Saturday, 18 July 2015
23 March 2023
محققان موسسه آلرژی و ایمنولوژی:

«سرما بخورید تا آنفولانزا نگیرید»

2009 November 30

محققان موسسه آلرژی و ایمنولوژی «لا خولا» در کالیفرنیا دریافتند که سابقه ابتلا به آنفلوآنزای فصلی نوعی مصونیت در مقابل آنفلوآنزای نوع A ایجاد می‌کند.
به گزارش خبرگزاری مهر، این دانشمندان با استفاده از پایگاه اطلاعات پادتن و آنتی ژنها کشف کردند که 17 درصد از نشانگرهای سطحی ویروس آنفلوآنزای A در برخی از ویروس‌های مسوول آنفلوآنزای فصلی نیز وجود دارند و سلول‌های T دستگاه ایمنی بدن انسان 69 درصد از نشانگرهای حاضر بر روی ویروس H1N1 را می‌شناسند.
این محققان در این خصوص اظهار داشتند: «درصد بالای تشخیص این نشانگرها از سوی دستگاه ایمنی بدن نشان می‌دهد که مصونیت از پیش موجود می‌تواند همانند یک مانع برای گسترش این بیماری جدید عمل کند.»
هم‌چنین به نظر می‌رسد «رینو ویروس‌ها» که مسوول بروز سرما خوردگی معمولی هستند این مصنونیت را ایجاد می‌کنند به طوری که گروهی از محققان فرانسوی، هلندی و استرالیایی کشف کردند که در کشورهای اروپایی در دوره بازگشایی مدارس در اوایل سپتامبر ارتباطی میان شیوع رینوویروس و کاهش موارد ابتلا به H1N1 وجود داشت.
این درحالی است که در ماه اکتبر و با کاهش سرماخوردگی موارد ابتلا به آنفلوآنزای جدید افزایش یافت و از هر 100 هزار نفر در ماه اکتبر 160 نفر به این آنفلوآنزا مبتلا شدند.
این دانشمندان توضیح دادند: «درصد موارد ابتلا به ویروس H1N1 در ماه سپتامبر به همان میزانی کاهش یافت که درصد آلودگی به رینوویروس افزایش یافته بود. این درحالی است که در ماه اکتبر با کاهش گسترش رینوویروس مجددن موارد ابتلا به آنفلوآنزای A افزایش یافت.»
براساس گزارش نیوساینتیست، به گفته این محققان رینوویروس‌ها می‌توانند از طریق فرایندی که «تداخل ویروسی» نام دارد گسترش ویروس H1N1را متوقف کنند. در تداخل ویروسی، یک ویروس مانع عمل کرد ویروس دیگر می‌شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: