Saturday, 18 July 2015
14 June 2021
پس‌نشینی تند

«فوتبال زنان و رانندگی، دو روی یک سکه»

2011 July 11

اکبر ترشیزاد/ رادیوکوچه

از زمان آغاز جنبش‌های برابری‌خواهانه‌ی زنان در نقاط مختلف جهان ده‌ها سال می‌گذرد اما هنوز زنان مجبورند برای به‌دست آوردن بدیهی‌ترین حقوق‌شان با جوامع و اندیشه‌های مردسالارانه بجنگند. در یک ماه گذشته و در دو نقطه‌ی کاملن متفاوت دنیا از نظر سطح فرهنگی، دو روی‌داد مهم به وقوع پیوست که با وجود تفاوت‌های ظاهری نزدیکی‌های غیر قابل ‌انکاری با یک‌دیگر دارند. نخستین پیش‌آمد حرکت جمعی از زنان عربستانی در رانندگی نمادین در خیابان‌های این کشور بود. این عمل در حالی صورت ‌گرفت که زنان در کشور عربستان‌ سعودی از بسیاری از حقوق اولیه ‌اجتماعی محرومند و این اقدام گرچه که به ظاهر حرکتی تند و رادیکال به نظر نمی‌رسد اما در عمل یک اقدام جسورانه برای به زیر سوال بردن قوانین مردسالارانه‌ی این کشور است. روی‌داد بسیار مهم دیگری که این روزها در حال انجام است، جام‌جهانی فوتبال زنان است که در کشور آلمان در حال برگزاری است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

هر دوی این حرکات دارای یک وجه مشترک هستند، به بازی‌گرفتن نگرش سنتی موجود در جوامع نسبت به جنس زن و توانایی‌هایش. در کشوری هم‌چون عربستان‌سعودی که نه تنها در زمینه‌ی حقوق‌زنان بلکه از لحاظ رعایت حقوق‌بشر نیز همیشه فاجعه‌آمیزترین پرونده‌ها را داشته است، اقدام زنان برای به‌دست آوردن حق رانندگی را باید حرکتی بزرگ و نمادین پنداشت. در کشوری که زنان به لحاظ حقوقی اندک تفاوتی با حیوانات دارند و در حقیقت به‌طور قانونی در مالکیت مردان خود قرار دارند، رانندگی کردن چند زن بدون اجازه‌ و مجوز دولت، به نوعی یک حرکت ساختارشکنانه و به بازی‌گرفتن روح مردسالار این جامعه است.

برگزاری جام‌جهانی فوتبال زنان از سال‌ها پیش یعنی در سال 1991 و شصت سال پس از شروع جام‌جهانی مردان آغاز شده بود. اما این دوره از بسیاری از جهات تفاوت‌های عمده‌ای با دوره‌های پیش از خود دارد. میزان استقبال تماشاگران از این بازی‌ها برای نخستین بار و به‌طور تقریبی با مسابقات مردان برابری می‌کند، به عنوان نمونه بازی آلمان و کانادا 75 هزار تماشاچی داشت. البته این میزان توجه محدود به ورزش‌گاه‌ها نمی‌شد و در رستوران‌ها و کافه‌های شهرهای بزرگ دنیا نیز هر روزه هزاران نفر به دیدن این بازی‌ها می‌نشینند و جالب این‌جاست که بخش فراوانی از این بیننده‌ها را مردانی تشکیل می‌دهند که تا چند سال پیش فوتبال زنان را کاریکاتوری خنده‌دار از فوتبال مردان می‌دانستند. تفاوت سطح کیفی بازی‌های زنان و مردان که تا چند سال پیش کاملن مشهود بود اکنون به کم‌ترین حد خود رسیده و در بسیاری از موارد هم‌چون سیستم‌دفاعی و تکنیک‌فردی، به گواهی بیش‌تر کارشناسان فوتبال، وضعیت فوتبال زنان از مردان به‌تر است. در این بازی‌ها ثابت شد که رفتارهایی که همواره و در عرف جوامع مردسالار از ویژگی‌های منتسب به زنان به شمار می‌آمد، ظاهرن برای مردان زیبنده‌تر است، چرا که برای نمونه تمارض و وقت‌کشی که پای ثابت مسابقات فوتبال مردان است، در جام‌جهانی زنان به ندرت دیده شده است. ورزش زنان که تاکنون فقط در شمار کمی از رشته‌ها حرفه‌ای شده بود، با نمایش‌های خوب آنان به سمت حرفه‌ای شدن خواهد رفت و این پیش‌آمد به تدریج تسلط مردان را بر ساختارهای مدیریتی ورزش حرفه‌ای کم‌تر کرده و به سلامت اقتصادی و اخلاقی آن نیز یاری خواهد رساند.

هر چقدر زنان در کشورهای آزاد بتوانند به امتیازات و موفقیت‌های تازه‌ای دست یابند و هر سنگری که زنان در راه کسب حقوق و برابری‌های تازه با مردان در اجتماع فتح می‌کنند، جرات و شجاعت بیش‌تری را برای هم‌جنسان خود در کشورهای بسته‌ای هم‌چون عربستان‌سعودی به ارمغان خواهد آورد تا بتوانند روز به روز و با شجاعت بیش‌تری به مبارزات خود ادامه دهند. انتظار حرکات و کارهای رادیکال از شهروندان جوامع به لحاظ فرهنگی عقب‌مانده‌ای چون عربستان، غیرواقعی و بیهوده است. هر صعودی پله‌پله و گام به گام ممکن خواهد شد و بدون شک زنان عربستانی نیز نخستین گام‌های خود را برداشته‌اند. آنان تازه پا را از خانه بیرون گذاشته‌اند شک نکنید که در آینده‌ای نزدیک چیزهایی بیش‌تری درباره‌ی زنان عربستانی خواهیم شنید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,