Saturday, 18 July 2015
24 October 2021

«ویدئو/۲۵۰۰ کیلومتر رکاب برای نمایش نقض حقوق بشر»

2011 July 14

فریبرز مهران‌ادیب / فیلم و ویدئو

انور میرستاری / گزارش

سلیمان چوگلی، جوان کرد ایرانی و یک فعال مدنی که برای اعتراض به اعدام فعالان سیاسی و مدنی در ایران، در طی چندین روز، ۲۵۰۰ کیلومتر راه را از نروژ تا بلژیک رکاب زده بود تا نگاه‌ها را به سوی نقض حقوق بشر در ایران متوجه سازد، روز سه‌شنبه ۱۲ ژوئیه، با موفقیت به بروکسل رسید.

سلیمان در میان کف‌زدن‌های ممتد حاضرین در میدان لوگزامبورگ مورد استقبال گرم هم‌وطنان خود قرار گرفت و حلقه‌های گل به گردن ایشان انداخته شد.

آقای کاوه آهنگری از حزب دموکرات کردستان ضمن خوش‌آمدگویی به زبان‌های کردی، پارسی و انگلیسی، از سوی حاضرین به آقای چوکلی از ایشان خواستند که در باره اهداف این اقدام انسانی و ورزشی خود و در باره پیامش به مردم ایران و کردستان و زندانیان سیاسی صحبت کند.

سلیمان در سخنان خود به دموکراسی برای ایران یک‌پارچه و آزاد اشاره کرده و پیام خود را آزادی بی‌قید و شرط همه زندانیان سیاسی در سرتاسر ایران و پایان دادن به اعدام جوانان و روشن‌فکران و تلاش‌گران حقوق بشری در ایران ذکر کرد و در حالی‌که به عکسی از آقای محمد‌صادق کبودوند که از نروژ تا بروکسل با خود حمل کرده و به جلوی دوچرخه خود نصب کرده بود، اشاره می‌کرد، گفت از تمام نهادهای حقوق بشری می‌خواهد تا این شخص را که بنیان‌گذار سازمان مدافعان حقوق بشری در کردستان است و به خاطر عقاید انسان دوستانه‌اش زندانی است، پشتیبانی کنند.

خانم شرین سپندارمذ، بیانیه اتحاد برای ایران ـ بلژیک را که در حمایت از زندانیان سیاسی و مادران پارک لاله و به ویژه برای گرامی داشت یاد خیزش دانش‌جویی ۱۸ تیر ۱۳۷۸ و ۱۳ آبان ۱۳۵۷ و ۱۶ آذر سال ۱۳۳۲ بود بزبان پارسی خواند که ترجمه انگلیسی آن نیز توسط جوانی خوانده شد.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=NuMJFVjAQCI[/youtube]

آقای جمیل از حزب دموکرات کردستان ایران نیز سخن‌رانی بود که به زبان کردی به سلیمان خوش آمد گفت و اشاره‌ای به شرایط خفقان و نقض حقوق بشر در کردستان و ایران کرد و گفت که حزبش برای تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی درود می‌فرستد و خواهان آزادی یکایک آنان می‌باشد.

در این گردهمایی، پرچم‌های سه رنگ ملی ایران و پرچم مردم کردستان ایران در کنار هم به اهتزاز درآمده بود و نشان‌گر تمایل تمامی مردم ایران به یک زندگی مشترک و مسالمت‌آمیز در یک کشور واحد با آزادی‌های شهروندی و قومی و فرهنگی ـ اجتماعی و سیاسی بود و جلوه خاصی به جمع بخشیده بود.

 شاید یکی از دستاوردهای مهم جنبش نوین و مترقی سبز مردم ایران آن باشد که رواداری و تعامل گرایی و پذیرش دگراندیشان و رنگین کمان سیاسی مورد توجه ایرانیان قرار گرفته است و ریشه‌ای و نهادینه می‌شود و نیز مردم دست از اصلاحات در رژیم کنونی شسته‌اند و کل سیستم غیرانسانی حکومت اسلامی و در راس آن خامنه‌ای را نشانه رفته‌اند  و خواهان دگرگونی کامل و دموکراتیک در کشور و جامعه هستند.

پس از پایان برنامه، آقای سلیمان چوکلی به هم‌راه گروهی از تلاش‌گران حقوق بشر در بلژیک، بنا به دعوت خانم سابین مایر، مشاور حقوق بشری خانم باربارا لوخبیلر، رییس امور ایران و اروپا، به پارلمان اروپا رفتند. در این دیدار آقای چوکلی لیست امضاکنندگان دادنامه آزادی زندانیان سیاسی در ایران را که حدود ۸۵۰ نفر در ایران و جهان امضا کرده بودند به هم‌راه نامه‌ای حاوی خواسته‌ها و اهداف خود از این مسافرت تاریخی، تقدیم خانم مایر کرد.

خانم مایر دسته گلی را به آقای چوکلی تقدیم کرده و از این کار انسانی ایشان تقدیر نموده و قول داد که این مدارک را به دست مسوولین اروپا برساند و خود نیز در راه آزادی زندانیان سیاسی و تحقق مفاد جهانی حقوق بشر در ایران به تلاش‌های خود ادامه دهد.

بیشتر بخوانید:

«دانش‌جویان برای آزادی بهای سنگینی پرداخت کردند»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , , , , ,