Saturday, 18 July 2015
24 June 2021
نوزدهم تیر- دهم ژوئیه

«تقویم تاریخ نوزدهم تیر»

2011 July 10

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

138 میلادی- «هادریانوس» امپراتور روم پس از 21 سال حکومت درگذشت که جسد او، سال بعد به شهر رم انتقال یافت و دفن شد. هادریانوس پانزده سال پیش از آن (سال 123 میلادی) پا به شرق مدیترانه گذارده بود که خسرو، شاه اشکانی ایران با سپاهی گران به جنگ او شتافت. دو ارتش در کنار رود فرات شمالی (ترکیه امروز) به هم رسیدند ولی هادریانوس به خسرو پیام فرستاد که برای جنگیدن نیامده است بلکه می‌خواهد که اختلاف نظرهای دو امپراتوری از راه مذاکره و با امضای قرارداد حل شود. خسرو پیشنهاد او را پذیرفت و مذاکرات مستقیم طرفین به امضای قرارداد صلح و دوستی در دهم ژوئیه 123 میلادی انجامید.

وی برای جلوگیری از حمله و هجوم اسکاتلندی‌ها به انگلستان (آن زمان از متعلقات امپراتوری روم)، یک دیوار عرضی طولانی در بریتانیا کشید که بعضی قسمت‌های آن باقی مانده و به دیوار «هادریان» معروف است. بریتانیا از زمان سزار (نیمه دوم سده یکم پیش از میلاد) غربی‌ترین بخش امپراتوری روم بود.

1871 میلادی- «والنتین لویی ژرژ اوژن مارسل پروست» (Valentin Louis Georges Eugène Marcel Proust) نویسنده‌ی معاصر فرانسوی متولد شد. آثار او اگر‌چه در ادبیات مغرب زمین به عنوان آثار پر طرف‌دار مطرح‌اند اما به دلیل سبک نگارشی او به‌ویژه رعایت قالب سیال ذهن، برای خواننده غیرحرفه‌ای اندکی دیر فهم  است. «در جست‌وجوی زمان از دست رفته» عنوان اثری چند جلدی است که از او در حوزه ادبیات داستانی به یادگار مانده است.

در سال ۱۸۹۲ فعالیت‌های ادبی جدی پروست آغاز شد و او هم‌کاریش را با نشریه‌ی le Banquet شروع کرد. در این نشریه ۱۵ مقاله از پروست چاپ شد که بعدها در کتاب «خوشی‌ها و روزها» دوباره منتشر و در سال ۱۸۹۶ نیز رمان «بی‌اعتنای» وی در نشریه‌ی زندگی معاصر چاپ شد.

1940 میلادی- با حمله ده‌ها هواپیمای آلمانی به خاک انگلستان «نبرد بریتانیا» آغاز شد که سرفصلی با همین عنوان در تاریخ است.

نبرد بریتانیا یکی از نبردهای مهم در جریان جنگ جهانی دوم بود که در آن نیروی هوایی آلمان نازی با بمباران شهرها و هدف‌های نظامی و صنعتی و غیرنظامی بریتانیا قصد داشت زمینه را برای حمله و اشغال این کشور فراهم کند. مقاومت نیروی هوایی پادشاهی و بهره‌گیری از جنگنده‌های هاریکن و اسپیت‌فایر در برابر جنگنده‌های مسراشمیت و بمب‌افکن‌های هاینکل آلمان هم‌چنین کاربرد موفقیت‌آمیز سیستم‌های هشدار و رادار منجر به انصراف آلمان از ادامه طرح خود شد.

نبرد بریتانیا نبردی است که نامش از تلاش‌های استراتژیک نیروی هوایی آلمان (موسوم به لوفت وافه) در طول تابستان و پاییز 1940 به منظور برتری هوایی بر نیروی هوایی سلطنتی انگلیس ( موسوم به RAF) برگرفته شد‌.

1940 میلادی- دولت ویشی به ریاست مارشال «هانری پتن» (Philippe Petain) در فرانسه تاسیس شد. دولت ویشی به حکومت فرانسه در زمان بین ۱۹۴۰ (شکست از آلمان نازی) و ۱۹۴۴ (آزادسازی فرانسه توسط متفقین و نیروهای مقاومت) گفته می‌شود. در جریان جنگ جهانی دوم، پتن نخست‏وزیر وقت و افسر برجسته فرانسه، در پی شکست این کشور از آلمان نازی، قرارداد آتش‏بس با آلمان امضا کرد. براساس این پیمان که در روز 22 ژوئن 1940‌ امضا‌ شد، شمال فرانسه از جمله پاریس در اشغال ارتش آلمان نازی باقی ماند و پایتخت فرانسه و دولت مارشال پتن به شهر ویشی در مرکز این کشور منتقل شد.

 اگرچه مارشال پتن از قهرمانان جنگ جهانی اول بود، اما امضای این پیمان، باعث طرد وی از جانب مردم فرانسه شد. پس از جنگ، مارشال پتن به جرم خیانت به کشور، به اعدام محکوم که این حکم توسط مارشال دوگل تبدیل به حبس ابد شد.

1973 میلادی- جزایر «باهاما» به صورت یک کشور استقلال یافت. این کشور از سال 1492‌ ضمیمه اسپانیا شد و در قرون 17 و 18 بین اسپانیا و انگلستان بر سر باهاما جنگ‏هایی درگرفت و از آن پس به مدت 190 سال مستعمره انگلستان بود.

باهاما کشوری است انگلیسی زبان و شامل تعداد زیادی جزایر در اقیانوس اطلس که در شرق فلوریدا آمریکا و در شمال کوبا قرار دارد. بعد از استقلال مانند کانادا و بیش از ۵۰ کشور دیگر، باهاما عضوی از کشورهای اتحادیه کشورهای مشترک‌المنافع بریتانیا است و ملکه بریتانیای کبیر، رییس دولت باهاما نیز به‌شمار می‌آید.

1305 خورشیدی- در چنین روزی نخستین شماره «روز‌نامه اطلاعات»، منتشر شد. نخستین بار در اتاق عمارتی در خیابان علاالدوله (فردوسی امروز)، دفتری با نام دفتر اطلاعات توسط «عباس مسعودی» دایر شد که کارش تهیه و تنظیم خبرهای سیاسی و حوادث روز، برای نشریه‌های گوناگون آن دوران بود.

سه سال بعد از تاسیس دفتر اطلاعات، سرپرست آن از وزارت معارف خواستار دریافت امتیاز تاسیس روزنامه شد.

انتشار اطلاعات در آغاز فقط دو صفحه را دربرمی‌گرفت و تیراژ آن ۵۰۰ نسخه بود. اعضای کادر آن نیز به جز سرپرست و مدیر روزنامه، فقط دو نفر بودند. اما به تدریج این مرکز گسترش یافت. اطلاعات بین‌الملل، جوانان، اطلاعات هفتگی، روو دو تهران (به فرانسه)، دنیای ورزش، اطلاعات علمی و ماه نامه سیاسی-اقتصادی از نشریات وابسته به این موسسه هستند.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1962 میلادی- «تلستار ـ 1» نخستین ماهواره مخابراتی به فضا پرتاب شد. با قرارگرفتن این ماهواره در مدار زمین، از طریق آن امواج هر فرستنده تلویزیونی که تا آن زمان منحصر به پوشش منطقه محدودی از سطح کره زمین بود، همانند رادیوهای موج کوتاه به سراسر جهان رسیدند و برنامه‌های تلویزیونی نیز جهانی شدند.

1287 خورشیدی- یک کاپیتان روسی به بهانه این‌که اسبش به خاک ایران فرار کرده، به هم‌راه شش سرباز روسی وارد خاک ایران شدند و دو ایرانی ساکن در آن منطقه را کشتند. اقوام کشته‌شدگان نیز به انتقام از این رفتار، کاپیتان روسی و دو هم‌راه او را کشتند. روس‏ها، پس از آگاهی از این ماجرا، به روستایی در بین مرز دو کشور حمله کردند و پس از کشتن 37 تن از مردم، 135 خانه را به آتش کشیدند و سپس به غارت روستا پرداختند.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

ریسمون

Iranian history

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,