Saturday, 18 July 2015
23 June 2021
آیت‌اله هاشمی رفسنجانی:

«اگر با آمریکا مثل اروپا رفتار می‌کردیم وضع کشور بهتر بود»

2011 July 12

خبر / رادیو کوچه

آیت‌اله هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام از سیاست خارجی محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری اسلامی، به صراحت انتقاد و دولت او را متهم کرده است منافع ملی را فدای اختلافات جناحی می‌کند.

به گزارش سایت دیپلماسی ایرانی، آیت‌اله هاشمی رفسنجانی به موارد متعددی از «کارهای نسنجیده» دولت آقای احمدی‌نژاد اشاره کرده است.

او روند بهبود رابطه تهران و ریاض پس از جنگ ایران و عراق و نقش شخصی خود را تشریح کرد و از این‌که این رابطه اکنون به «تیرگی» رفته ابراز تاسف کرد و گفت: «می‌توانستیم با کمک عربستان سعودی که جای‌گاه ویژه‌ای در بین کشورهای اسلامی و حتا دنیا دارد، خیلی از مسایل را حل کنیم. ولی نه تنها چنین نیست، بلکه به خاطر بعضی اهداف داخلی سعی می‌کنند آن رابطه را در جامعه مخدوش جلوه دهند.»

به گفته آقای رفسنجانی، در سفری که چند سال پیش به عربستان سعودی داشته از «برخورد بد» مسوولان این کشور با حجاج ایرانی به ملک عبداله گله کرده و پادشاه عربستان نیز دستور حل این مسئله را داده، اما پس از بازگشت او اخبار دروغی منتشر شده است.

او گفت که منوچهر متکی، وزیر خارجه وقت در یک کنفرانس خبری ادعا کرد که محمد ری‌شهری، سرپرست پیشین حجاج ایرانی توسط سعودی‌ها مورد بدرفتاری قرار گرفته و حتا بازرسی بدنی شده، اما وقتی آقای ری‌شهری تلفنی از آقای متکی می‌پرسد چرا این اظهارات «دروغ» را مطرح کرده، او می‌گوید: «من تحت فشار بودم که این حرف را بگویم.»

آقای هاشمی رفسنجانی در ادامه اظهار داشت که مسوولان دولتی «همان رفتار نسنجیده داخلی مانند امور اقتصادی، فرهنگی، اخلاقی، اجتماعی و سیاسی را در سیاست خارجی هم دارند.»

وی گفت در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی «آن‌قدر فضا سنگین بود که (آقای خاتمی) در یکی از سفرها به آمریکا و در یکی از مراسم، برای این‌که با مسوولان آمریکا رودررو نشود، مسیر مستقیم خود را کج کرد.»

او افزود اما اکنون بر عکس شده است: «آن‌قدر بر عکس است که به هر بهانه‌ای نامه‌های بدون جواب به مسوولان آمریکا می‌نویسند.»

اشاره او به چند نامه‌ای است که محمود احمدی‌نژاد طی سال‌های گذشته به جورج بوش و باراک اوباما روسای جمهوری پیشین و کنونی آمریکا نوشت و بی‌پاسخ ماند.

با این حال، آقای هاشمی رفسنجانی از بهبود رابطه با آمریکا حمایت کرده است: «من فکر می‌کنم الان کاملن می‌توان در شرایط مساوی و با رعایت احترام متقابل با آمریکا مذاکره کرد.»

اما او افزوده که مقام‌های آمریکایی اکنون سیاست خصمانه بی‌سابقه‌ای در مقابل ایران در پیش گرفته‌اند.

آیت‌اله هاشمی رفسنجانی اضافه کرد: «الان آمریکایی‌ها رفتار تلخی با ما دارند، یعنی مثل این‌که تصمیم‌هایی گرفته‌اند. در گذشته اگر تصمیم می‌گرفتند، بروز نمی‌کرد. ولی الان رییس جمهوری، وزیر خارجه و سایر شخصیت‌های آمریکا علیه ایران اظهار نظرهایی دارند که خیلی تند است.»

لئون پانه‌تا، وزیر دفاع آمریکا اخیرن ایران را متهم کرده است که با ارسال سلاح‌های پیش‌رفته به شیعیان عراقی، موجب افزایش تلفات ارتش آمریکا شده است.

آیت‌اله هاشمی رفسنجانی به کسانی‌که به‌دنبال ایجاد شکاف بین اروپا و آمریکا هستند هشدار داده است که اروپایی‌ها «همیشه» با آمریکا بوده‌اند و به‌دلیل منافع مشترکی که با آمریکا دارند ممکن است تا حدی حاضر شوند با ایران کار کنند، اما از آمریکا جدا نمی‌شوند.

او در این مصاحبه با شاره به تجربه دوران ریاست جمهوری خود و «نرم شدن» مواضع مقام‌های آمریکایی پس از جنگ و مخالفت آیت‌اله خامنه‌ای برای از سرگیری روابط با این کشور افزود: «ما در ایران کمی تلخ جواب می‌دادیم که تابع سیاست رهبری بودیم. ایشان موافق نبودند. البته تا آن مقدار که من ملایمت می‌کردم، آن‌ها (آمریکایی‌ها) جلو می‌آمدند. شاید اگر با آمریکا هم مثل اروپا رفتار می‌کردیم، مشکلات کم‌تری برای ما پیش می‌آمد.»

بیشتر بخوانید:

«اظهارات جنتی در خصوص بحرین بی‌شرمانه است»

«بحرین باید به دست مسلمین فتح شود»

«ریاض با همه توان مقابل تهران می‌ایستد»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,