Saturday, 18 July 2015
24 June 2021
دانش‌جویی که با پنجاه ضربه چاقو به قتل رسید

«مقصر در قتل مهسا امین فروغی ؟»

2011 July 12

محمد مصطفایی /  وکیل پایه یک دادگستری

آخرین خبری که در خصوص پرونده قتل مهسا امین فروغی، دختر دانش‌جویی که با پنجاه ضربه چاقو به قتل رسید این است که بازپرس رسیدگی کننده به پرونده کوشا، دستور داده است تا پزشکان پزشکی قانونی نسبت به سلامت متهم اظهارنظر کنند. قرار است این پرونده در سریع‌ترین زمان ممکن و به صورت کاملن ویژه! رسیدگی شده و ظرف مدت کوتاهی که گویا به دو ماه نخواهد رسید، قاتل مجازات گردد. خانواده اولیا دم هم در اداره آگاهی و دادسرای ویژه امور جنایی تهران حاضر شده و اعلام کرده‌اند که خواهان قصاص قاتل فرزندشان هستند. با این وجود در صورتی که پزشکان پزشکی قانونی، اعلام کنند که کوشا در زمان ارتکاب جرم، از سلامت روحی و روانی برخوردار بوده و جنون نداشته است، قرار مجرمیت و کیفرخواست صادر شده و دادگاه کیفری استان که اوقات رسیدگی به پرونده های مطرح در این دادگاه‌ها در خصوص پرونده های قتل در حدود هفت تا نه ماه است در کم‌ترین مدت و در جلسه فوق‌العاده به اتهام قتل عمد کوشا رسیدگی نماید.

شکی در این نیست که این حادثه بسیار دل‌خراش بوده است و بزه‌کار این واقعه می‌بایست مجازات گردد. طبق قوانین جمهوری اسلامی نیز، کوشا به زودی در ملاعام  اگر رییس قوه قاضاییه مایل باشند  اعدام خواهد شد، تا به اصطلاح درس عبرتی برای دیگران شود تا دیگر جوانی با پنجاه ضربه چاقو دیگری را به قتل نرسانند و در کشتن دیگران دقت کنند که در دام نیافتند، مانند بسیاری از قاتلینی که فراری هستند و از ترس اعدام و قصاص خود را مخفی کرده‌اند و نمونه بارز آن‌ها، یکی از قوی‌ترین مردان جمهوری اسلامی ایران است که جوانی را به خاطر سه میلیون تومان پول به قتل رسانده و حال متواری است و دست قانون و عدالت به وی نمی‌رسد. در مورد این پرونده، اما قاتل را مردم، نه نیروی انتظامی، بازداشت کرده‌اند و این جوان در حال حاضر برای آن‌که فرار نکند که خدای ناکرده، آب‌روی نظام نرود، تحت شدیدترین تدابیر امنیتی در اداره آگاهی نگه‌داری شده، یا به پزشکی قانونی برده می‌شود و در نهایت تحت شدیدترین تدابیر امنیتی نیز به دار آویخته خواهد شد.

اما در خصوص این جنایت وحشتناک دو نکته را می‌خواهم به نظر گرامی شما و هم‌چینین مسئولین دولت جمهوری اسلامی، اگر سواد خواندن و نوشتن داشته باشند، برسانم:

نخست این‌که:

وقتی صفحات روزنامه همشهری را می‌خواندم، به اظهارات متهم و دختری که از مرگ نجات یافته بود برخورد کردم. اظهارات متهم چندان اهمیت نداشت، چرا که او هر چه صغرا و کبرا کند، در نهایت اعدام خواهد شد، مگر آن‌که خانواده مقتول، از قصاص کوشا گذشت کنند؛ اما اظهارات دوست مقتول جای تامل دارد و در واقع اگر مسئولین جمهوری اسلامی اندکی غیرت داشته و دل‌شان به حال مردمانشان بسوزد، که می‌دانم نمی‌سوزد، اندکی تامل می‌کنند و پیش‌نهادی را که مطرح می‌کنم را عملی می‌نمایند. در روزنامه همشهری نوشته شده است: « دوست صمیمی مهسا که در این حادثه از ناحیه دست راست با دو ضربه چاقو مجروح شده است، از تهدید‌های همیشگی متهم این جنایت خبر داد و گفت که این تهدیدها در مقابل پاسخ منفی دختر جوان به علاقه یک‌طرفه او بوده است. مرضیه که در روز حادثه با فریاد، مردم را متوجه حادثه کرد، ادامه داد در مدت چهار سال تحصیل در دانش‌گاه علامه طباطبایی، هم‌کلاسی آن‌ها همیشه با بهانه‌ای سعی داشته مهسا را متوجه علاقه‌اش بکند. پاسخ منفی دختر جوان برای خواستگار عاشق‌پیشه قابل تحمل نبوده و با وجود ازدواج دختر جوان با مرد آلمانی، متهم هم‌چنان به هم‌کلاسی‌اش ابراز علاقه می‌کرد. بی‌محلی مهسا به مرد جوان، کینه بزرگی به دل او انداخت و باعث رقم زدن جنایت دل‌خراش روی پل عابر پیاده شد.»

