Saturday, 18 July 2015
18 June 2021
تکنو کوچه- امنیت بیش‌تر، دست‌رسی و تبادل آزاد اطلاعات

«کاربرد غالب وی‌پی‌ان در ایران»

2011 July 12

کیومرث سجادی/ رادیو کوچه

دست‌رسی آزاد به اطلاعات یکی از معضل‌های همیشگی ما  ایرانی‌ها در سال‌های اخیر بوده و هست. این‌طور به‌نظر می‌رسد که شرایط روزبه‌روز بدتر و بدتر نیز خواهد شد. مسئله حیاتی‌تر که گاهی به سادگی از کنار آن می‌گذریم و بسیار با آن درگیر هستیم بحث امنیت اطلاعاتی است که در وب تبادل می‌شوند. از راه‌های گوناگون این امکان وجود دارد که اطلاعات شخصی ما مانند ایمیل‌ها، پیغام‌های خصوصی که رد و بدل می‌کنیم، سایت‌هایی که بازدید می‌کنیم و یا اطلاعاتی که در سایت‌ها و اف‌تی‌پی‌های مختلف آپلود می‌کنیم، در بین راه دزدیده و یا کنترل شوند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

 انواع تروژان‌ها که اقدام به جاسوسی از روی سیستم‌های شخصی کرده و در‌ نهایت اطلاعات را برای شخص نصب‌کننده تروژان ارسال می‌نمایند، یکی از این راه‌ها هستند. برای مقابله با این قبیل برنامه‌ها باید از کامپیوتر شخصی خود با نصب آنتی‌ویروس‌‌ها، آنتی‌تروژان‌ها و فایروال‌های کارآمد محافظت کرد.

اما شیوه‌ای که مورد بحث ما است دزدیدن اطلاعات در بین راه کامپیوتر شخصی ما تا سرور مقصد و یا کنترل اطلاعات از طریق آی‌اس‌پی‌ها و سرورهای مرکزی‌ای می‌باشد که از طریق آن‌ها به اینترنت وصل می‌شویم.

هنگامی که شما از طریق ADSL ، شبکه بی‌سیم و یا Dial up به اینترنت وصل می‌شوید اولین اتفاقی که با برقراری تماس شما با مرکزی که از آن اشتراک اینترنت گرفته‌اید (آی اس پی) می‌افتد ثبت اطلاعات قابل دست‌رس شما از قبیل شماره تلفن، کد کاربری و شماره اشتراک یا آی‌پی شما است. هر سایتی که شما بازدید و در آدرس بار مرورگر خود وارد می‌کنید به‌صورت درخواستی به سرور آی‌اس‌پی شما ارسال و به نام شما ثبت می‌شود. در صورتی که این درخواست شامل فیلترینگ نظارت‌های دولتی نشود سایت مربوطه از طریق آی‌اس‌پی به درخواست شما پاسخ داده و اطلاعات مدنظر شما را برای شما ارسال می‌کند. از این طریق کلیه اطلاعات شما از قبیل سایت‌هایی که بازدید نموده‌اید، ایمیل‌های شما، فایل‌هایی که ارسال و دریافت کرده‌اید و … قابل بررسی و مشاهده خواهند بود. در این بین تنها چیزی که می‌تواند حافظ امنیت شما باشد، تمهیداتی است که سایت‌های مختلف برای حفظ امنیت کاربران‌شان در نظر می‌گیرند. به عنوان مثال استفاده از پروتکل https جهت تبادل امن اطلاعات یکی از این راه‌ها است.

حال «وی‌پی‌ان» (VPN) چیست و چه کمکی به ما می کند؟ VPN (Virtual Private Network)  یا شبکه مجازی اختصاصی در واقع یک شبکه خصوصی ‌است که به کاربران خود اجازه می‌دهد از طریق یک شبکه عمومی مانند اینترنت به آن وصل شده و از اطلاعات داخل شبکه با امنیت بالا بهره‌مند شوند. در این بین برخی شبکه‌های «وی‌پی‌ان» به کاربران خود این اجازه را می‌دهند تا از طریق این شبکه داخلی به استفاده از اینترنت بپردازند. کاری که ما هنگام استفاده از «‌وی‌پی‌ان‌» با استفاده از ADSL خود می‌کنیم در واقع همین کار است. اینترنت ما تنها نقش اتصال به «وی‌پی‌ان» را ایفا می‌کند و پس از آن کلیه فعالیت‌هایی که در اینترنت انجام می‌دهیم از طریق شبکه مجازی اختصاصی صورت می‌پذیرد. به‌این ترتیب کنترل‌های صورت گرفته توسط دولت‌ و یا «آی‌اس‌پی»ها بی‌اثر شده و ما از طریق «وی‌پی‌ان» به اینترنت و سایت‌های دل‌خواه خود وصل می‌شویم.

در خصوص امنیت استفاده از «وی‌پی‌ان» باید گفت که  آی‌پی ما با اتصال به «وی‌پی‌ان» تغییر کرده و دیگر قابل شناسایی نخواهد بود. با اتصال ما «وی‌پی‌ان» و تغییر آی‌پی ما به یک آی‌پی غیرحقیقی و اتصال به اینترنت از طریق سرور این شبکه مجازی اختصاصی تقریبن ردیابی غیر‌ممکن می‌شود. «وی‌پی‌ان»ها برای برقراری امنیت بیش‌تر از فایروال استفاده می‌کنند و هرگونه درخواست و تلاشی را برای دست‌رسی به سرورهای شبکه سخت‌گیرانه کنترل می‌نمایند. در ضمن کلیه اطلاعاتی که ارسال می‌کنیم به صورت کدگذاری شده به سرور «وی‌پی‌ان» ارسال شده و در آن‌جا رمزگشایی می‌شوند. در مورد اطلاعات دریافتی ما نیز به همین صورت خواهد بود و اطلاعات توسط سرور کدگذاری شده و پس از ارسال به کامپیوتر شخصی ما رمزگشایی و نمایش داده خواهند شد.

در مورد استفاده از «وی‌پی‌ان» نباید دو نکته را فراموش کرد:

1-  آن‌چه که در مورد امن بودن اینترنت شما در هنگام استفاده از «وی‌پی‌ان» مطرح شد مربوط به ارسال و دریافت اطلاعات شما می‌باشد و در صورتی که کامپیوتر شما از ویروس‌ها و تروژان‌های مختلف پاک نباشد امکان دزدیدن اطلاعات شما از طریق آن‌ها با اتصال به وی‌پی‌ان بدیهی است که هم‌چنان به قوت خود باقی خواهد بود.

2- کلیه اطلاعات شما همان‌طور که در آی‌اس‌پی شما قابل ثبت و نگه‌داری شدن بود در سرور «وی‌پی‌ان» شما نیز خواهد بود و استفاده از «وی‌پی‌ان»های مشکوک و یا دولتی از نظر امنیتی خطرناک‌تر از استفاده از اینترنت بدون «وی‌پی‌ان» خواهد بود و تنها برای جذب شما اجازه عبور از فیلترینگ موجود را خواهند داد.

در جواب کسانی که در مورد امنیت استفاده از «وی‌پی‌ان» سوال‌های زیادی در ذهن خود دارند به طور خلاصه باید گفت که استفاده از «وی‌پی‌ان» در هنگام استفاده از اینترنت امنیت شما را به مراتب بالاتر خواهد برد اما در کنار آن نباید انتخاب یک «وی‌پی‌ان» مطمئن را فراموش کرده و از خدمات «وی‌پی‌ان»  هرجا و یا هرکسی استفاده کرد.

در پایان یادآور می‌شوم حفظ امنیت کامپیوتر شخصی خود را با نصب آنتی ویروس و فایروال مناسب قبل از هر کاری در اولویت قرار داده و از دریافت برنامه‌ها و فایل‌های مشکوک در هر شرایطی و از هرکسی خودداری کنید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,