Saturday, 18 July 2015
20 June 2021
به بهانه دومین سال‌روز درگذشت «فرخ‌لقا هوشمند»

«روزنگاشت / آغازی برای فرخ‌لقا با نردبان ترقی»

2011 July 12

محبوبه شعاع / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

 بیست‌و‌دوم تیرماه 1390 برابر با دومین سال‌روز درگذشت «فرخ‌لقا هوشمند» بازیگر پیش‌کسوت تاتر، سینما و تلویزیون است. هوشمند که زاده سال 1307 بود، سابقه حضور در بیش از هفتاد فیلم سینمایی را دارد که از میان آن‌ها می‌توان به شب قوزی، خواستگار و مجموعه فیلم‌های صمدآقا اشاره کرد. وی سرانجام در چنین روزی در سال ۱۳۸۸ به دلیل عارضه‌مغزی درگذشت.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«فرخ‌لقا پوررسول» که پس از ازدواج با «رضا هوشمند» بازی‌گر و چهره‌پرداز، نام خانوادگی «هوشمند» را برای خود انتخاب کرد. در سال 1307 در رشت به دنیا آمد. او دوران بازیگری را در هنرستان هنرپیشگی زیرنظر «عطا‌اله زاهد»، «مجید محسنی» و «حمید قنبری» در سال ۱۲۳۴ آغاز کرد و سپس به تشویق پدرش «علی‌قلی ‌پوررسول» که یکی از بنیان‌گذاران تاتر در رشت بود برای اولین بار به ‌روی صحنه تاتر رفت و پس از مدتی به تهران مهاجرت کرد.

فرخ‌لقا بازی در سینما را در سال ۱۳۳۶ با بازی در فیلم «نردبان ترقی» آغاز کرد و در طول فعالیت سینمایی‌اش در هفتاد فیلم به ایفای نقش پرداخت.  وی در سال ۱۳۴۴ با فعالیت در تلویزیون ملی ایران در اجرای برنامه زنده در کنار «ایرج ناظریان»، «عزت‌اله مقبلی» و «رقیه چهره‌آزاد» کار تلویزیونی خود را آغاز شد.

از به یاد ماندنی‌ترین نقش‌های تلویزیونی او در پیش از انقلاب‌اسلامی سریال «صمد آقا» بود که فرخ لقا هوشمند نقش «ننه صمدآقا» را در آن بازی می کرد. برخی از مجموعه‌های تلویزیونی و فیلم‌هایی که فرخ‌لقا هوشمند در آن به ایفای نقش پرداخته است عبارت‌اند از: «کوچک جنگلی»، «لبخند زندگی»، «عیاران»، «داستان یک شهر»، «خانه به خانه»، «مدرسه مادربزرگ‌ها»، «سوخته‌دلان»، «تهران ۱۱»، «دردسر بزرگ»، «سایه‌ها»، «چراغ جادو»، «قصه‌های شهرک»

 «دختران»، «مامان آفاق» به ایفای نقش پرداخت. همچنین در فیلم‌های سینمایی چون «علی واکسی»، «شب قوزی»، «شوهر آهوخانم»، «کلاغ»، «باشو غریبه کوچک»، «شکار خاموش»، «افسانه آه»، «رنو تهران ۲۹»، «دو نفر و نصفی»، «مسافران»، «چهارشنبه عزیز»، «دو همسفر»، «الو الو من جوجوام»، «همسر»، «بلوف»، «کلاه قرمزی و پسرخاله»، «سفر»، «اشک و لبخند»، «شراره»، «رقص و شیطان».

و اما سرانجام فرخ‌لقا هوشمند بازی‌گر تاتر، سینما و تلویزیون پس از گذشت سی‌و‌دو روز که دچار خون ریزی مغزی شده بود و در حالت بی‌هوشی به سر می‌برد، به دلیل ایست‌ قلبی در بیست‌و‌دوم  تیرماه ۱۳۸۸ و در سن هشتاد‌و‌دو  سالگی درگذشت و درقطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

«فرشته‌ هوشمند» دختر فرخ‌لقا به خبرنگار سینمایی فارس گفته بود: حدود پنج روز بود که مادر را از بیمارستان به خانه منتقل کردیم و همه تجهیزات را به خانه آوردیم و پزشک هم مدام از او مراقبت می‌کرد. مادرم در آغوش دخترانش درگذشت و پیش تنها پسرش رفت. وی در ادامه گفته: برادرم چهار سال پیش فوت کرد ولی بنا به وصیت‌اش هرگز مادرم نفهمید که او دیگر بین ما نیست. چون معتقد بود که مادرمان با شنیدن این خبر دوام نمی‌آورد. من و خواهرم در این سال‌ها این راز را پیش خودمان نگه داشتیم و تحمل کردیم.

منبع‌ها:

ویکی‌پدیا

بی‌بی‌سی

سایت خبری سینما

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , , , ,