش و نیز معاون خود که به گفته وی از قانون اساسی کشور یمن حمایت کرده اند قدر دانی و تشکر کرد.

 پس از پیام تلویزیونی صالح بسیاری از هوادارنش در شهرهای مختلف یمن ابراز شادی کردند.

………………………………………………………..

شهرک صنعتی ارومیه،

«تعطیلی ۷۰ درصد واحدهای تولیدی»

خبر/ رادیو کوچه

یک عضو اتاق بازرگانی ارومیه از تعطیلی ۷۰ درصد از ۲۳۰ واحد تولیدی موجود در شهرک صنعتی فاز دو این شهرستان خبر داد.

به گزارش مهر، «مهرداد سعادت» پیش از ظهر سه‌شنبه در جریان بازدید رییس سازمان صنایع و معادن آذربایجان غربی از واحد صنعتی مارال صنعت جاوید ارومیه با اشاره به این‌که آمار قبل از اجرای قانون هدف‌مند سازی یارانه‌ها استخراج شده، ادامه داد: «متاسفانه حمایت‌های مناسبی از واحدهای صنعتی استان انجام نمی‌شود به طوری که در حال حاضر ۷۰ درصد از ۲۳۰ واحد تولیدی و صنعتی فاز دو شهرک صنعتی ارومیه تعطیل است.»

وی با بیان این‌که مسوولان آذربایجان غربی باید راه‌کار مناسبی در زمینه برون ‌رفت این واحدها از مشکلات موجود ارایه و عملیاتی کنند، بیان داشت: «این در حالی است که متاسفانه نتایج جلسات بررسی مشکلات این واحدها که به مدیریت ارشد استان ارایه می‌شود، مشکلات موجود در بخش‌های صنعتی را رفع نمی کند.»

این عضو هیت علمی اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ارومیه با اشاره به این‌که واحدهای صنعتی با کم‌بود سرمایه در گردش مواجه هستند، گفت که بروکراسی اداری در اداره امور مالیات و دارایی گریبان‌گیر واحدهای صنعتی است.

وی مشکل مدیریتی، کم‌بود تسهیلات، مشکلاتی در زمینه کسب مجوز استاندارد و گمرک را از دیگر مشکلات واحدهای صنعتی برشمرد و افزود: «در شرایط بحرانی حاضر اگر واحدها به فکر صادرات نباشند محکوم به فنا هستند.»

………………………………………………………..

در شیراز،

«انتقاد آیت اله دستغیب از سکوت مراجع و مجلس خبرگان»

خبر/ رادیو کوچه

آیت اله علی محمد دستغیب، از مراجع تقلید منتقد جمهوری اسلامی، از مواضع مراجع تقلید و اعضای مجلس خبرگان در برابر اقدامات دولت انتقاد کرده است.

آیت اله دستغیب، عضو مجلس خبرگان، در سخنانی در شیراز، گفته است: «چرا علمای اعلام و مراجع عظام در مقابل این‌همه خلاف شرع و قانون سکوت می‌کنند، مگر این افراد مومن و متدینی که در زندان هستند غیر از عمل به دستورات قرآن و سنت که چکیده اش قانون اساسی است، چیز دیگری می‌خواهند؟ آقایان و علمایی که لباس پیغمبر بر تن دارید و عمامه به سر هستید، این سکوت شما یعنی رضایت به وضع موجود.»

به گزارش سایت حدیث سرو سبز، نزدیک به آیت اله دستغیب، این مرجع تقلید شیعه با انتقاد از وضعیت کنونی میرحسین موسوی و مهدی کروبی، از رهبران مخالف دولت، گفت: «مگر این دو بزرگوار میرحسین موسوی و مهدی کروبی چه گناهی کرده اند که باید ماه‌ها در حبس باشند و هیچ خبری از آن ها در دسترس نباشد؟»

میرحسین موسوی و همسرش زهرا رهنورد و مهدی کروبی و همسرش فاطمه کروبی از ۲۵ بهمن سال گذشته در زندان خانگی به سر می برند و بنابر گزارش منابع معترضین در ایران  از بامداد ۲۷ بهمن کلیه ارتباطات آن‌ها با بیرون قطع شده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,