Saturday, 18 July 2015
22 June 2021

«محمد خاتمی: حتمن در انتخابات شرکت نمی‌کنیم»

2011 July 12

آن‌چه در این بخش می‌آید انتخابی از رادیو کوچه در بین رسانه‌ها است.

محمد خاتمی رییس جمهوری پیشین ایران با ارایه دیدگاه‌های خود درباره انتخابات آینده مجلس شورای اسلامی گفت: «ما از سال ۸۴ نباید در انتخابات شرکت می‌کردیم، متاسفانه این اشتباه ما بود. این بار اگر شرایط فراهم نشد حتمن در انتخابات شرکت نمی‌کنیم.»

بحث شرکت یا عدم شرکت اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس به یکی از مباحث روز صحنه سیاسی ایران تبدیل شده است. اختلاف نظرهایی نیز در اردوگاه اصلاح‌طلبان وجود دارد. خاتمی پیش‌تر پیش‌شرط‌هایی برای بازگشت اصلاح‌طلبان به عرصه رقابت‌ها مطرح کرده بود از جمله آزادی زندانیان سیاسی، برگزاری انتخابات آزاد و سالم و آزادی فعالیت احزاب و مطبوعات.

به گزارش روزنامه اینترنتی «میهن» خاتمی در اظهار‌نظری جدید با تاکید بر این که «در صورت فراهم نشدن شرایط در انتخابات شرکت نمی‌کنیم،» خاطرنشان کرده است: «این نظر شخصی من است و همه باید بعد از شور و رای‌زنی با هم تصمیم بگیریم.»

روزنامه میهن در شماره دوشنبه خود نوشته است که این سخنان خاتمی در دیدار با جمعی از فعالان سیاسی شمال کشور مطرح شده است.

خاتمی در این دیدار که «میهن» تاکید کرده فایل صوتی‌اش را دراختیار دارد، گفته است: «مگر می‌توانیم از حقوق مردم بگذریم؟ گیرم که تمام کسانی که در این حوادث کشته دادند بیایند بگویند از خون فرزندمان گذشتیم! اما مگر می‌توان از حقوق حقه مردم گذشت؟ خیر. زندانیان سیاسی حتمن باید آزاد شوند. فضای امنیتی باید باز شود. انتخابات باید آزادانه برگزار شود. مگر با آقای موسوی و کروبی قرار نگذاشتیم که سه شرط فوق را داشته باشیم و به آینده نگاه کنیم؟ در عین حال حرف‌های من می‌تواند به عنوان یک اتمام حجت تلقی شود. هر چند به نظر نمی‌رسد گوش شنوائی وجود داشته باشد. اما روزی تاریخ قضاوت خواهد کرد.»

خاتمی تاکید کرده است: «تا زمانی که مجری و ناظر انتخابات مطمئن نباشند و هر دو از یک جریان باشند، مطمئنن انتخابات سالم نیست. برگزار‌کنندکان انتخابات از معتمدان کشور باید باشند. نه آن‌که از یک گروه خاص با تندروانه‌ترین افکار، مسوول باشند. بیایند از همین احزاب موجود افرادی را بدین منظور انتخاب کنند تا انتخابات سالم‌تری داشته باشیم، اگر شرایط فراهم نشد حتمن در انتخابات شرکت نکنیم.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,