Saturday, 18 July 2015
19 June 2021
مجله جاماندگان-‌سایه‌ای هراسان در شبستان عتیق-‌قسمت صد و چهل‌‌و‌هشتم

«باور کنید ایرانی بودن کافی‌ست»

2011 July 12

شراره سعیدی/ رادیو کوچه

مهم نیست که باورهای دینی داشته باشیم یا نه، تنها کافی‌ست به حقوق حداقلی انسان‌ها اندکی حرمت قائل باشیم تا به اندیشه‌های مذهبی غیرآزار‌دهنده‌ای که در حریم شخصی دیگران در حریان است بی‌حرمتی ننماییم.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در ادامه بررسی کارنامه حکومت روحانیون به نوع عمل‌کرد اسلام بنیادگرای تشیع ولایت فقیه با مذاهب و ادیان دیگر خواهیم پرداخت، بنا بر اظهار پیروان این تفکرات دینی متاسفانه برخورد صورت گرفته با آنان نه تنها دوستانه نبوده بلکه رفتاری حذفی و کینه‌‌توزانه را شاهد بوده‌اند.  عمل‌کرد توهین‌آمیز، اجحاف‌آمیز، تبعیض‌آمیز و تحقیر‌آمیز رویه تمامی سال‌های حاکمیت این نظام با پیروان اعتقادات دیگر بوده است.

در این برنامه به معرفی یکی از مذاهب پرطرف‌دار اسلامی و نوع رفتار حکومت با آنان خواهیم پرداخت:

مذهب «سنی» یکی از مذاهب دین اسلام است که اکثریت مسلمانان «85درصد» را در بر می‌گیرد. اهل سنت و جماعت معتقدند محمد، پیامبر اسلام، پس از خود جانشینی تعیین ننموده‌ است. باوجود این، وقوع غدیر خم را رد نمی‌کنند ولی مناسبت آن در مورد تعیین جانشینی را تایید نمی‌کنند و معتقدند مردم با تشکیل شورا می‌توانند یکی از افراد جامعه را به عنوان خلیفه مسلمانان برگزینند. از این‌رو پس از درگذشت محمد، نخست با تشکیل شورا در سقیفه بنی ساعده، طبق سنت شورا و بیعت، ابوبکر را که از صحابهو نزدیکان محمد بود برای خلافت بعد از محمد بر جامعه نوبنیاد مسلمانان انتخاب کردند.

آنان چهار خلیفه دارند با نام کلی خلفای راشدین که به‌ترتیب عبارت‌اند از: ابوبکر، عمر، عثمان، علی- مذاهب فقهی‌شان حنبلی، شافعی، مالکی و حنفی است، ارکان دین اسلان را نماز، روزه، شهادت، زکات  و حج می‌دانند. مسلمانان اهل سنت، قرآن را کتابی محفوظ می‌دانند و اسلام را در پیروی از قرآن و سنت محمد می‌دانند. آنان در مسایل فقهی، ابتدا قرآن و سپس احادیث محمد و بعد از آن احادیث معتبر صحابه و اجماع را مورد استفاده قرار می‌دهند.

اگرچه آمار دقیق جمعیت اهل سـنت ایران مشخص نیست. اما ارقامی بین ده میلیون تا هفده میلیون توسط منابع مختلف ذکر شده است.

سنییان می‌گویند: «یک‌نفر از اهل سنت بعد از انقلاب تاکنون در حکومت و حتا پست‌های مهم در سطح شهر مثل استان‌داری و فرمان‌داری وجود نداشته است جز در زمان آقای خاتمی و فقط یک‌نفر در کردستان – در صورتی که اهل سنت در ایران که عبارت از کردها، بلوچ‌ها، ترکمن‌ها، طوالشی‌ها،حاشیه‌ی خراسان و حاشیه‌ی خلیج فارس می‌باشند بین ربع تا ثلث جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند.»

سنییان می‌گویند: «یک‌نفر از اهل سنت بعد از انقلاب تاکنون در حکومت و حتا پست‌های مهم در سطح شهر مثل استان‌داری و فرمان‌داری وجود نداشته است جز در زمان آقای خاتمی و فقط یک‌نفر در کردستان – در صورتی که اهل سنت در ایران که عبارت از کردها، بلوچ‌ها، ترکمن‌ها، طوالشی‌ها،حاشیه‌ی خراسان و حاشیه‌ی خلیج فارس می‌باشند بین ربع تا ثلث جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند.»

و تهران تنها پایتخت دنیاست که اهل سنت هم در آن و هم در همه‌ی شهرهای بزرگ که شیعیان در اکثریت می‌باشند از بنای یک مسجد ممنوع می‌باشند در صورتی که ده‌ها مکان مقدس برای سایر ادیان وجود دارد و ساختن مسجد حتا در بعضی مناطق سنی‌نشین عواقبی مانند ریش تراشیدن و زندان و غیره را در پی خود داشته است، این مورد البته در سیستان و بلوچستان متفاوت بوده است، بلوچستان ایران بیش‌ترین تعداد مساجد نسبت به جمعیت در جهان اسلام را داراست. دلیل آن نیز واضح است. با توجه به هجوم فرهنگی و مذهبی خشن از طرف حکومت و تبعیض، تحقیر و سرکوب شدید نیروهای مدنی و سیاسی و نواندیش در بلوچستان مردم سـنی بلوچ هیچ چاره‌ای جز توسل به تنها سنگر تحمل شده یعنی مسجد و مذهب اهل سـنت به عنوان یگانه پدافند میسر و مجاز در مقابل هجمه مذهبی و نظامی ـ امنیتی تشیع ولایت فقیه، و به مثابه تنها مکانیسم دفاعی موجود برای حفظ هویت خود ندارند.

حدود 72000مسجد  در کل کشور وجود دارد که قریب به 10000 آن‌ها به اهل سنت تعلق دارد. بر طبق گفته مسوول شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی سیستان و بلوچستان، بلوچ‌ها از جیب خود حدود 5000 مسجد کوچک و بزرگ ساخته‌اند. سایت سخن آشنا تعداد مساجد اهل سنت در سیستان و بلوچستان را 5976 فقره ذکر می‌کند که البته متقابلن دولت نیز حدود 755 مسجد شیعه و حسینیه از جیب بیت‌المال ساخته است. این در حالی‌ست که علی‌رغم ادعاهای احمدی‌نژاد و برپایی جشن موفقیت «پروژه ملی کـپـرزدایی»، مشکل صدها مدرسه کپری در بلوچستان حل نشده است. نکته قابل ذکر در مورد مساجد این است که بقیه حدود چهار تا پنج هزار مسجد اهل سنت در استان‌های دیگر «به جز پایتخت» قرار دارند. در نتیجه آمار مربوطه برای سنی‌های بقیه نقاط ایران، یک مسجد برای بین 1640سنی تا 3040 سـنی می‌باشد و تعداد مساجد اهل سنت «در خارج از بلوچستان» نسبت به جمعیت سـنی‌ها در بقیه نقاط ایران، از میانگین کل کشور بسیار پایین‌تر است. بر طبق آمار حکومتی سیستان و بلوچستان نخستین استان کشور از نظر تعداد قرآن‌آموزانی نیز است.

البته این موضوع برای همه مسلمانان جهان سوال‌برانگیز است که چرا در پایتخت جمهوری اسلامی بنای مسجد برای اهل سنت ممنوع است، اگر چه بعد از انقلاب ده هزار متر مربع زمین به همین هدف از طرف رهبر انقلاب در نزد صدا و سیما اختصاص داده شد که بعدن ممنوع شد. هم‌چنین چندین مسجد و مدرسه دینی اهل سنت تا کنون با خاک یک‌سان گشته، به عنوان مثال:

مسجد اهل سنت در مشهد که مشهور به مسجد شیخ فیض بود و در کوچه‌ای واقع بود که پدر آقای خامنه‌ای در آن‌جا منزل داشت، در سال 1371 با خاک یک‌سان شد. هم‌چنین مسجد چهارم آبان مشهد نیز از بنای آن ممانعت گردید و مسجد اهل سنت در اهواز و مسجد و مدرسه دینی امام شافعی در کردستان به همین سرنوشت دچار شدند. مسجد قبا در تربت جام سال‌ها تحت تصرف سپاه بود.

مسجد حسنین شیراز که مصادره و به محل فروش اقلام ویدیویی مبدل و امام جمعه اهل سنت آن دکتر مظفریان نیز به سبب تغییر مذهب در زمان شاه بدست اطلاعات زندانی و شکنجه و اعدام شد، مدرسه دینی نگور در بلوچستان در سال 1365 ویران شد، مدرسه دینی و مسجد اهل سنت طالش که در سال 1370 مصادره و شیخ قریشی امام جمعه آن‌جا زندانی گشت. این‌ها علاوه بر ده‌ها مساجد کوچکی‌ست که در شهرها و دهات بلوچستان و غیره خراب شده است.

سیاست مستمر دولت در تغییر معادله جمعیت در مناطق سنی‌نشین مخصوصن در بلوچستان که از زمان وزارت آقای محتشمی تاکنون ادامه دارد بسیار چشم‌گیر است و فقط به عنوان مثال در اطراف سد پیشین بلوچستان که همه ساکنان آن بلوچ هستند تمام زمین‌های اطراف سد را که بسیار وسیع نیز می‌باشد همگی به غیر بومیان داده شده‌اند تا معادله‌ی جمعیت به هم خورده و اگر منصفی به مناطق سنی‌نشین سر زده این واقعیت‌های تلخ را درک می‌کند.

شاید نظام در رویای رواج تشیع اجباری سنییان مانند زمان شاه اسماعیل صفوی است، شاید باور این‌که آن‌ها ایرانی‌اند و همین به تنهایی خدمت‌گزاری برای‌شان را جز وظایف حکومت قرار می‌دهد را اصولن متوجه نشوند، اما آن‌چه ما اکنون شاهدیم آن‌ست که سیاست‌های خصمانه جمهوری اسلامی در قبال شهروندانی که به صرف ایرانی بودن باید از تمامی مزایای شهروندی برخوردار باشند نتیجه‌ای معکوس به دنبال داشته به گونه‌ای که دیگر جامعه نوین ایرانی به دنبال نگرش‌های دینی نبوده و دسته‌بندی‌هایی که حتا توسط خود مردم در زمان حکومت پیشین رواج داشته اکنون بی‌معنی شده است، شاید اگر شیوه جمهوری اسلامی به همین روال ادامه یابد، فاصله تمامی ادیان و مذاهب در سال‌های آینده برداشته شده و تمامی ایرانیان دین‌گریزتر از آنی باشند که مذهب ارثی‌شان میان‌شان خط جدایی ایجاد نماید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,