Saturday, 18 July 2015
21 June 2021

«خبرهای دوازدهم ژوئیه ۲۰۱۱»

2011 July 12

علی مطهری، نماینده اصول‌گرای مجلس:

«مجلس به شاخه‌ای از دفتر رهبری تبدیل شده است»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

علی مطهری، نماینده اصول‌گرای مجلس شورای اسلامی، روز سه‌شنبه، 12 ژوئیه، با انتقاد از نمایندگان  می‌گوید «مجلس به شاخه دفتر رهبری تبدیل شده و اگر  مجلس هفتم و هشتم به وظیفه خود عمل می‌کرد، «پدیده» احمدی‌نژاد ظهور نمی‌کرد.»

به گزارش خبرآنلاین، علی مطهری، ضمن بیان دوباره نظراتش درباره دولت و هم‌چنین اصلاح‌طلبان، از عمل‌کرد مجالس هفتم و هشتم  و  هیت رییسه آن‌ها ‌انتقاد کرده و آن‌ها را فاقد اراده لازم دانسته است.

وی که یکی از طرف‌داران سوال از محمود احمدی‌نژاد در مجلس است از رفتار مجلسی‌ها که به گفته او «از دفتر رهبری‌ کسب تکلیف می‌کنند یا منتظر «ندایی‌» از آیت‌اله خامنه‌ای هستند ابراز ناراضایی کرده است.»

 مطهری می‌گوید مشی محمود احمدی‌نژاد را تا آن‌جا که از اختیاراتش استفاده می‌کند و در مقابل احکام حکومتی نمی‌ایستد بیش‌تر از مجلسی‌ها که مدام منتظر «ندای» رهبر یا دفتر رهبری هستند، می‌پسندد.

این نماینده اصول‌گرا درباره  مشی احمدی‌نژاد می‌گوید: «روش ایشان در تعامل با رهبری از یک نظر مورد تمجید است و من هم آن را می پسندم چون این گونه نیست که او برای هر کاری از رهبری اجازه بگیرد. او کارش را انجام می‌دهد، یا رهبری در برابر آن مخالفت می‌کند و یا نمی‌کند و او به کارش ادامه می‌دهد. اما اشکال کارش این است که وقتی حکم حکومتی صادر می‌شود او باید تبعیت کند، ولی گاهی نمی‌کند.»

وی سپس رفتار احمدی‌نژاد را با مجلسی‌ها مقایسه کرده و تصریح می‌کند: «اصل روش او (احمدی‌نژاد) را نسبت به مجلس و دیگران بیش‌تر می‌پسندم که دایمن برای هر کاری از دفتر رهبری سوال می‌کنند و به صورت شاخه‌ای از دفتر رهبری درآمده‌اند. ما باید بر اساس اختیارات و وظایفمان و بر اساس تشخیصی که داریم کارمان را انجام دهیم، اگر رهبری مخالفت کردند اطاعت کنیم. سوال پیاپی از دفتر رهبری برای انجام هر کاری، با فلسفه ولایت فقیه جور در نمی‌آید و حتا مزاحمت برای رهبری است.»

مطهری در بخش دیگری از این مصاحبه به لزوم سوال از  رئیس جمهور اشاره کرده که این روزها اخبار ضد و نقیضی درباره آن منتشر شده است.

وی درباره این اقدام مجلس و احتمال مخالفت آیت‌اله خامنه‌ای می‌گوید: «نظر شخصی من این است که رهبر انقلاب اگر این سوال به صورت منطقی و اخلاقی و به دور از جنجال انجام شود، مخالفتی ندارند. قبل از این‌که طرح را به هیت رییسه ارایه کنم، با تصمیم شورای داوری اصول‌گرایان که موافق این سوال بودند، اعلام کردیم که ۱۰ روز بعد این سوال را تقدیم هیت رییسه می‌کنیم تا با احتیاط پیش رویم و اگر ندایی از دفتر رهبر انقلاب رسید، با رعایت آن پیش رویم که چنین نشد و سوال را تحویل هیت رییسه دادیم.»

علی مطهری  مهم‌ترین اثر  سوال  مجلس را  «شکستن غرور کاذب»  محمود احمدی‌نژاد دانسته که به گفته او دیگر نتواند «به آسانی نتواند بگوید من فلان قانون را اجرا نمی‌کنم.»

……………………………………………

تعداد کشته‌شدگان به 12 تن رسید،

«فرمانده نیروی دریایی قبرس در میان کشته‌شدگان انفجار انبار مهمات»

خبر / رادیو کوچه

آندرس لونیدس، فرمانده نیروی دریایی قبرس در میان ۱۲ نفری است که در انفجار انبار مهمات توقیف شده ایران در این کشور کشته شده‌اند.

به گزارش الجزیره، این انبار محل نگه‌داری یک محموله نظامی بود که مقام‌های قبرسی در سال ۲۰۰۹ توقیف و اعلام کردند از ایران عازم سوریه بوده است.

پس از این انفجار که بامداد روز دوشنبه رخ داد، وزیر دفاع و فرمانده ارتش قبرس از سمت خود استعفا دادند.

لامبروس لامبر، فرمانده پادگان اوانگلوس فلوراکیس نیز کشته شده است.

……………………………………………

چهارمین انفجار در ماه‌های اخیر،

«انفجار در تاسیسات و خط لوله گاز از مصر به اسراییل»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی مصر، بامداد روز سه‌شنبه، 12 ژوئیه، مردان مسلح شبه‌نظامی در این کشور با پرتاب راکت باعث بروز انفجار در تاسیسات گاز منطقه سینا، و هم‌چنین خط لوله انتقال گاز از مصر به اسراییل و اردن شده‌اند.

به گزارش الجزیره، این انفجار در شهر العریش، در منطقه سینا و واقع در 50 کیلومتری غرب اسراییل، رخ داده است. به گفته شاهدان عینی دود حاصل از این انفجار از فاصله 20 کیلومتری قابل مشاهده است.

بر اساس گزارش منا، بر اثر این انفجار سرپرست بخش تاسیسات این منطقه هم‌راه با خانواده‌اش به شدت زخمی شده‌اند.

لازم به اشاره است این چهارمین انفجار در ماه‌های اخیر و پس از کناره‌گیری حسنی مبارک، رییس جمهوری پیشین مصر از سمت خود است.

دولت انتقالی مصر پس از به‌دست گرفتن اداره امور در این کشور، اظهار داشت که کلیه روابط خود با اسراییل را ادامه خواهد داد اما در مورد قیمت گاز جهت صدور به این کشور مورد بازبینی قرار خواهد گرفت.

……………………………………………

آیت‌اله هاشمی رفسنجانی:

«اگر با آمریکا مثل اروپا رفتار می‌کردیم وضع کشور بهتر بود»

خبر / رادیو کوچه

آیت‌اله هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام از سیاست خارجی محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری اسلامی، به صراحت انتقاد و دولت او را متهم کرده است منافع ملی را فدای اختلافات جناحی می‌کند.

به گزارش سایت دیپلماسی ایرانی، آیت‌اله هاشمی رفسنجانی به موارد متعددی از «کارهای نسنجیده» دولت آقای احمدی‌نژاد اشاره کرده است.

او روند بهبود رابطه تهران و ریاض پس از جنگ ایران و عراق و نقش شخصی خود را تشریح کرد و از این‌که این رابطه اکنون به «تیرگی» رفته ابراز تاسف کرد و گفت: «می‌توانستیم با کمک عربستان سعودی که جای‌گاه ویژه‌ای در بین کشورهای اسلامی و حتا دنیا دارد، خیلی از مسایل را حل کنیم. ولی نه تنها چنین نیست، بلکه به خاطر بعضی اهداف داخلی سعی می‌کنند آن رابطه را در جامعه مخدوش جلوه دهند.»

به گفته آقای رفسنجانی، در سفری که چند سال پیش به عربستان سعودی داشته از «برخورد بد» مسوولان این کشور با حجاج ایرانی به ملک عبداله گله کرده و پادشاه عربستان نیز دستور حل این مسئله را داده، اما پس از بازگشت او اخبار دروغی منتشر شده است.

او گفت که منوچهر متکی، وزیر خارجه وقت در یک کنفرانس خبری ادعا کرد که محمد ری‌شهری، سرپرست پیشین حجاج ایرانی توسط سعودی‌ها مورد بدرفتاری قرار گرفته و حتا بازرسی بدنی شده، اما وقتی آقای ری‌شهری تلفنی از آقای متکی می‌پرسد چرا این اظهارات «دروغ» را مطرح کرده، او می‌گوید: «من تحت فشار بودم که این حرف را بگویم.»

آقای هاشمی رفسنجانی در ادامه اظهار داشت که مسوولان دولتی «همان رفتار نسنجیده داخلی مانند امور اقتصادی، فرهنگی، اخلاقی، اجتماعی و سیاسی را در سیاست خارجی هم دارند.»

وی گفت در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی «آن‌قدر فضا سنگین بود که (آقای خاتمی) در یکی از سفرها به آمریکا و در یکی از مراسم، برای این‌که با مسوولان آمریکا رودررو نشود، مسیر مستقیم خود را کج کرد.»

او افزود اما اکنون بر عکس شده است: «آن‌قدر بر عکس است که به هر بهانه‌ای نامه‌های بدون جواب به مسوولان آمریکا می‌نویسند.»

اشاره او به چند نامه‌ای است که محمود احمدی‌نژاد طی سال‌های گذشته به جورج بوش و باراک اوباما روسای جمهوری پیشین و کنونی آمریکا نوشت و بی‌پاسخ ماند.

با این حال، آقای هاشمی رفسنجانی از بهبود رابطه با آمریکا حمایت کرده است: «من فکر می‌کنم الان کاملن می‌توان در شرایط مساوی و با رعایت احترام متقابل با آمریکا مذاکره کرد.»

اما او افزوده که مقام‌های آمریکایی اکنون سیاست خصمانه بی‌سابقه‌ای در مقابل ایران در پیش گرفته‌اند.

آقای هاشمی رفسنجانی اضافه کرد: «الان آمریکایی‌ها رفتار تلخی با ما دارند، یعنی مثل این‌که تصمیم‌هایی گرفته‌اند. در گذشته اگر تصمیم می‌گرفتند، بروز نمی‌کرد. ولی الان رییس جمهوری، وزیر خارجه و سایر شخصیت‌های آمریکا علیه ایران اظهار نظرهایی دارند که خیلی تند است.»

لئون پانه‌تا، وزیر دفاع آمریکا اخیرن ایران را متهم کرده است که با ارسال سلاح‌های پیش‌رفته به شیعیان عراقی، موجب افزایش تلفات ارتش آمریکا شده است.

آقای هاشمی رفسنجانی به کسانی‌که به‌دنبال ایجاد شکاف بین اروپا و آمریکا هستند هشدار داده است که اروپایی‌ها «همیشه» با آمریکا بوده‌اند و به‌دلیل منافع مشترکی که با آمریکا دارند ممکن است تا حدی حاضر شوند با ایران کار کنند، اما از آمریکا جدا نمی‌شوند.

او در این مصاحبه با شاره به تجربه دوران ریاست جمهوری خود و «نرم شدن» مواضع مقام‌های آمریکایی پس از جنگ و مخالفت آیت‌اله خامنه‌ای برای از سرگیری روابط با این کشور افزود: «ما در ایران کمی تلخ جواب می‌دادیم که تابع سیاست رهبری بودیم. ایشان موافق نبودند. البته تا آن مقدار که من ملایمت می‌کردم، آن‌ها (آمریکایی‌ها) جلو می‌آمدند. شاید اگر با آمریکا هم مثل اروپا رفتار می‌کردیم، مشکلات کم‌تری برای ما پیش می‌آمد.»

……………………………………………

وزیر خارجه آمریکا:

«آمریکا علاقه‌ای به ماندن بشار اسد ندارد»

خبر / رادیو کوچه

با افزایش تنش‌های دیپلماتیک بین واشنگتن و دمشق پس از حمله حامیان بشار اسد به سفارت این آمریکا در سوریه، هیلاری کلینتون وزیر خارجه ایالات متحده گفته است که بشار اسد رییس جمهوری سوریه مشروعیت خود را از دست داده و آمریکا هیچ سرمایه‌گذاری روی او نکرده است.

خانم کلینتون اظهار داشت که هیچ‌کس نباید تردیدی داشته باشد که آمریکا خواهان تغییرات دمکراتیک در این کشور است.

هواداران بشار اسد، رییس جمهوری سوریه به سفارت‌خانه‌های آمریکا و فرانسه در دمشق حمله کرده‌ و آسیب‌هایی به ساختمان این دو سفارت‌خانه وارد کرده‌اند.

مهاجمان هم‌چنین به محل اقامت سفیر آمریکا در دمشق حمله کرده اما کسی مجروح نشده است.

طی چند ماهی که از اعتراضات سوریه می گذرد، برخی از تحلیل‌گران گفته‌اند آمریکا نگران روی کار آمدن اسلام‌گرایان در سوریه و تاثیر آن بر روی صلح خاورمیانه است و به همین دلیل خواهان باقی ماندن رژیم اسد است.

اما خانم کلینتون گفت: «اگر کسانی از جمله پرزیدنت اسد گمان می‌کنند که آمریکا به‌طور نهانی امید دارد که این رژیم از این درگیری‌ها بیرون آید و هم‌چنان به خشونت و سرکوب خود ادامه دهد، در اشتباه هستند. پرزیدنت اسد غیرقابل جای‌گزین شدن نیست و ما قطعن هیچ سرمایه‌گذاری برای باقی ماندن او در قدرت نکرده‌ایم.»

وزیر خارجه آمریکا خواهان کناره‌گیری آقای اسد نشد، اما گفت که واشنگتن از اراده ملت سوریه و تغییرات دمکراتیک در این کشور حمایت می‌کند.

او از سوریه خواست به تعهدات بین‌المللی خود برای حفاظت از همه دیپلمات‌ها عمل کند.

واشنگتن با محکوم کردن این حادثه خواهان پرداخت غرامت توسط دمشق شده است.

وزارت خارجه فرانسه نیز گفته است که افراد ناشناس سعی کرده‌اند وارد ساختمان سفارت شوند اما ناکام مانده‌اند. وزارت خارجه فرانسه گفته است سه نفر از کارکنانش در اثر این حملات آسیب دیده‌اند.

 ……………………………………………

صبح روز سه‌شنبه رخ داد،

«کشته شدن برادر حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان»

خبر / رادیو کوچه

احمد والی کرزی، برادر حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان و از مقامات دولتی جنوبی این کشور روز سه‌شنبه، 12 ژوئیه، کشته شده‌ است.

به گزارش الجزیره، ظلمی ایوبی، سخن‌گوی ولایت کندهار، با تایید این خبر اظهار داشت: «وی به هم‌راه یکی از اعضای خانواده‌اش روز سه‌شنبه، بر اثر تیراندازی محافظش کشته است.» وی هم‌چنین اشاره کرد که گلوله به سر وی برخورد کرد و در همان لحظه کشته شد.

یکی از نزدیکان حامد کرزی نیز که از اعلام نامش خودداری کرده است نیز این خبر را تایید کرد.

احمد والی کرزی، یکی از اعضای شورای ولایتی کندهار بوده و از افراد با نفوذ در جنوب افغانستان به شمار می‌فت. به گزارش برخی رسانه‌های داخلی این کشور وی در قاچاق مواد مخدر نیز دست داشته است.

پس از این حادثه کلیه مسیرهای منتهی به بیمارستانی در این ولایت مسدود و هم‌چنین ایست‌های بازرسی تشکیل شد.

تاکنون از وضعیت محافظ وی گزارشی ارایه نشده است.

یادآوری می‌شود هیچ‌گوهی مسوولیت این حادثه را بر عهده نگرفته است.

……………………………………………

توسط حامیان بشار اسد صورت گرفت،

«حمله به سفارت آمریکا و فرانسه در دمشق»

خبر / رادیو کوچه

حامیان رییس جمهوری سوریه، بشار اسد، روز دوشنبه، 11 ژوئیه، به سفارت‌خانه‌های آمریکا و فرانسه در دمشق حمله کرده‌ و آسیب‌هایی به ساختمان این دو سفارت‌خانه وارد کرده‌اند.

طی دو روز گذشته، طرف‌داران دولت، تظاهراتی در برابر ساختمان این دو سفارت برگزار کرده بودند.

محافظان امنیتی سفارت فرانسه برای متفرق کردن تظاهرکنندگان، اقدام به شلیک تیر هوایی کردند.

اقدام اخیر سفرای آمریکا و فرانسه در بازدید از شهر حما که شاهد تظاهرات وسیع ضد‌دولتی بوده، با خشم دولت سوریه رو‌به‌رو شده است.

لازم به اشاره است هم‌چنین نشست گفت‌وگوی ملی در این کشور که با حضور رهبران معترضان و حزب بعث، حزب حاکم سوریه در دمشق برگزار شده بود بدون نتیجه پس از دو روز مذاکره به پایان رسید.

……………………………………………

با موافقت هیت دولت،

«حذف چهار صفر از پول ملی ایران»

خبر / رادیو کوچه

محمود بهمنی، رییس بانک مرکزی روز دوشنبه، 11 ژوئیه، در مصاحبه با رسانه‌‌ها اظهار داشت: «روز گذشته (یک‌شنبه) طرح پیشنهادی بانک مرکزی را برای حذف ۴ صفر از پول ملی در هیت دولت مطرح کردیم که اعضای هیت دولت با کلیات آن موافقت کردند.»

به گزارش فارس، آقای بهمنی هم‌چنین اضافه کرد: «بر این اساس قرار شد آن بخش از جزییات طرح که شامل نام واحد پول ملی جدید و جز‌ اعشار آن است به زودی از طریق سایت بانک مرکزی به نظرخواهی عمومی گذاشته شود.»

به گفته رییس‌کل بانک مرکزی بنابر پیش‌بینی‌ها حداقل سه سال لازم است تا تمهیدات لازم برای جای‌گزینی پول ملی جدید تکمیل و به انجام برسد.

……………………………………………

وزارت امور خارجه بحرین:

«اظهارات جنتی در خصوص بحرین بی‌شرمانه است»

خبر / رادیو کوچه

سه روز پس از آن‌که دبیر شورای نگهبان در خطبه‌های نماز جمعه خواستار آن شد که «بحرین به دست اسلام و مسلمین فتح شود»، وزارت امور خارجه بحرین ضمن احضار کاردار جمهوری اسلامی، اظهارات آیت‌اله جنتی را به شدت محکوم کرده است.

به گزارش خبرگزاری بحرین، روز دوشنبه، 11 ژوئیه، وزارت امور خارجه این کشور با اعتراض به کاردار جمهوری اسلامی در منامه، ضمن «نادرست» خواندن اظهارات به گفته این وزارت‌خانه «بی‌شرمانه» احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان را به تخطی از قوانین بین‌المللی و تشویق خشونت علیه شیخ‌نشین بحرین متهم کرد.

آیت‌اله جنتی روز جمعه هفته جاری با اشاره به وقایع اخیر بحرین گفته بود: «مگر بحرین چه می‌خواهد؟ شعار آن‌ها «هر نفر یک رای» است. چرا باید بابت آن کشته شوند؟»

وی هم‌چنین برگزاری «گفت‌و‌گوی توافق ملی» در بحرین را که ۱۴ تیرماه به منظور حل بحران بحرین در منامه برگزار شد، بی‌فایده دانست و افزود: «بحرین باید به دست اسلام و مسلمین فتح شود و روز برسد که اسلام در بحرین حاکم شود.»

وزارت امور خارجه بحرین در اعتراض خود، اظهارات دبیر شواری نگهبان را گواه این دانسته است که ایران «هیچ احترامی» برای قوانین همسایگی و قوانین داخلی بحرین قائل نیست و عقیده‌ای به عدم دخالت در امور داخلی شیخ‌نشین بحرین ندارد.

در این بیانیه آمده است که این اظهارات نمایانگر «پافشاری رهبران و مقامات ایران» بر دخالت «بی‌شرمانه» در امور داخلی بحرین است و مقامات ایران را مسوول هرگونه تبعات ناشی از این اظهارات در بحرین دانسته است.

وزارت امور خارجه بحرین هم‌چنین اظهارات آقای جنتی را «نادرست» و درخواست‌های وی را «غیرقانونی و نامشروع» خوانده و آن‌ها را ناقض منشورهای مربوطه سازمان ملل و سازمان هم‌کاری اسلامی و هم‌چنین قوانین بین‌المللی دانسته است.

ایران به شدت از حضور نیروهای خارجی در بحرین انتقاد کرده است و در مقابل بحرین نیز ایران را به مداخله در امور خود متهم می‌کند و خواستار پایان یافتن این روند شده است.

……………………………………………

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در وین:

«سفر مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید بدون شرط باشد»

خبر / رادیو کوچه

علی‌اکبر صالحی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی صبح روز سه‌شنبه، 12 ژوئیه، وارد وین پایتخت اتریش شده است.

به گزارش فارس، آقای صالحی پس از ورود به وین در جمع خبرنگاران گفت: «سفر یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران باید بدون شرط باشد والا بی‌معنا و بی‌مفهوم خواهد بود.»

این اظهارات در حالی بیان شده که فریدون عباسی رییس سازمان انرژی اتمی ایران، پیش‌تر از مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، که مقر آن در وین قرار دارد، برای سفر به تهران دعوت کرده است.

آقای آمانو انجام این سفر را مشروط به پاسخ‌گویی ایران به سوالات آژانس برای «شفاف‌سازی» فعالیت‌های هسته‌ای خود کرده است.

در آستانه سفر علی‌اکبر صالحی، وزارت امور خارجه اتریش با صدور بیانیه‌ای هدف از گفت‌وگو با آقای صالحی را باز نگاه داشتن مجرای مذاکره با ایران در شرایط برقراری تحریم‌های بین‌المللی دانسته بود.

این بیانیه تاکید داشت که میشاییل اشپیندلگر وزیر امور خارجه اتریش در جریان سفر آقای صالحی به وین، با او درباره برنامه هسته‌ای ایران و وضعیت حقوق بشر در این کشور صحبت خواهد کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,