Saturday, 18 July 2015
01 December 2023
وزارت امور خارجه بحرین:

«اظهارات جنتی در خصوص بحرین بی‌شرمانه است»

2011 July 11

خبر / رادیو کوچه

سه روز پس از آن‌که دبیر شورای نگهبان در خطبه‌های نماز جمعه خواستار آن شد که «بحرین به دست اسلام و مسلمین فتح شود»، وزارت امور خارجه بحرین ضمن احضار کاردار جمهوری اسلامی، اظهارات آیت‌اله جنتی را به شدت محکوم کرده است.

به گزارش خبرگزاری بحرین، روز دوشنبه، 11 ژوئیه، وزارت امور خارجه این کشور با اعتراض به کاردار جمهوری اسلامی در منامه، ضمن «نادرست» خواندن اظهارات به گفته این وزارت‌خانه «بی‌شرمانه» احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان را به تخطی از قوانین بین‌المللی و تشویق خشونت علیه شیخ‌نشین بحرین متهم کرد.

آیت‌اله جنتی روز جمعه هفته جاری با اشاره به وقایع اخیر بحرین گفته بود: «مگر بحرین چه می‌خواهد؟ شعار آن‌ها «هر نفر یک رای» است. چرا باید بابت آن کشته شوند؟»

وی هم‌چنین برگزاری «گفت‌و‌گوی توافق ملی» در بحرین را که ۱۴ تیرماه به منظور حل بحران بحرین در منامه برگزار شد، بی‌فایده دانست و افزود: «بحرین باید به دست اسلام و مسلمین فتح شود و روز برسد که اسلام در بحرین حاکم شود.»

وزارت امور خارجه بحرین در اعتراض خود، اظهارات دبیر شواری نگهبان را گواه این دانسته است که ایران «هیچ احترامی» برای قوانین همسایگی و قوانین داخلی بحرین قائل نیست و عقیده‌ای به عدم دخالت در امور داخلی شیخ‌نشین بحرین ندارد.

در این بیانیه آمده است که این اظهارات نمایانگر «پافشاری رهبران و مقامات ایران» بر دخالت «بی‌شرمانه» در امور داخلی بحرین است و مقامات ایران را مسوول هرگونه تبعات ناشی از این اظهارات در بحرین دانسته است.

وزارت امور خارجه بحرین هم‌چنین اظهارات آقای جنتی را «نادرست» و درخواست‌های وی را «غیرقانونی و نامشروع» خوانده و آن‌ها را ناقض منشورهای مربوطه سازمان ملل و سازمان هم‌کاری اسلامی و هم‌چنین قوانین بین‌المللی دانسته است.

ایران به شدت از حضور نیروهای خارجی در بحرین انتقاد کرده است و در مقابل بحرین نیز ایران را به مداخله در امور خود متهم می‌کند و خواستار پایان یافتن این روند شده است.

بیشتر بخوانید:

«بحرین باید به دست مسلمین فتح شود»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,