Saturday, 18 July 2015
18 June 2021
با تودیع وثیقه،

«آزادی همسر عبدالفتاح سلطانی، وکیل دادگستری»

2011 July 11

خبر / رادیو کوچه

روز یک‌شنبه، 110 ژوئیه، معصومه دهقان، دبیر بازنشسته و همسر عبدالفتاح سلطانی، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر با قرار وثیقه‌ ۳۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شده است.

به گزارش بی‌بی‌سی، آقای سلطانی با تایید این خبر اظهار داشت: «دیروز به ما اطلاع دادند که وثیقه ۳۰ میلیون تومانی صادر شده، وثیقه را تودیع کنید تا ما ایشان را آزاد کنیم. ما امروز وثیقه را تودیع کردیم و با قرار وثیقه ۳۰ میلیون تومانی ساعت ۵ بعدازظهر همسر مرا آزاد کردند.»

معصومه دهقان، در روز سه‌شنبه ۱۴ تیرماه در پی احضار به دادسرای اوین برای ارایه «پاره‌ای توضیحات» روانه زندان اوین شد.

آقای سلطانی، دلیل بازداشت همسرش را «واهی و بی‌اساس» دانست و گفت: «مدعی هستند که جایزه حقوق بشری که بنده دو سال پیش در نورنبرگ برنده شده بودم را همسرم دریافت کرده و می‌گفتند حتمن این جایزه را برای خانواده زندانیان سیاسی خرج کرده‌اید.»

به گفته آقای سلطانی، معصومه دهقان این چند روز گذشته را در سلول انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین گذرانده و به غیر از روز جمعه تمام روزها تحت بازجویی بوده است.

آقای سلطانی هم‌چنین گفت که اتهام خرج کردن جایزه حقوق بشری نورنبرگ برای زندانیان سیاسی به همسرش بدون ارایه هیچ‌گونه مدرکی صورت گرفته است.

در مهر ماه سال ۱۳۸۸ زمانی که عبدالفتاح سلطانی عازم سفر به آلمان برای دریافت این جایزه بود ماموران امنیتی از پرواز آقای سلطانی جلوگیری کرده و گذرنامه او را نیز توقیف کردند.

آقای سلطانی در همین رابطه گفت: «این جایزه متعلق به من بوده و نه متعلق به همسرم. جایزه دو بخش دارد. یک بخش مالی است که ۱۵ هزار یورو بوده است. بخش دیگر لوح و سکه هست که همسر من برای دریافت لوح مخصوص جایزه به آلمان رفت و نه برای دریافت پول.»

او افزود: «پول را هم از اساس نقدن پرداخت نمی‌کنند و به حساب من در خارج از ایران واریز کردند. بنابراین همسرم پولی را از خارج با خودش نیاورده. منتهی آن‌ها ادعا می‌کنند شما از خارجی‌ها پول می‌گیرید و خرج خانواده زندانیان سیاسی می‌کنید.»

بیشتر بخوانید:

«بازداشت همسر عبدالفتاح سلطانی وکیل دادگستری»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,