Saturday, 18 July 2015
20 June 2021
بیست‌و‌دوم تیر- سیزدهم ژوئیه

«تقویم تاریخ بیست‌و‌دوم تیر»

2011 July 13

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1793 میلادی- در جریان انقلاب بزرگ فرانسه، بانو «شارلوت کوردی» (Charlotte Corday)  دخترى از خانواده اشراف فرانسوی، به بهانه این‌که می‌خواهد به «ژان پل مارا» (Jean Paul Marat) یکی از سران انقلاب اطلاعات محرمانه بدهد، به خانه او وارد شد و او را در حمام با ضربه دشنه کشت.

«مارا» یک پزشک و در عین حال نویسنده و روزنامه‌نگاری انقلابی و از انقلابیون رادیکال و از مخالفان اشرافیت، هوادار ملی‌گرایی و خواستار شایسته‌سالاری بود. شارلوت هم دستگیر و چهار روز بعد با گیوتین اعدام شد.

1878 میلادی- «رومانی» از قرن پانزدهم تحت سلطه عثمانی‏ها قرار داشت ولی در سال 1877 با روسیه در جنگ علیه عثمانی متحد شد و تا 1878 به این جنگ ادامه داد. در چنین روزی و بر اساس مصوبه کنگره برلین، استقلال خود را کسب کرد و سه سال بعد استقلال کامل و قطعی خود را به دست آورد.

در پی جنگ‌های متعدد روسیه و عثمانی، مسکو امتیازاتی را در خصوص رومانی از ترک‌ها گرفت، در قرارداد پاریس (۱۸۵۶) که در پایان جنگ‌های کریمه میان روسیه و عثمانی به امضا رسید، خرج‌گزاری «ملداویا» (Moldavia) و «والاچیا» (Wallachia) به عثمانی مورد تاکید قرار گرفت و روسیه هم «بسارابی جنوبی» (Bessarabia) را به ملداویا بازگرداند. در سال ۱۸۵۷ شوراهای حاکمیت والاچیا و ملداویا رای به اتحاد این دو منطقه دادند. در سال ۱۸۷۸ و در پی جنگ روسیه و عثمانی کنترل ۵۰۰ ساله عثمانی بر والاچیا و ملداویا خاتمه یافت و در همان سال طی کنفرانس برلین استقلال رومانی به رسمیت شناخته شد.

رومانی کشوری در جنوب شرقی اروپا و پایتخت آن «بخارست» است.

1894 میلادی- «ایزاک امانویلوویچ بابل» (Isaak Emmanuilovich Babel) نویسنده یهودی تبار و از بزرگ‌ترین نویسندگان روسیه در قرن بیستم زاده شد. از این نویسنده تعداد زیادی داستان کوتاه، بخش‌هایی ناتمام از یک رمان و چندین فیلم‌نامه باقی مانده ‌است.

اولین مجموعه از آثار وی به زبان انگلیسی در سال ۱۹۹۲ توسط دخترش «ناتالی بابل» گردآوری شد و انتشار یافت.

وی در می ۱۹۳۹ دستگیر و در سال ۱۹۴۰ به اتهام خیانت به شوروی و جاسوسی اعدام شد. بابل همیشه از «ماکسیم گورکی» به عنوان استاد و راه‌نمای خود نام می‌برد. وی هم‌چون اکثر روشن‌فکران و نویسندگان انقلاب بلشویکی روسیه دل‌بسته آرمان‌ها و اهداف کمونیسم بود.

فضای داستان‌های وی سرشار از طنزی درخشان و گزنده‌ است. آدم‌ها، مکان‌ها و اتفاقات داستان‌های وی هم‌چون خود انقلاب، مملو از بدویت، خون و نزاع و درگیری‌اند. از درخشان‌ترین نوشته‌های وی داستان کوتاه «گی دو موپاسان» (Guy de Maupassant) است که در واقع به نویسنده فرانسوی «گی دو مو پاسان» ادای دین کرده است.

مجموعه داستان «عدالت در پرانتز» ترجمه «مژده دقیقی» اثر چاپ شده او به فارسی است.

1389 خورشیدی- «رحیم رضازاده ملک»، پژوهش‌گر تاریخ و ادب درگذشت. وی استاد و پژوهش‌گر در تقویم، تاریخ و فرهنگ معاصر ایران بود. در سال ۱۳۱۹ در شهرستان مراغه‌ از استان آذربایجان شرقی به دنیا آمد.

تحصیلات دانش‌گاهی خود را تا مرحله کارشناسی ارشد امور مالی و حساب‌داری در دانش‌گاه تهران به پایان رساند. سپس به آمریکا رفت و تخصص خود را در مدیریت مالی و اقتصادسنجی تا اخذ دکترا ادامه داد. پس از بازگشت به ایران به عنوان کارشناس مسایل مالیاتی به کار پرداخت و به تدریس در رشته‌های حساب‌داری و حساب‌رسی مشغول شد.

از پژوهش‌های رضازاده ملک در عرصه تاریخ دوران متاخر قاجار و جنبش مشروطه، به ویژه کتاب او به عنوان «حیدر عمواوغلی، چکیده انقلاب» معروفیت فراوان دارد. کتاب‌های «سوسمارالدوله»، «انقلاب مشروطه ایران بر اساس اسناد بریتانیا» و «ایران و ایرانیان» از آثار وی در عرصه تاریخ معاصر ایران هستند.

این پژوهش‌گر تحقیقات گسترده‌ای درباره «خیام» داشته است. او رسالات علمی شاعر و ریاضی‌دان ایرانی را در چند کتاب معرفی کرده است، «عمر خیام، قافله‌سالار دانش»، «دانش‌نامه خیامی» و «دو رساله فلسفی از عمرخیام»، که درباره نجوم، تقویم و گاه‌شماری است.

———————————————–

برخی از روی‌دادی دیگر

1288 خورشیدی- جنگ خیابانی میان مشروطه‌خواهان و قوای قزاق به فرماندهی «لیاخوف» در تهران آغاز شد. این جنگ به‌مدت سه روز به‌طول انجامید و سرانجام با پیروزی مشروطه‌خواهان پایان یافت.

1298 خورشیدی- «عباس زریاب‌خویی» مورخ، ادیب، نسخه‌شناس، نویسنده و مترجم ایرانی در شهر خوی به‌دنیا آمد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

Iranian history

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,