Saturday, 18 July 2015
20 June 2021
بیست‌و‌سوم تیر- چهاردهم ژوئیه

«تقویم تاریخ بیست‌و‌سوم تیر»

2011 July 14

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1900 میلادی- نیروهای اعزامی قدرت‌های وقت از جمله آمریکا و ژاپن منطقه «تی ین تسین»(Tientsin)  چین را تصرف کردند. این چینیان خشم‌گین و مصمم از سال 1898 بپاخاسته، عنوان «مشت‌زنان» (مردم بدون اسلحه) برخود گذارده بودند. در پکن، خارجیان در محله سفارت‌خانه‌ها جمع شده و مشت‌زنان این محله را محاصره کرده بودند. محاصره 55 روز طول کشید. قدرت‌های هشت گانه وقت 20 هزار نظامی و کشتی توپ‌دار به چین فرستادند، جنبش را سرکوب کردند.

1918 میلادی- «ارنست اینگمار برگمن» (Ernst Ingmar Bergman) کارگردان، نویسنده و تهیه‌کننده‌ی معاصر سوئدی زاده شد.

وی از برجسته‌ترین فیلم‌سازان سوئد است. او نخستین فیلمش را در سال ۱۹۴۵ به نام «بحران» ساخت. نخستین فیلم سینمایی تحسین‌برانگیز او به زبان انگلیسی «فریادها و نجواها» نام دارد. از دیگر فیلم‌های مشهور وی می‌توان به «پرسونا» (Persona) و «مهر هفتم» اشاره کرد.

1958 میلادی- «فیصل دوم» پادشاه عراق در جریان یک کودتا و انقلاب «ژنرال عبدالکریم قاسم» به قتل رسیده و حکومت سلطنتی عراق پایان یافت.

در اکتبر سال 1952 موج اعتراض و مخالفت‌ها برای برگزاری انتخابات مستقیم و کاهش اختیارات پادشاهی بالا گرفت. در سال 1958 عراق و اردن طی توافق‌نامه‌ای اتحاد فدرالی میان دو کشور برقرار کردند اما کودتای نظامی به رهبری عبدالکریم قاسم به سقوط نظام پادشاهی منجر شد.

در جریان این کودتا ملک فیصل دوم، دایی فیصل دوم (نائب سلطنت) و «نوری سعید» نخست وزیر کشته شدند. پس از کودتا، اعلام برقراری نظام جمهوری و ریاست جمهوری عبدالکریم قاسم شد. پس از کودتای نظامی حزب بعث علیه عبدالکریم قاسم، در 8 فوریه 1963، عبدالسلام عارف ریاست جمهوری را برعهده گرفت‌. سرهنگ عبدالسلام عارف با یک کودتای خونین قدرت را در عراق به دست گرفت.

در این کودتا بامداد روز جمعه هشتم فوریه 1963، چهار  فروند هواپیماى متعلق به کودتاچیان وزارت دفاع‌، مقر عبدالکریم قاسم‌، نخست وزیر را بمباران و بعد از چند ساعت موفق شدند حکومت قاسم را سرنگون کنند.

در همین  روز در سال 1963 میلادی عبدالکریم قاسم نخست وزیر عراق در سن 48 سالگی ترور شد‌. وی بین سال‌های 1956 تا 1963 نخست وزیر این کشور بود‌.

در سال 1965 بعد از طرد «على صالح السعدى» دبیر کل حزب بعث از این تشکیلات‌، از سوى شوراى رهبرى «حسن البکر» به جاى وى منصوب شد. سرانجام حزب بعث در 17 ژوئیه 1968 با انجام یک کودتا، حکومت را در دست گرفت و حسن البکر را به عنوان رییس جمهوری و رییس شوراى رهبرى انقلاب برگزید.

1330 خورشیدی- در یک تظاهرات گسترده مردم تهران خواستار خروج «هریمن» (William Averell Harriman) از کشور ایران شده بودند‌. هریمن نماینده «ترومن» رییس جمهوری وقت آمریکا بود‌. این تظاهرات به تلاش گروه‌های چپ‌گرا به ویژه حزب توده در ایران برگزار شد.

پس از تصویب لایحه ملی شدن صنعت نفت ایران در 29 اسفند 1329 در مجلس سنا، دکتر مصدق به عنوان نخست‏ وزیر ایران درصدد اجرای این قانون برآمد. از آن طرف صادرات نفت ایران نیز متوقف شد. در ادامه، شرکت نفت انگلیس به دیوان بین‌المللی دادگستری شکایت برد، در بیست‌و‌سوم تیر ماه 1330، «اورل هریمن» برای میانجی‌گری بین شرکت نفت انگلیس و دولت ایران وارد تهران شد. به دعوت هریمن هیتی از انگلستان به ایران آمد و مذاکراتی بین دو طرف انجام گرفت اما مذاکرات دو جانبه بی‏نتیجه ماند و در نهایت هریمن به کشورش بازگشت.

1382 خورشیدی- «امانوئل ملیک اصلانیان» (Emanuel Melik-Aslanian) از آهنگ‌سازان و پیانیست‌های بزرگ ایرانی درگذشت.

اصلانیان تحصیلات ابتدایی و آموزش پیانو را در زادگاهش، تبریز، آغاز کرد. وی در سنین جوانی برای تحصیل موسیقی راهی آلمان شد و پس از طی دوره کوتاهی در هنرستان موسیقی هامبورگ، تحصیلات موسیقی خویش را در آکادمی موسیقی برلین ادامه داد.

وی پس از بازگشت به ایران، به آموزش موسیقی در دانش‌گاه تهران و هنرستان عالی موسیقی پرداخت. آثار ساخته‌شده توسط امانوئل ملیک اصلانیان بارها توسط ارکسترهای بزرگ جهان و ارکستر سمفونیک تهران اجرا شده‌ است.

از معروف‌ترین ساخته‌های او، «چهارگاه» (برای پیانو) و باله «افسانه آفرینش» است. اصلانیان خالق آثاری چون «گلبانگ» بر‌اساس داستان کوتاهی از «غلام‌حسین غریب»، «افسانه ‌آفرینش»، «پروانه»، «فانتزی‌ برای‌ تار، تنبک‌و سنتور‌«‌ و ارکستر آذربایجانی بوده است.

———————————————–

برخی از روی‌دادی دیگر

1789 میلادی- آزادی‌طلبان فرانسوی زندان «باستیل» را که محل نگه‌داری زندانیان سیاسی و مخالفان نظام سلطنتی فرانسه بود و به مظهر استبداد شهرت داشت تصرف و زندانیان را آزاد کردند و در ساختمان آتش افکندند. با فتح باستیل، انقلاب فرانسه ادامه یافت که نظام سیاسی-اجتماعی نه تنها فرانسه بلکه سراسر جهان را دست‌خوش دگرگونی ساخت و از آن زمان 14 جولای «روز ملی» فرانسویان و به «روز آزادی» معروف شده است.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

بی‌بی‌سی انگلیسی

راسخون

Iranian history

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,