Saturday, 18 July 2015
01 December 2023
با تلاش دانشمندان سویسی

«کالبد شکافی بدون شکافتن کالبد ابداع شد»

2009 November 29

دانشمندان سوییسی روش جدیدی برای بررسی اجساد و تشخیص علت مرگ ابداع کرده‌اند که در آن به شکافتن کالبد و مشاهده مستقیم اجزای بدن نیازی نیست.
بنا به گزارش وب‌سایت کنجکاو و به نقل از  روزنامه بریتانیایی دیلی تلگراف، آزمایشگاهی در سوییس با استفاده از یک اسکنر نوری، تصاویری سه بعدی از اجساد تهیه می‌کند که در۶۰ تا ۸۰ درصد موارد می تواند علت مرگ را مشخص کنند بی آن که نیازی به کالبد شکافی‌های متداول باشد.
مایکل تالی، استاد دانشگاه برن سوئیس که به همراه همکارانش از سال ۲۰۰۶ تا کنون بر روی این روش مطالعه کرده اند، آن را «ویترو پسی» یا کالبد شکافی مجازی نامیده‌اند.
ثبت دیجیتالی اطلاعات و امکان در دسترس بودن آنی نتایج درشبکه اینترنت، و در فاصله زمانی کوتاهی، که تنها حدود ۳۰ دقیقه به طول می‌کشد، از مزایای این روش جدید است.
در این روش، جسد بر روی سطحی قرار می‌گیرد و اسکنرهای سه بعدی با عکس برداری از نقاط مختلف آن، اطلاعات لازم را در اختیار محققان پزشکی قانونی قرار می‌دهند.این اطلاعات سپس توسط رایانه ارزیابی می‌شود.
ابداع کنندگان این روش مدعی‌اند که با کالبد شکافی مجازی می‌توان از شکستگی‌های استخوان، آسیب‌های مغزی و حتی بافت‌های نرم بدن و رگ‌های خونی تصاویر دقیقی به دست آورد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: