Saturday, 18 July 2015
23 June 2021
عماد افروغ، نمایندگان اصول‌گرای مجلس هفتم:

«در تخلف انتخاباتی هیچ شکی ندارم»

2011 July 11

خبر / رادیو کوچه

عماد افروغ از نمایندگان اصول‌گرای مجلس هفتم، در مصاحبه‌‌ای با رسانه‌های داخلی ایران، روز یک‌شنبه، 10 ژوئیه، اظهار داشت: «در بروز تخلف مستقیم یا غیرمستقیم در انتخابات ریاست جمهوری گذشته هیچ شکی ندارم و از نزدیک شاهد دخالت قوه مجریه در فرآیند انتخابات بودم.»

به گزارش خبرآن‌لاین، آقای افروغ دانجام تخلف در انتخابات ریاست جمهوری دهم را به دلیل اقداماتی چون «عزل و نصب‌های مستقیم یا غیرمستقیم یا برخی کمک‌ها و …. که جنبه سیاسی می‌تواند داشته باشد» دانسته و افزوده که نمی‌خواهد در این زمینه وارد «جزییات» شود.

عماد افروغ، از نظریه‌پردازان حامی آیت‌اله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی است که در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی، جزو منتقدان اصلاح‌طلبان و سیاست‌های آن‌ها محسوب می‌شد.

در روزهای اخیر نیز، حمیدرضا فولادگر، نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی بیان داشت که «یکی‌- دو مورد دخالت» برخی اعضای شورای نگهبان در این انتخابات «منجر به تذکراتی به آن‌ها شده است.»

آقای افروغ در مصاحبه اخیر خود، با اشاره به طرح اتهام تقلب در برخی انتخابات‌های گذشته ایران اظهار داشت: «شبهه تقلب را قبلن هم مطرح می‌کردند اما چنین بازتابی ایجاد نمی‌شد. برای رفع شبهه تقلب، باید یک فرایند اقناعی صورت می‌گرفت، اما چنین نشد.»

عماد افروغ در بخشی دیگر از مصاحبه خود، در ارتباط با میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو تن از رهبران مخالفان دولت در ایران گفته است که این دو کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری دهم باید «به عنوان شهروند محاکمه شوند و اسناد محکمه پسند علیه آن‌ها مطرح شده و فرصت دفاع هم به آن‌ها داده شود و در نهایت هم قوه قضاییه با روال قضایی خود تصمیم‌گیری کند.»

وی ادامه داده: «به نظر می‌رسد که عده‌ای نمی‌خواهند این اتفاق رخ دهد و چنین محاکمه‌ای برگزار شود. چون احساس می‌کنند در شرایط پیش از محاکمه بهتر می‌توانند اهدافشان را دنبال کنند. اما این زیبنده نظام نیست.»

این نماینده سابق مجلس تاکید کرده که دادگاه معترضان به انتخابات ریاست جمهوری دهم باید «متناسب با کیفرخواست اولیه که اتهام ایجاد انقلاب مخملی است» تشکیل شود و افزوده: «البته بماند که آن کسی که این کیفرخواست را تنظیم کرده خودش متهم اول پرونده کهریزک است.»

اشاره عماد افروغ، به سعید مرتضوی دادستان سابق تهران است که در جریان رسیدگی به پرونده شکنجه و قتل تعدادی از زندانیان بازداشتگاه کهریزک، به عنوان مسوول اصلی فرستادن دستگیرشدگان اعتراضات بعد از انتخابات به این بازداشت‌گاه، مقصر شناخته شد.

آقای افروغ، که یادآور شده شخصن تحولات بعد از انتخابات را «انقلاب مخملی» نمی‌داند، توصیه کرده افرادی که تفسیری متفاوت از آن تحولات دارند «اسناد محکمه‌پسندی» در مورد ادعای خود ارایه کنند.

وی اظهار داشته: «اما این‌که دو نفری را که در بهترین حالت هم نمی‌توانستند دو هزار نفر را جمع کنند، بیاورند در تلویزیون و اعتراف کنند که مخالف ولایت فقیه بوده و فی‌الحال متنبه شده‌اند که بیان‌گر مخملی بودن یک جریان نیست! وزن این اعترافات چقدر است؟»

وی پیش‌بینی کرده است که با توجه مسایلی در جریان انتخابات گذشته اتفاق افتاده، در انتخابات آینده «حضور نخبگی و مردمی پررنگی» وجود نداشته باشد و افزوده: «مگر این‌که بخواهیم بگوییم هیچ مسئله‌ای نبوده و اگر هم بوده نباید درباره آن حرفی بزنیم.»

آقای افروغ توضیح داده: «اتفاقاتی که افتاده، سلب اعتماد عمومی رخ داده و حوادثی قبل، حین و بعد از انتخابات ریاست جمهوری دهم رخ داده که باید مرمت شود. مثلن تهمت​ها و افتراهایی زده شده که نه سندی برای اثبات آن‌ها ارایه شده و نه عذرخواهی صورت گرفته است.»

این فعال سیاسی افزوده: «این مربوط به طرفین است و نه یک جناح خاص. البته نقد من به آن‌ها که در قدرت و دولت هستند بیش‌تر است.»

این استاد دانش‌گاه با اشاره به حمایت آیت‌اله خامنه‌ای از محمود احمدی‌نژاد و مصلحت‌اندیشی، با تاکید بر این‌که «مقام معظم رهبری بنا به دلایل شرایط متفاوت ساختاری و روانی (کشور) مصلحت گراتر از امام هستند»، وظیفه «روشن‌فکران» را ایجاد زمینه برای این دانسته تا رهبر جمهوری اسلامی بتواند «آن‌چنان که مایل است، تصمیمات حقیقت​گرایانه​ بگیرد و اسیر مصلحت​ها نشود.»

آقای افروغ تاکید کرده است: «شرایط سیاسی، اجتماعی و فرهنگی مستعد پذیرش آرای مخالف نیست و حتا برای پذیرش آرای رهبری هم فضا مستعد نیست. برخی کاسه داغ‌تر از آش هستند.»

آقای افروغ در جای دیگر گفته است: «هر روز تصورمان از انقلاب و ولایت فقیه تنگ‌تر می‌شود و به تدریج داریم ولایت فقیه را شاه می‌کنیم.»

وی ابراز عقیده کرده که مخالفت با مصلحت‌سنجی‌های رهبر، از نظر آیت‌اله خامنه‌ای نوعی «خط قرمز» محسوب نمی‌شود و افزوده: «نکته جالب این است که کسانی خط قرمزهای رهبری را بر نمی‌تابند و دایره مخالفت با ولی‌فقیه را تنگ می‌کنند که خودشان عملن این خط قرمزها را شکسته‌اند.»

بیشتر بخوانید:

«اظهارات محمدرضا خاتمی به فرمانده سپاه عین هتاکی است»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,