Saturday, 18 July 2015
15 June 2021
بیش از 40 کشته و زخمی بر جای گذاشت،

«انفجار در انبار مهمات توقیف شده ایران در قبرس»

2011 July 11

خبر / رادیو کوچه

بامداد روز دوشنبه، 11 ژوئیه، در یک پای‌گاه نیروی دریایی جمهوری قبرس واقع در منطقه زیگی در جنوب این جزیره انفجار مهیبی روی داد و به گزارش خبرگزاری رسمی قبرس، در این حادثه دست‌کم یازده تن کشته و تعدادی نیز مجروح شده‌اند.

رادیو قبرس تعداد زخمی‌های این حادثه را دست‌کم سی نفر گزارش کرده اما گفته است که در مورد تلفات این انفجار هنوز آمار رسمی ارایه نشده است.

براساس این گزارش، این انبار محل نگه‌داری یک محموله نظامی بود که دولت قبرس آن را در ژانویه سال ۲۰۰۹ توقیف کرد.

در آن زمان گفته شد که این محموله به طور غیرقانونی با کشتی مونچه گرسک، حامل پرچم قبرس، از ایران عازم سوریه بود که پس از چند بار بازرسی توسط ماموران قبرسی، محموله کشف و توقیف شد.

در ماه مارس همان‌سال، هیت منصوب شده از سوی سازمان ملل متحده اعلام کردکه ارسال این محموله ناقض تحریم تسلیحاتی ایران به عنوان بخشی از تحریم‌های بین‌المللی مصوب سال ۲۰۰۷ شورای امنیت علیه برنامه هسته‌ای این کشور بوده و دولت قبرس حق داشته است از حمل آن جلوگیری کند.

در نتیجه، مقامات قبرسی محموله توقیفی را که در ظاهر حاوی مقادیری مواد منفجره بود توقیف و انبار کردند و گفته می‌شود مواد منفجره توقیفی عامل انفجار روز دوشنبه بوده است.

در قطع‌نامه شورای امنیت ایران از عرضه، فروش یا انتقال اسلحه و مواد مربوطه به سایر کشورهای منع و از کشورهای عضو شورای امنیت خواسته شده است که از حمل و نقل این نوع اقلام جلوگیری کنند.

به گزارش منابع محلی، در انفجار روز دوشنبه به ساختمان‌ها و تاسیسات نزدیک محل حادثه خساراتی وارد آمد و یکی از تاسیسات انتقال برق واقع در این محل آسیب دید و برای مدتی، برق بخش‌هایی از قبرس جنوبی قطع شد.

شرکت مالک این تاسیسات گفته است که برای تامین برق مورد نیاز جزیره، از نیروگاه‌های کمکی استفاده خواهد کرد اما از ساکنان جزیره خواسته است در مصرف برق صرفه‌جویی کنند.

بیشتر بخوانید:

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,