در زمانی که در کشورم به حرفه وکالت اشتغال داشته و خدمت می‌کردم، در طول هفته افراد مختلفی با من ارتباط برقرار می‌کردند و ادعا می‌نمودند که تهدید به قتل شده‌اند و امنیت جانی ندارند، چه باید کرد؟ پاسخ این سئوال حتا برای وکلای دادگستری هم سخت است، در حالی که بسیار قابل تامل است. تنها پاسخی که می‌توان داد این است که مدعی باید برای اثبات ادعای خود در دادسرا و دادگاه دلیل محکمه پسند داشته باشد. آیا شما دلیل محکمه پسندی برای طرح دعوا دارید یا خیر؟ مسلمن پاسخ منفی است. چرا که کسی که تهدید می‌کند، علی‌الصول در خفا و پنهان دست به چنین عملی می‌زند و کم‌تر اتفاق می‌افتد که شخصی ادعای خود را علنی مطرح کند. در پرونده مهسا هم به همین صورت بود، مهسا هیچ دلیلی بر اثبات ادعایش مبنی بر تهدید کوشا نداشت و هرگز هم فکر نمی‌کرد کوشا در نهایت تهدید خود را با این وقاحت عملی کند. تنها دوست مهسا شاهد تهدید بوده است که شاهد یک زن در محاکم دادگستری ایران با وجود قانون آیین دادرسی که شهادت یک زن را تنها اماره به حساب می آورد، به عنوان دلیل محکمه پسند نیست و از طرفی هم مهس آگاه نبوده که چه کند که در امان باشد و قانو نیز راه‌کاری برای امنیت مهسا پیش‌بینی نکرده است. اما مهم  اینجاست که طبق اصل 156 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، قوه قضاییه مسئولیت مستقیم و وظیفه و تکلیف در پیش‌گیری از وقوع جرم دارد به عبارت دیگر در چنین مواقعی دستگاه قضایی با کمک دستگاه‌های اجرایی و به خصوص پلیس مکلف است امنیت شهروندان خود را حفظ کند.

چند روز گذشته، برای این‌که بدانم کشورهایی که امنیت شهروندانشان را حفظ می‌کنند از چه روشی استفاده می‌کنند. به پلیس شهری که در آن‌جا زندگی می‌کنم رفتم و ادعا کردم که شخصی که او را نمی‌شناسم من را تهدید به قتل کرده است. شخصی که مسئول پاسخ‌گویی به اربابان رجوع بود، بلند شد و به من گفت اندکی صبر کنم. بعد از چند دقیقه برگشت. رئیس اداره پلیس به نزدم آمد و جریان را جویا شد. من هم گفتم ایمیلی دریافت کرده‌ام و در ایمیلی که دریافت کرده‌ام شخصی من را تهدید به قتل کرده است. رئیس پلیس کارت شناسایی من را گرفت و مشخصات من را بر روی برگه‌ای نوشت و بدون آن‌که به صحت و سقم اظهارات من توجهی کند، دستور داد تا به من یک دست‌گاه اخطار داده شود و آدرس منزل من را هم یادداشت کرد. بر روی دست‌گاه اخطار، دکمه قرمز رنگی وجود دارد که اگر در مواقع خطر دکمه را فشار دهم، ظرف کوتاه‌ترین مدت که به سه دقیقه هم نمی‌رسد، پلیس محلی که در آن‌جا هستم از طرق دست‌گاه اخطار، محل را  شناسایی کرده و سریع برای نجاتم، خود را به من می‌رساند. این خدمت پلیس برای همه شهروندان نروژ وجود دارد. رئیس پلیس زمانی که دست‌گاه اخطار را به من داد، اعلام کرد که از همین حال ماموران امنیت ما در اطراف منزل شما خواهند بود و از شما مراقبت خواهند کرد، خوب، این روش، به‌ترین راه و آسان‌ترین راه برای پیش‌گیری از وقوع جرم است، که در کشور ایران با ثروت‌های عظیم نفتی حتی طرحش نیز وجود ندارد و هیچ کس نمی‌داند که چنین امکاناتی در کشورهای دیگر وجود دارد. که به مسئولین توصیه می‌شود، همان‌طور که مرقوم گردید، اگر اندکی غیرت دارید و مسئولیت‌پذیری هستید، به این موضوع مهم توجه نمایید و صرفن برای پیش‌گیری از وقوع جرم جوانان را محدود نکنید، چرا که شنیدم، فقیهی بیان داشتند که اگر دخترها و پسرها در دانش‌گاه جدای از هم بودند، چنین جنایتی رخ نمی‌داد، مثل این‌که ایشان در کشورهای دیگری که دخترها و پسرها در دانش‌گاه با هم هستند هر دقیقه شاهد چنین جنایتاتی بوده اند! که چنین نسخه‌ای را تجویز می‌کنند.

کسانی که مستعد ارتکاب جرم‌های خطرناک عمدی هستند، در بسیاری از مواقع قربانی خود را از ارتکاب جرم آگاه می‌کنند. نمونه بارز همین پرونده‌ای است که در حال حاضر در سطح گسترده مطرح می‌باشد و نمونه معروف دیگر، پرونده سرکار خانم آمنه بهرامی، قربانی اسیدپاشی است که قرار است چشم بزه‌کار خود را کور کند. ایشان نیز می‌دانستند که تهدید به اسیدپاشی شده‌اند. ولی، یا دلیلی بر اثبات ادعای خود نداشتند و یا آگاه نبودند که برای مراقبت از خود چه باید می‌کردند. اما به هر حال می‌توان با استفاده از پیش‌رفت‌های علمی جلوی بسیاری از چنین جنایات وحشتناک را گرفت.

نکته دوم این‌که، وضعیت هر اجتماعی را می‌توان موثر در نوع جرایمی که در آن اجتماع رخ می‌دهد، به حساب آورد. دولتی که مردمانش در رفاه به سر ببرند، کم‌تر شاهد سرقت، کلاه‌بردای، جعل، قاچاق مواد مخدر، ضرب و جرح و قتل و آدم ربایی و از این دست جرایم خواهد بود، دولتی که مردمانش در بهداشت به سر ببرند، کمتر شاهد مرگ در اثر بیماری خواهد بود و دولتی که مردمانش از آزادی‌های جنسی و حجاب برخوردار باشد، منظورم از آزادی جنسی فحشاگردی و بی‌بندوباری نیست و منظور از حجاب، حجاب اجباری است، کم‌تر شاهد جرایم جنسی و عاطفی خواهد بود. در کشورهایی مثل کشور نروژ که روسپی‌گری ممنوع است و حجاب اجباری نیست و مردمانش در رفاه و آزادی به سر می برند، روابط عاطفی از همان دوران کودکی تعریف شده است، دختران و پسران از کودکی در کنار هم بوده، با هم بازی می‌کنند، بزرگ می‌شوند، به مدرسه می‌روند و در سن 18 سالگی مستقل می‌شوند و خود در خصوص آینده‌شان تصمیم می‌گیرند. مردها در چنین جامعه‌ای حریص نیستند، آن‌ها تحت فشار‌های روحی و روانی مربوط به غرایز جنسی نبوده و روابط دختر و پسر برایشان عادی است. چارچوب دوستی را به خوبی می‌دانند و با اخلاق رعایت می‌کنند. اما در جامعه ایران به این صورت نیست، محدودیت‌های واهی و بی‌اساس در روابط پسرها و دخترها باعث شده است تا پسران نسبت به دختران حریص گردند و حریص بودن باعث می‌گردد که اگر علاقه‌ای به جنس مخالف خود پیدا کنند، با او رابطه داشته باشند و اگر نتوانستند یا جواب رد شنیدند، او را قربانی خودخواهی‌های خود کنند. همان کاری که کوشا با مهسا کرد.

 با توجه به توضیحات داده شده، نباید صرفن گفت که کوشا در ارتکاب این جرم مقصر است، پلیس و قوه قضاییه و در کل اجتماع در قتل مهسا، هم‌کاری کرده و ارتکاب جرم را تسهیل نموده است به عبارت دیگر ما همه در فرض وجدانی، نه قانونی، معاونین جرم هستیم و دولت و قوه قضاییه و پلیس و ما که آن‌ها را انتخاب کرده‌ایم نیز مقصریم و باید نسبت به قتلی که انجام شده است عذاب وجدان داشته باشیم.

به هر حال دعا می‌کنم، روح مهسا و مهساها شاد و آرام گیرند. قربانی شدن مهسا، پیامی است برای ما که نشسته‌ایم و نظاره‌گریم تا امام زمان بیاید و ما را از این فلاکت و بدبختی که 33 سال است گریبانمان را گرفته نجات دهد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , 

۱ Comment


  1. حمید
    1

    توهین نکن. یک صفحه نوشتی به دولت و ملت و همه توهین کردی، واقعا تو وکیلی؟