Saturday, 18 July 2015
15 June 2021
بیست‌و‌یکم تیر- دوازدهم ژوئیه

«تقویم تاریخ بیست‌و‌یکم تیر»

2011 July 12

رادیو کوچه

100‌ سال قبل از میلاد- «گایوس ژولیوس سزار» (Gaius Iulius Caesar) بنیان‌گذار امپراتوری رم در شهر رم متولد شد. کائیوس ژولیوس که بعدها لقب «سزار» گرفت در خانواده‌ای متولد شد که ادعا می‌کرد تبارش به خدایان و الهه‌های روم باستان می‌رسد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

او یکی از فرماندهان سه‌گانه روم بود. اکثر مورخان گشایش سرزمین گل به دست او را یکی از مهم‌ترین وقایع دوران باستان و آغازگر شکل‌گیری تمدن کنونی فرانسه می‌دانند. او هم‌چنین رهبری نخستین لشکرکشی روم به بریتانیا را در دست داشت. وی در پی جنگی داخلی که در ۴۹ (پیش از میلاد) به راه‌انداخت فرمان‌روای روم شد. سزار پس از فتح مصر به رم بازگشت و یک حکومت دیکتاتوری برقرار کرد و دست به اصلاحاتی زد که موجب شد بسیاری از سناتورها با او مخالفت کنند. این کارها دوست پیشین «سزار مارکوس یونیوس بروتوس» و دسته‌ای دیگر از سناتورها را به کشتن سزار برانگیخت. گفته شده بر اثر خیانت عده‌ای از نزدیکانش توسط پسرخوانده‌اش و چند نفر دیگر با ضربه خنجر به قتل رسید. دو سال پس از مرگ او سنای روم وی را یکی از خدایان روم شناخت.

1561 میلادی- امروز برابر با چهارصد و ‌پنجاهمین سال ساخت کلیسای «سنت باسیل» (Saint  Basil’s Cathedral) در مسکو است. این بنا در میدان سرخ (مهم‌ترین میدان مسکو) واقع شده است‌. این کلیسا بین سال‌های 1555 تا 1561 ساخته شده و نام آن برگرفته از یکی از قدیسان ارتدکس و بسیار محبوب روسیه است. این کلیسا در حقیقت به دستور «ایوان مخوف» به عنوان بنایی به منظور بزرگ‌داشت و یادبود تصرف شهر «قازان» ساخته شد. این بنا که تحسین جهانگردان را نیز برانگیخته، در حال حاضر موزه و کلیسا است و یکی از برجسته‌ترین بناهای تاریخی روسیه کهن به شما می‌رود.

هر برج که خود یک کلیسای کوچک است، دارای ترکیب و الگوی رنگی منحصر‌به‌فردی است که بی‌شک در زیبایی کل مجموعه تاثیر بسزایی بر جای گذاشته است. گنبدهای این کلیسا اصطلاحن به «گنبدهای پیازی شکل» یا (onion domes) معروفند. طراحی داخلی این کلیسا مجموعه‌ای از برج‌های مجزاست که هر یک با تصاویر زیبا، دیوارهای منقوش به سبک قرون وسطا و آثار هنری متنوع، پوشیده شده‌اند.

1343 خورشیدی-  «حسین علاء» سیاست‌مدار ایرانی درگذشت. وی دو دوره نخست‌وزیر ایران بود. در سال ۱۲۶۰ در تهران زاده شد و پدرش «علا‌السلطنه» بود. کودکی را در قفقاز گذراند و تحصیلات خود را در لندن انجام داد و پروانه وکالت در دادگاه‌های بریتانیا گرفت سپس به وزارت خارجه ایران وارد شد. علاء هم‌زمان با کار در سفارت در رشته حقوق دانش‌گاه لندن نیز تحصیل می‌کرد.

در دوره پنجم به نمایندگی مجلس شورای ملی انتخاب شد و هم‌راه با «مدرس»، «تقی‌زاده» و «مصدق» با خلع قاجاریه مخالفت کرد. در دوره رضاشاه چندبار وزیر شد.

پس از بازگشت به ایران وزیر خارجه و بعد از کشته شدن رزم‌آرا، نخست‌وزیر شد. در دوران نخست‌وزیری دکتر مصدق وزیر دربار بود. پس از برکناری زاهدی دوباره نخست‌وزیر شد. در ۱۳۴۲ وزیر دربار بود و از سیاست شاه در تبعید خمینی انتقاد کرد و برکنار شد.

1994 میلادی- «یاسر عرفات» رییس وقت شورای عالی فلسطین پس از 27 سال دوری از فلسطین به غزه بازگشت و در فلسطین استقرار یافت. عرفات جوانی را در مصر به سر برده و در آن‌جا تحصیل کرده بود. وی که در سال 1959 و با هدف مبارزه برای فلسطین گروه «فتح» را تاسیس و بیش‌تر عمر خود را در مبارزه با اسراییل طی کرد از سال 1988 روش نرم‌تری در پیش گرفت و با قبول قطع‌نامه ۲۴۲ شورای امنیت موضع خود را در مورد اسراییل تعدیل کرد. برای درمان به فرانسه انتقال یافت و در آن‌جا درگذشت.

وی در سال ۱۹۹۴ هم‌راه با «شیمون پرز» و «اسحاق رابین» به خاطر مذاکرات انجام شده در «اسلو» جایزه صلح نوبل گرفت.

———————————————–

برخی از روی‌دادی دیگر

1314 خورشیدی- قیام مسجد «گوهرشاد» مشهد علیه کشف حجاب در چنین روزی بود. پس از آن‌که زمزمه نقشه رضاخانی در قالب کشف حجاب به مردم رسید، اعتراضات سراسری ایران را فرا گرفت.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

پارسا سیتی

Iranian history

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,