Saturday, 18 July 2015
21 June 2021
وزیر خارجه آمریکا:

«آمریکا علاقه‌ای به ماندن بشار اسد ندارد»

2011 July 12

خبر / رادیو کوچه

با افزایش تنش‌های دیپلماتیک بین واشنگتن و دمشق پس از حمله حامیان بشار اسد به سفارت این آمریکا در سوریه، هیلاری کلینتون وزیر خارجه ایالات متحده گفته است که بشار اسد رییس جمهوری سوریه مشروعیت خود را از دست داده و آمریکا هیچ سرمایه‌گذاری روی او نکرده است.

به گزارش رویترز، خانم کلینتون اظهار داشت که هیچ‌کس نباید تردیدی داشته باشد که آمریکا خواهان تغییرات دمکراتیک در این کشور است.

هواداران بشار اسد، رییس جمهوری سوریه به سفارت‌خانه‌های آمریکا و فرانسه در دمشق حمله کرده‌ و آسیب‌هایی به ساختمان این دو سفارت‌خانه وارد کرده‌اند.

مهاجمان هم‌چنین به محل اقامت سفیر آمریکا در دمشق حمله کرده اما کسی مجروح نشده است.

طی چند ماهی که از اعتراضات سوریه می گذرد، برخی از تحلیل‌گران گفته‌اند آمریکا نگران روی کار آمدن اسلام‌گرایان در سوریه و تاثیر آن بر روی صلح خاورمیانه است و به همین دلیل خواهان باقی ماندن رژیم اسد است.

اما خانم کلینتون گفت: «اگر کسانی از جمله پرزیدنت اسد گمان می‌کنند که آمریکا به‌طور نهانی امید دارد که این رژیم از این درگیری‌ها بیرون آید و هم‌چنان به خشونت و سرکوب خود ادامه دهد، در اشتباه هستند. پرزیدنت اسد غیرقابل جای‌گزین شدن نیست و ما قطعن هیچ سرمایه‌گذاری برای باقی ماندن او در قدرت نکرده‌ایم.»

وزیر خارجه آمریکا خواهان کناره‌گیری آقای اسد نشد، اما گفت که واشنگتن از اراده ملت سوریه و تغییرات دمکراتیک در این کشور حمایت می‌کند.

او از سوریه خواست به تعهدات بین‌المللی خود برای حفاظت از همه دیپلمات‌ها عمل کند.

واشنگتن با محکوم کردن این حادثه خواهان پرداخت غرامت توسط دمشق شده است.

وزارت خارجه فرانسه نیز گفته است که افراد ناشناس سعی کرده‌اند وارد ساختمان سفارت شوند اما ناکام مانده‌اند. وزارت خارجه فرانسه گفته است سه نفر از کارکنانش در اثر این حملات آسیب دیده‌اند.

بیشتر بخوانید:

«حمله به سفارت آمریکا و فرانسه در دمشق»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,