Saturday, 18 July 2015
24 June 2021
18 تیر روز درخشان جنبش دانش‌جویی ایران،

«استقرار حاکمیت ملی هدف جبهه ملی ایران است»

2011 July 09

سازمان‌های جبهه ملی ایران در خارج از ایران، به مناسبت 18 تیر و ایجاد جنبش‌های دانش‌جویی در ایران اقدام به انتشار بیانیه‌ای کرده است. آن‌ها در این بیانیه‌ به برخی روی‌دادهای سال‌های گذشته در ایران اشاره کردند.

متن این بیانیه در پی می‌آید:

از نزدیک به هشت دهه قبل و از زمانی که دانش‌گاه در این کشور استبداد‌زده تاسیس گردید، این کانون علم و آگاهی همواره تجلی گاه اعتراضات مردم ایران و خواست‌های آزادی‌خواهانه و عدالت‌طلبانه این ملت بوده است. لذا می‌توان گفت که جنبش دانش‌جویی ایران تاریخچه‌ای مساوی و موازی با عمر دانش‌گاه دارد. در طول حیات جنبش دانش‌جویی ایران، روزهای خاصی دیده می‌شوند که اوج‌ها و فرازهای مطالبات این جنبش را ثبت و به صفحات تاریخ سپرده‌اند. از آن جمله می‌توان از روزهای 16 آذر 1332 و اول بهمن 1340 و 18 تیر1378 به عنوان روزهای ماندگار و فراموش ناشدنی جنبش دانش‌جویی ایران نام برد. واقعه 18 تیر چگونه به وقوع پیوست؟

در پاییز 1377 قتل‌های سیاسی زنجیرهای صورت می‌گیرد. و شادروانان داریوش و پروانه فروهر، محمد مختاری و محمدجعفر پوینده و افرادی دیگر به فجیع‌ترین شکل به قتل می‌رسند. چیزی نمی‌گذرد که راز این قتل‌های نفرت‌انگیز از پرده بیرون میافتد و دولت وقت اعلام می‌کند که گروهی از عناصر خودسر در درون وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی عامل این قتل‌ها بوده‌اند و شخصی به نام سعید امامی یا سعید اسلامی را به عنوان سردسته این گروه خودسر معرفی می‌نماید و ظاهرن اعضای این گروه را بازداشت می‌کند.

چند ماه بعد در تیرماه 1378 طرح اصلاح قانون مطبوعات که در جهت محدودیت‌های هرچه بیش‌تر برای روزنامه‌های کشور طراحی شده بود در مجلس شورای اسلامی دوره پنجم در دستور کار قرار می‌گیرد. در روز 15 تیرماه روزنامه «سلام» با انتشار یک سند محرمانه فاش می‌کند که شخص سعید امامی یعنی همان سردسته عناصر خودسری که قتل‌های زنجیره‌ای را مرتکب شده بودند، پیشنهاد دهنده و طراح اصلی طرح اصلاح قانون مطبوعات که در دستور کار مجلس قرار دارد می‌باشد. به دنبال این افشاگری، روزنامه سلام توقیف می‌شود. شبان‌گاه روز 17 تیر دانش‌جویان مقیم در کوی دانش‌جویان دانش‌گاه تهران به عنوان اعتراض به طرح قانون مطبوعات آن‌چنانی در مجلس و اعتراض به توقیف روزنامه سلام که پیشنهاد دهنده این طرح را معرفی کرده بود دست به تظاهرات می‌زنند.

این تظاهرات با خشونت تمام از طرف نیروهای انتظامی و ماموران لباس شخصی به خاک و خون کشیده می‌شود. در طی هجوم این نیروها به کوی دانش‌گاه، به اطاق‌های دانش‌جویان حمله می‌شود. وسایل آنان در هم شکسته می‌گردد. تعداد زیادی از دانش‌جویان مجروح و مصدوم می‌شوند. بخش‌هایی از خواب‌گاه به آتش کشیده می‌شود. دانش‌جویانی از طبقات بالای ساختمان به پایین پرتاب می‌شوند. و جوان فارغ‌التحصیلی به نام عزت ابراهیم‌نژاد که در حال انجام خدمت سربازی به‌سر می‌برده و آن شب برای دیدن دوستانش به خواب‌گاه آمده بوده به ضرب گلوله کشته می‌شود. و تظاهرات دانش‌جویان و سرکوب‌گری نیروهای انتظامی و لباس شخصی در تمام طول شب وتا صبح روز 18 تیر ادامه می‌یابد. صبح روز 18 تیر دانش‌جویان از کوی دانش‌گاه واقع در خیابان کارگر شمالی به طرف محوطه دانش‌گاه تهران و خیابان‌های اطراف آن سرازیر می‌شوند.

در این جریان تعداد زیادی از آنان مورد ضرب و شتم قرار گرفته و ده‌ها نفر از آنان نیز دستگیر شده وبه زندان‌ها منتقل می‌گردند. ولی تظاهرات گسترده دانش‌جویان قبل از سرکوب شدن کامل توسط حاکمیت جمهوری اسلامی تا چند روز بعد از 18 تیر نیز ادامه می‌یابد و بدین سان روز 18 تیر در تاریخ جنبش دانش‌جویی ایران ثبت و ضبط می‌گردد. تعدادی از دانش‌جویان بازداشت شده در روز 18 تیر مورد محاکمه قرار گرفته و برخی از آنان به چندین سال زندان محکوم شدند و یکی از آنان به نام اکبر محمدی در حال طی کردن همین دوره زندان، در داخل زندان نا به‌هنگام جان سپرد. رییس جمهوری وقت پس از پایان ماجرای 18 تیر ضمن سخنانی اظهار نمود که من میدانستم افشا کردن قتل‌های زنجیره‌ای تاوان سنگینی خواهد داشت واین حمله به کوی دانش‌گاه بخشی از تاوان افشای آن قتل‌هاست.

تهران- جبهه ملی ایران

هیجدهم تیرماه 1390

فایل پی‌دی‌اف را از این‌جا دانلود کنید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,