Saturday, 18 July 2015
24 June 2021
زخم- طرح ارتقای امنیت اجتماعی

«قفسی که هر روز کوچک و کوچک‌تر می‌شود»

2011 July 13

افشان برزگر/ رادیو کوچه

آخه چرا؟ چرا قرار نیست هیچ وقت از دست این نگاه‌های سنگین و مذبوحانه و مرموزانه راحت شیم. اون از بچگی‌مون که از اول ابتدایی به رنگ جوراب قرمزمون تو مدرسه گیر می‌دادن، تا دوران راه‌نمایی که مجبورمون می‌کردن مقنعه چونه‌دار سرمون بذاریم و خودمون به قیافه مضحک‌مون که چونه مقنعه می‌رفت دم گوش‌مون بخندیم، تا دوران دبیرستان که انگار معاون مدرسه آمار تک‌تک موهای سیبیلا و ابروهای بچه‌ها رو داشت و خدای نکرده اگر یه روز یه دونه از این موها کم می‌شد، پرونده‌مون زیر بغل‌مون بود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

حالا هم که بزرگ شدیم هم افتادیم تو یه قفس بزرگ‌تر که البته هر روز کوچیک و کوچیک‌تر می‌شه. بالاخره به هر مناسبتی یه گیری بهت می‌دن. اگر با قیافه کج و کوله و داغون هم سرتو مثل بچه آدم انداخته باشی پایین و تو راه خونه باشی، چنان ورندازت می‌کنن که خودتم به خودت شک می‌کنی و از سر تا پا یه نگاه عاقل اندر صفیح به خودت میندازی.

البته کارمندان محترم نیروی انتظامی برای ارشاد کردن ملت، مرد و زن نمی‌شناسن و هر دو رو مورد محبت خودشون قرار می‌دن. حالا این دیگه بستگی به شرایط روحی اون روزشون داره که به قول معروف از روی کدوم دنده از خواب بیدار شده باشند، با همسرشون دعوا کرده باشن یا نه، قسط و قرض و قوله‌هاشون عقب افتاده باشه یا نه و به هزار چیز دیگه.

هر روز کیس‌های مختلفی از جلوشون رد می‌شن. اگر دل‌شون بخواد به خانومی که لاک زده گیر می‌دن، اگر هم حوصله نداشته باشن که شانس با خانوم بوده. اگر حوصله داشته باشن به آستین کوتاه آقایون تو گرمای 40 درجه تهران گیر می‌دن، اگر که نه، طرف می‌تونه تا رسیدن به گشت بعدی با آستین کوتاه با خیال راحت تو سطح شهر تردد کنه.

البته بازم این قسمت خوب و کنترل شده ماجراست، امان از روزی که تو پارکی، کوهی، تفرج‌گاهی با یه جنس مخالف بگیرنت. اگر که با هم نسبتی نداشته باشید و قبلن خانواده‌ها در جریان بوده باشن که هیچی، اما اگر می‌خواستی که این موضوع کاملن سری بوده باشه که یه آبروریزی به تمام معنا، حداقل کاره. اما اگر نسبتی با هم داشته باشید، مخصوصن اگر زن و شوهر باشید، هر کدومتون رو یه ور می‌کشن و درباره مارک یخچال و تلویزیون و مایکروفرو و لوازم صوتی تصویری خونتون ازتون می‌پرسن که خیال‌شون از بابت محرم بودن شما و این که گناهی مرتکب نشدید، راحت بشه.

جمع آوری ماهواره‌ها و اومدن تو ساختمون‌ها به هر روش و تار و مار کردن چند باره دیش‌ها هم که جزو برنامه‌های خلل‌ناپدیر برقرارکنندکان نظم و امنیت هست که به صورت منظم، هر روز به یه محله سر می‌زنن و وظیفه خودشون رو انجام می‌دن.

——————————————–

«طرح ارتقای امنیت اجتماعی» که در قالب گشت‌های ارشاد اجرایی می‌شود از دل طرحی به نام «طرح جامع عفاف» که توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب و توسط رهبر ایران تایید و از سوی رییس جمهوری ابلاغ شده، اجرا می‌شود که در این طرح علاوه بر دولت و نیروی انتظامی، قوه قضاییه، سپاه، وزارت اطلاعات و بسیج هم نقش دارند.

اجرای این طرح منتقدان فراوانی دارد، به طوری که بسیاری از صاحب‌نظران، آن را مغایر با اصل 37 قانون اساسی که اصل را بر برائت قرار داده، می‌دانند که در این راستا 40 تن از حقوق‌دان از نیروی انتظامی به دلیل ایجاد محدودیت‌ها، ممنوعیت‌ها و وضع و تفسیر قانون و اجرای مجازات نانوشته، برخورد با پوشش‌های بعضن متعارف و مقبول جامعه بدون مستندات قانونی و برخوردهای غیرقانونی با شهروندان شکایت کردند.

اما اساسن گوش پلیس به این حرف‌ها بدهکار نیست و آن‌ها می‌گویند که این خواست ملت است که با این افراد برخورد کنیم و 98 درصد مردم از اجرای طرح امنیت اخلاقی راضی هستند، بنابراین اجازه نمی‌دهیم عده‌ای عفاف‌ستیز شهر و جامعه را متشنج کرده و با پوشش نامناسب امنیت اجتماعی را به خطر بیاندازند.

دولت هم با پشتوانه‌های مردمی که برای اجرای این طرح تصور می‌کند، بودجه‌های میلیاردی به آن اختصاص داده و این طرح در طول سال و به گفته خودشان بدون تعطیلی اجرا می‌شود، اما اجرای طرح ارتقای امنیت اجتماعی هر ساله با آغاز فصل تابستان، چهره جدی‌تری به خود می‌گیرد و نیروهایی که برای ارشاد عفاف‌‌ستیزان به سطح شهرها گسیل می‌شوند، چند برابر می‌شود.

به طوری که هم اکنون این طرح در 13 استان کشور با به کارگیری بیش از 70 هزار مامور نیروی انتظامی در حال اجراست که به گفته مقامات پلیس، تمام این 70 هزار مامور به صورت محسوس و با لباس فرم نسبت به ارشاد متخلفان اقدام نمی‌کنند، بلکه بخشی از این ماموران در قالب گشت‌های نامحسوس ایفای نقش می‌کنند، بنابراین به اذعان آن‌ها، هر خودروی شخصی می‌تواند گشت نامحسوس باشد.

هم‌چنین گشت‌های بزرگ‌راه نیز در کنار پلیس بزرگ‌راه راه‌اندازی شده و از ساعت 21 تا پنج صبح در 16 بزرگ‌راه اصلی تهران گشت‌زنی می‌کنند، تا برخوردهای ارشادی مورد نظرشان را انجام دهند که به گفته رییس پلیس تهران، ماموران هر شب با سه تا چهار مورد برخورد می‌کنند.

در کنار این موارد به نظر می‌رسد، امسال نیروی انتظامی نمی‌خواهد، پای بسیج را به این طرح باز کند، چرا که رادان، جانشین فرمانده نیروی انتظامی گفته که «هر چند ما در بسیاری از ماموریت‌ها از حضور بسیجیان مدد گرفته‌ایم، اما در ماموریت طرح امنیت اخلاقی فعلن نیازی به حضور آنان نیست»، در حالی که در سال‌های گذشته حضور نیروهای بسیج در اجرای این طرح پررنگ و انجام گشت‌های شبانه بر عهده آن‌ها بود که در این راستا به سلاح‌های سبک و نیمه‌سبک نیز مجهز بودند.

طرح امنیت اخلاقی ابعاد گسترده‌ای دارد، از جمع‌آوری دیش‌های ماهواره از پشت‌بام خانه‌ها گرفته تا بازداشت و انتقال زنان و مردان بدحجاب به  مقرهای پلیس، اما به گفته پلیس، تمام این اقدامات با حکم قضایی و قانونی و با استفاده از ماموران آموزش دیده صورت می‌گیرد، به طوری که به گفته مقامات پلیس از ابتدای اجرای این طرح تاکنون، هیچ برخوردی بین ماموران و عفاف ستیزان صورت نگرفته است.

البته پلیس تاکید کرده که اگر فردی قانون‌شکنی کند و به هر دلیل بخواهد با پلیس درگیر شود، با آن فرد برخورد شدید خواهد شد. به‌طور مثال اگر پلیس به یک خانم تذکر داد که حجابش دارای مشکل است، اگر این فرد عنوان کند که ارتباطی به پلیس ندارد، مامور با وی برخورد خواهد کرد و هیچ عقب‌نشینی از سوی پلیس در کار نخواهد بود.

هم‌چنین پلیس تاکید کرده که ماموران خود را در جنگل، سواحل و کوهستان و در پارک‌ها به صورت دایم مستقر کرده تا با جرایم آشکار و پنهان مقابله کند. بر اساس این طرح، ورود زنان به چای‌خانه و سفره‌خانه‌هایی که در آن قلیان عرضه می‌شود ممنوع است، فروش لباس‌های مردانه و زنانه با علایم خاص و نامتعارف ممنوع است، آتلیه‌های عکاسی غیرمجاز پلمپ می‌شوند، سگ‌ها دستگیر و خودروهای سگ گردان‌ها توقیف می‌شود، مزاحمان نوامیس و ایجادکنندگان آلودگی صوتی دستگیر می‌شوند، با برگزارکنندگان شوهای زیرزمینی لباس برخورد می‌شود و آرایش‌گاه‌های مردانه تحت نظارت پلیس هستند.

پلیس اعلام کرده افرادی که از نظر پوشش دارای مشکل هستند، به مقر پلیس هدایت می‌شوند تا برای آن‌ها لباس مناسبی آورده شود و از خانواده این افراد نیز تعهد گرفته می‌شود که اگر بار دیگر این اقدامات تکرار شود، این افراد به مراجع قضایی معرفی خواهند شد.

البته کسانی که با غرض پوشش‌های نامناسب انتخاب می‌کنند و به قول پلیس مانکن‌‌وار به خیابان‌ها می‌آیند، تحویل مراجع قضایی می‌شوند و در برخی مواقع و بنا بر نیاز، مستندسازی از این دسته از افراد صورت می‌گیرد که پلیس در این راستا می‌تواند درصورت نیاز و برخورد با موارد مشکوک، کیف افراد را تفتیش کند یا از آن‌ها کارت شناسایی بخواهد.

بحث دیگر در این طرح دریافت جریمه‌های نقدی از متخلفان است و هر‌چند که افرادی که به دلیل ارتکاب به برخی از جرایم مانند لاک ناخن یا گذاشتن عینک بالای سرشان عنوان کرده‌اند که جریمه نقدی شده‌اند، اما «احمدی‌مقدم»، فرمانده نیروی انتظامی با تکذیب دریافت جریمه نقدی توسط پلیس در حوزه بدپوششی گفته که «گرفتن جریمه اساسن در شان پلیس نیست و اگر مردم هم چنین موضوعی را مشاهده کردند حتمن آن را از طریق مرکز نظارت همگانی پلیس (197) اعلام کنند و مطمئن باشند که با آن برخورد خواهد شد.»

موضوع جالبی که در اجرای این طرح وجود دارد این است که علی‌رغم تبلیغات گسترده‌ای که دولت برای اجرای آن انجام داده، اما هیچ آماری در رابطه با عمل‌کرد پلیس درباره تعداد ارشادهای انجام شده، تعداد بازداشتی‌ها و تعداد برخوردها با مزاحمان نوامیس داده نشده و تنها آمارهای کلی هم‌چون کاهش 50 درصدی مزاحمت‌های خیابانی و 20 درصدی برخی کج‌روی‌ها در سطح جامعه اعلام شده است.

در پایان باید گفت هرچند که فرماندهان پلیس خبر از تشدید اجرای طرح امنیت اخلاقی در روزهای آتی برای امن‌تر کردن جامعه داده‌اند، اما عاملان و حامیان این طرح باید به این نکته توجه و ایمان داشته باشند که اطاعت از این قبیل طرح‌ها، نشانه مشروعیت اجرای آن نیست و تنها ناشی از ترس شهروندان از نحوه برخورد با آن‌هاست.

هم‌چنین بسیاری از جامعه‌شناسان و صاحب‌نظران نه تنها اجرای طرح ارتقای امنیت اجتماعی را دخالت در امور شخصی افراد تلقی می‌کنند، بلکه اعتقاد دارند که فرهنگ دورویی و نفاق و ایجاد چندچهره‌گی میان ملت و حکومت با اجرای این گونه طرح‌ها گسترش یافته و نهادینه می‌شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,