Saturday, 18 July 2015
18 September 2021
به مناسبت روز بزرگ داشت شیخ مفید

«آموزگار ارزش‌ها»

2009 November 30

سروش / رادیو کوچه

نهم آدرماه از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان روز بزرگ داشت «شیخ مفید»،  فقیه و متکلم و از علمای برجسته شیعه نام‌گذاری شده است.  او در سال 336 قمری به دنیا آمد و در شب جمعه چهارم ماه رمضان سال 413 هجری قمری، در بغداد دیده از جهان فرو بست. گفته‌اند لقب «مفید» را  معتزلی در عهد جوانی، در نتیجه مباحثه با وی به او داد.

«محمد بن محمد بن نعمان» معروف به «شیخ مفید»، فقیه و متکلم و از علمای برجسته شیعه  در ذیقعده سال ۳۳۶ (قمری) در منطقه سویقه بن بصری، از توابع عکبری در شمال بغداد متولد شد.
مدتی بعد از تولد همراه پدرش که مقلب به «العلم» بود به بغداد آمد و نزد استادهای عصر خویش تحصیل نمود . از معروف‌ترین استادان وی می‌توان به  «شیخ صدوق» اشاره کرد.
می‌گویند لقب «مفید» را «علی بن عیسی رمانی معتزلی» یکی از متکلمان نامی آن زمان – در عهد جوانی مفید در نتیجه‌ی مباحثه با وی و غلبه‌ی  بر او به وی داد و طی نامه‌ای به استادمفید «شیخ ابی عبداﷲ» برای مفید توصیه نوشت.
در زمان وی آل بویه بر بغداد حاکم شدند که حامی تشیع بودند بنابراین زمینه بیان عقاید و نشر اندیشه‌های شیعی پدید آمد.
شیخ مفید از این محیط آزاد در عصر خویش سود جست و در مسجد براثا در بغداد به تدریس و وعظ و جدل با مردم پرداخت و توانست تشیع و فرقه‌های آن را با هم متحد کند وی فرق مختلف اسلامی را تشویق نمود که اختلافات جزیی را کنار نهاده و در اصول متحد شوند.

شیخ در زمان وفات عضدالدوله 34 ساله بود. البته این دوران آزادی برای شیخ و شیعیان چندان پایدار نبود زیرا به زودی دوران دستگیری وتبعید شیخ و دوستانش آغاز شد.«ابن اثیر» ازآن دوران این گونه یاد می کند: «در سال 409. سلطان الدوله، پسر بهاءالدوله، ابن سهلان را به حکومت بغداد منصوب کرد.چون او وارد بغداد شد، ابو عبدالله بن نعمان،فقیه شیعه، راتبعید کرد.»
سرانجام شیخ مفید در شب جمعه چهارم ماه رمضان سال 413 هجری قمری، در بغداد دیده از جهان فرو بست. می‌گویند تشییع جنازه با شکوهی از وی به عمل آمد که چندین هزار نفر در آن شرکت داشتند و مرحوم سیدمرتضی بر وی نماز گزارد.
جنازه وی را ابتدا در خانه‌اش دفن کردند و پس از چند سال، به مقابر قریش انتقال دادند و پایین پای امام جواد، در کنار آرامگاه استادش، «ابن قولویه قمی» به خاک سپرده شد.

منابع

  • خبرگزاری ایرنا
  • خبرگزاری ایلنا
  • انجمن مفاخر فرهنگی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: