Saturday, 18 July 2015
21 June 2021

«خبرهای سیزدهم ژوئیه ۲۰۱۱»

2011 July 13

آژانس: ایران به تعهدات خود عمل نکرده است،

«رد پیشنهاد تازه ایران از سوی آژانس انرژی اتمی»

خبر / رادیو کوچه

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درخواست ایران را برای این که تایید کند تهران در شماری از زمینه‌ها با آژانس هم‌کاری کامل دارد، رد کرده است. یوکیا آمانو، دبیرکل آژانس روز سه‌شنبه، 12 ژوئیه، پس از دیدار با وزیر خارجه جمهوری اسلامی گفت: «آژانس در موقعیتی نیست که بتواند چنین چیزی را اعلام کند.»

به گزارش بلومبرگ، آقای آمانو پس از دیدار ۴۰ دقیقه‌ای با علی‌اکبر صالحی، وزیر خارجه جمهوری اسلامی گفت: «مسئله اصلی و اساسی به جای خود باقی است و هنوز هم حل نشده است: ایران به تعهدات خود عمل نمی‌کند.»

آقای صالحی پس از دیدار خود با آقای آمانو به خبرنگاران گفته بود ایران آماده است در صورتی که آژانس هم‌کاری‌های ایران را تایید کند، روند نزدیک‌تری در هم‌کاری‌های خود با آژانس اتخاذ کند. وی گفت: «قبل از هرگونه هم‌کاری نزدیک‌تر و بیش‌تر، آژانس باید رسمن اعلام کند که مرحله نخست پایان یافته و شش موضوع باقی‌مانده حل و فصل شده است.»

اشاره آقای صالحی به توافقی است که در سال ۲۰۰۷ میان ایران و آژانس برای حل مسئله هسته‌ای ایران صورت گرفته و بر اساس آن توافق شده بود که مسایل مربوط به پرونده هسته‌ای ایران در قالب شش موضوع اصلی مورد بررسی قرار گیرد.

هم‌چنین گزارش شده که وزیر خارجه جمهوری اسلامی از آژانس خواسته راه‌هایی برای باز کردن بن‌بست اتمی ایران که منجر به چهارقطع‌نامه تحریمی شورای امنیت سازمان ملل شده، پیدا کند.

کشورهای غربی و به ویژه آمریکا، جمهوری اسلامی ایران را متهم می‌کنند که در پوشش برنامه هسته‌ای خود به دنبال دست‌یابی به قابلیت‌ لازم برای ساخت جنگ‌افزارهای هسته‌ای است.

در مقابل ایران این اتهام‌ها را رد می‌کند و برنامه هسته‌ای خود را صلح‌آمیز می‌خواند.

یوکیا آمانو در اوایل خرداد ماه در تازه‌ترین گزارش خود درباره برنامه هسته‌ای ایران اعلام کرده بود، آژانس اطلاعات تازه‌ای درباره «ابعاد نظامی احتمالی»‌ برنامه اتمی ایران «در گذشته و زمان حال» دریافت کرده است.

از جمله مواردی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش تازه خود نسبت به آن ابراز نگرانی کرده بود، می‌توان به اطلاعاتی درباره تلاش ایران برای طراحی یک کلاهک هسته‌ای و جایگزینی آن با کلاهک‌ متعارف موشک شهاب- ۳ و سه برابر شدن غنی‌سازی اورانیوم 20 درصد در فردوی قم اشاره کرد.

……………………………………………………..

تظاهرکنندگان دولت را متهم به بی‌توجهی کردند،

«تظاهرات در قبرس در اعتراض به انفجار انبار مهمات»

خبر / رادیو کوچه

روز سه‌شنبه، 12 ژوئیه، هزاران نفر از قبرسی‌های یونانی‌تبار در اعتراض به انفجار انبار مهماتی که منجر به کشته شدن دوازده تن در یک پای‌گاه نیروی دریایی شد، به‌سوی کاخ ریاست جمهوری تظاهرات کرده‌اند.

تظاهرکنندگان دولت را متهم به بی‌توجهی کرده و مقصر این حادثه می‌دانند.

پلیس برای متفرق کردن معترضان از گاز اشک‌آور استفاده کرد.

آندرس لونیدس، فرمانده نیروی دریایی قبرس در میان افرادی بود که در انفجار انبار مهمات توقیف شده کشته شدند.

این انبار محل نگه‌داری یک محموله نظامی بود که مقام‌های قبرسی در سال ۲۰۰۹ توقیف و اعلام کردند از ایران عازم سوریه بوده است.

……………………………………………………..

سخن‌گوی وزیر خارجه فرانسه:

«موضوع بر سر قدرت بودن قذافی نیست، موضوع زمان کناره‌گیری است»

خبر / رادیو کوچه

آلن ژوپه، وزیر خارجه فرانسه روز سه‌شنبه، 12 ژوئیه، اظهار داشت «فرستادگان دولت لیبی که با فرانسه در تماسند، می‌گویند قذافی آماده رفتن است.» برنارد والرو، سخن‌گوی وزارت خارجه فرانسه نیز گفت: «تماس با فرستادگان حکومت لیبی به معنای مذاکره با آن‌ها نیست.»

 به گزارش فاکس‌نیوز، آقای والرو افزود: «معمر قذافی، پیک‌های خود را به نقاط مختلف جهان از جمله ترکیه، پاریس و نیویورک فرستاده است.»

 سخن‌گوی وزارت خارجه اعلام کرد این فرستادگان، افراد نزدیک به حکومت قذافی هستند.

 آقای والرو هم‌چنین اضافه کرد: «فرانسه بین دولت قذافی و معترضان میانجی‌گری نمی‌کند و پیام‌های طرفین را‌، برخلاف برخی از  شایعات، مبادله نمی‌کند. اگر مخالفان قذافی پیامی برای وی دارند، خودشان می‌توانند این پیام را بفرستند.»

از سویی دیگر ناتو روز دوشنبه، 11 ژوئیه، یک‌صد پرواز بر فراز لیبی داشته و اهداف متعددی را در غرب لیبی از جمله یک انبار نظامی را مورد هدف قرار داده است.

 آقای ژوپه گفت: «پرسش هم اکنون این نیست که قذافی بر سر قدرت بماند یا نه. پرسش این است چه وقتی وی از حکومت کنار خواهد رفت.»

در همین حال فرانکو فراتینی، وزیر خارجه ایتالیا خواستار یافتن راه حلی سیاسی برای پایان دادن به بحران سیاسی لیبی شد.

 آقای فراتینی در مصاحبه ای با روزنامه «الخبر» الجزایر گفته است در راه حل سیاسی، باید موضوع کناره‌گیری معمر قذافی از رهبری کشور در نظر گرفته شود.

 از سوی دیگر باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، به دمیتری مدودیف، هم‌تای روس خود گفته است در صورتی که روسیه بتواند قذافی را راضی به کناره‌گیری از قدرت بکند، آمریکا از تلاش‌های روسیه برای پایان دادن به بحران سیاسی لیبی حمایت خواهد کرد.

……………………………………………………..

هشدار اوباما به سوریه درباره حمله به سفارت آمریکا:

«از هیچ اقدامی علیه سوریه خودداری نمی‌کنیم»

خبر / رادیو کوچه

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا شام‌گاه سه‌شنبه، 12 ژوئیه، در اظهار نظری در خصوص تعرض به سفارت این کشور در سوریه اعلام کرد که ایالات متحده به دولت سوریه درباره اقدام علیه سفارت این کشور در دمشق هشدار داده است.

حامیان بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، روز دوشنبه به سفارت‌خانه‌های آمریکا و فرانسه در دمشق حمله کردند.

به گزارش سی‌ان‌ان‌، آقای اوباما در مصاحبه‌ای گفت به سوریه این پیام را داده که «کسی نمی‌تواند کاری به سفارت ما داشته باشد.»

او هشدار داد آمریکا برای حفاظت از سفارتش دست به هر اقدامی خواهد زد.

آقای اوباما هم‌چنین در سخنانی بشار اسد را «فاقد مشروعیت» خواند.

وی، ناتوانی بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، درانتقال قدرت به شکل دموکراتیک در کشورش را موجب از بین رفتن مشروعیت او دانست.

با این حال، آقای اوباما از ابراز نظر صریح درباره کناره‌گیری بشار اسد از قدرت خودداری کرد.

 ……………………………………………………..

نماینده پارلمان محلی کردستان عراق:

«جاده‌سازی غیرقانونی ایران در خاک کردستان عراق»

خبر / رادیو کوچه

اندکی پس از تهدید یک مقام عالی‌رتبه نظامی ایران مبنی بر حمله به پای‌گاه‌های گروه پژاک در خاک عراق، چند نماینده پارلمان محلی کردستان عراق، جمهوری اسلامی را متهم کرده که در مناطقی از خاک عراق که پیش‌تر از سوی نیروهای ایرانی گلوله باران شده بود اقدام به ساخت جاده می‌کنند.

به گزارش آسوشیتدپرس، ۱۰  نفر از نمایندگان پارلمان محلی منطقه کردستان عراق که روز سه‌شنبه از روستای مرزی چومن، در نزدیکی مرز ایران، بازدید کرده بودند، اعلام کردند که کارگران ایرانی را در حال ساخت جاده در خاک عراق مشاهده کرده‌اند.

به گفته این نمایندگان، ایرانی‌ها در دو هفته گذشته در روستای چومن بودند که حدود ۱۰ کیلومتر از مرز ایران فاصله دارد و در حال ساخت جاده در مناطقی بودند که بارها از سوی نیروهای نظامی ایران گلوله باران شده بود.

اتهام‌های تازه علیه ایران از سوی مقام‌های منطقه کردستان عراق تنها اندکی پس از آن مطرح می‌شود که یک مقام عالی‌رتبه نظامی در ایران، مسعود بارزانی، رییس اقلیم کردستان عراق، را متهم کرده بود که بدون اطلاع دولت مرکزی این کشور ۳۰۰ هزار هکتار زمین در اختیار «گروهک تروریستی پژاک» قرار داده است.

کاروان صالح، رییس کمیته دفاعی پارلمان محلی کردستان عراق، خواستار اعمال فشار دولت محلی کردستان عراق و نیز دولت مرکزی این کشور به جمهوری اسلامی برای توقف «این گونه اقدامات» و نیز شکایت از ایران نزد سازمان ملل متحد شده است.

……………………………………………………..

طالبان مسوولیت ترور را بر عهده گرفت،

«خاکسپاری ولی کرزی با حضور رییس جمهوری افغانستان»

خبر / رادیو کوچه

روز چهارشنبه، 13 ژوئیه، مراسم تشییع و خاک‌سپاری احمد ولی کرزی با حضور حامد کرزی، رییس جمهوری و هزاران نفر از مردم افغانستان برگزار شد.

احمد ولی کرزی، برادر رییس جمهوری افغانستان و رییس شورای ولایتی قندهار بود که روز گذشته در منزل خود هدف گلوله قرار گرفت و کشته شد.

برگزاری مراسم امروز، در شرایط کنترل امنیتی شدید توسط نیروها و هلیکوپترهای نظامی صورت گرفت.

پیکر برادر رییس جمهوری افغانستان، در روستای «کرز» که خانواده وی به آن تعلق دارد به خاک سپرده شد.

گروه طالبان مسوولیت ترور احمدولی کرزی را برعهده گرفته است.

……………………………………………………..

سعد حریری نخست وزیر سابق لبنان:

«سلاح حزب‌اله اصلی اختلاف‌ها در لبنان است»

خبر / رادیو کوچه

سعد حریری نخست وزیر سابق لبنان روز سه‌شنبه 13 ژوئیه، در یک مصاحبه تلویزیونی، مسلح بودن حزب‌اله را مشکل اصلی اختلاف‌ها در لبنان خوانده است.

سعد حریری اعلام کرد: «مشکل لبنان اسلحه حزب‌اله است و این حزب نمی‌داند با اسلحه خود چه کار کند.»

این تنها مشکل ما با حزب‌اله است و اعتقاد داریم این مسئله برای خود حزب‌اله هم مشکل‌ساز است.

او این سووال را مطرح کرد‌: «حزب‌اله می‌خواهد با اسلحه خود چه کار کند؟ آیا می‌خواهد اسلحه را به روی لبنانی‌ها نشانه گیرد؟»

وی در مورد دادگاه بین‌المللی ترور رفیق حریری گفت‌: «رای دادگاه به هیچ عنوان قابل تغییر نیست و اگر حسن نصراله 300 کنفرانس برگزار کند این رای تغییر نخواهد کرد.»

وی افزود دونفر از متهمان باید به دادگاه تحویل داده شوند و چنان‌چه حکومت در دست من بود حتمن آن‌ها را دستگیر و به دادگاه تحویل می‌دادم.

این تشکل دادگاه ترور حریری را به تلاش برای بدنام کردن حزب‌اله و تامین منافع آمریکا و اسراییل متهم می‌کند.

……………………………………………………..

رفسنجانی:

«راه خروج از اوضاع کنونی انتخابات آزاد است»

خبر / رادیو کوچه

آیت‌اله هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام روز چهارشنبه، 13 ژوئیه، اظهار داشت: «برگزاری انتخابات آزاد مجلس و ریاست جمهوری با حضور واقعی تمامی جناح‌ها و گروه‌های دل‌سوز و معتقد به نظام و قانون اساسی، می‌تواند به خروج از اوضاع کنونی سیاسی کشور کمک کند.»

به گزارش پای‌گاه اطلاع‌رسانی آیت‌اله هاشمی رفسنجانی، وی در دیدار با عده‌ای از دانش‌گاهیان شیراز اعلام کرد‌: «انزوای جریان‌های افراطی و تندرو و به حاشیه راندن آنان گام اول ایجاد تغییر و تحولات مثبت در جامعه است.»

آیت‌اله هاشمی رفسنجانی در دیدار اخیر هم «اصلاح سیستم اداره کشور و قوانین معیوب» را برای «افزایش کارآمدی نظام و توسعه سیاسی و اقتصادی کشور» ضروری خوانده و افزوده است: «با حسن‌نیتی که در مقام معظم رهبری سراغ دارم، ان‌شا‌اله فضای کشور به سوی ایجاد وحدت، هم‌بستگی و تالیف قلوب پیش خواهد رفت، چرا که این کار تنها از عهده ایشان برمی‌آید.»

او در پاسخ به پرسشی در خصوص «طولانی شدن سکوت وی نسبت به تحولات کشور» گفته است: «بنده هیچ‌گاه به‌خصوص در تحولات و حوادث اخیر کشور سکوت نکرده و همواره حرفم را زده و می‌زنم، اما بنای دعوا و تشدید اختلاف ندارم.»

در هفته‌های اخیر برخی مقام‌های جمهوری اسلامی، حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات آینده را مثبت ارزیابی کرده‌اند و در مقابل، عده‌ای از اصلاح‌طلبان این حضور را مشروط به برآورده شدن شرط‌هایی از قبیل آزادی انتخابات، مطبوعات و زندانیان سیاسی دانسته‌اند.

……………………………………………………..

رییس سازمان میراث فرهنگی اعلام کرد:

«تایید برکناری آزاده اردکانی از مدیریت موزه ملی ایران»

خبر / رادیو کوچه

پس از این‌که سخن‌گوی قوه قضاییه روز دوشنبه، 11 ژوئیه، برخی بازداشت‌ها در موزه ملی ایران را تایید کرد با حکم رییس سازمان میراث فرهنگی داریوش اکبرزاده به عنوان سرپرست جدید موزه ملی ایران منصوب شده است.

به گزارش مهر، داریوش اکبرزاده که به امضای روح‌اله احمدزاده کرمانی به عنوان سرپرست موزه ملی ایران شروع به فعالیت کرده پیش از این مسوول بخش کتیبه‌های موزه ملی بوده است.

وی با تایید این خبر اظهار داشت: «از روز دوشنبه در این سمت مشغول به کار شده‌ام و امیدارم بتوانم موفق شوم.»

پیش‌تر آزاده اردکانی، ریاست موزه ملی ایران را بر عهده داشت که روز دوشنبه، 4 ژوئیه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

……………………………………………………..

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,